Články
17.04.2013 - Iva Veselá
Mlsná seznamka: Rýžová smetana
Seriál Mlsná seznamka vám každou středu přináší tipy na zdravé, chutné a nutričně vhodné potraviny a recepty z nich, které pro vás sestavuje nutriční poradce Ing. Iva Veselá. Dnes to bude Segedínský guláš.
Téma dne: Rýžová smetana (Vejade)
Další zdravá verze smetany
Když se řekne smetana v jídle, nejspíše si vybavíme tučný nezdravý pokrm. Příznivci zdravé výživy mají na výběr více druhů smetan - buď si vybereme kompromis mezi obsahem tuku a volíme 12 % smetanu na vaření živočišného původu nebo tučnější 25 - 31 % smetanu rostlinného původu (nejčastěji sójová). Výhodou živočišné smetany je tedy nízké procento tuku, zato obsahuje rizikové nasycené mastné kyseliny a cholesterol. Rostlinné smetany jsou prosté cholesterolu a naopak obsahují zdravé nenasycené mastné kyseliny, rostlinné steroly, isoflavony apod.
Rostlinné smetany na trhu pod 16% tuku
Na trhu se už nedávno objevila nízkotučná varianta smetany na vaření. Mohu zmínit sójovou smetanu Sojanetta 16 % (více o ní najdete zde), ale složení rýžové smetany Vejade je lepší (viz. složení níže). Další variantou je ovesná smetana OATLY se 13% tuku, která ale zase obsahuje palmový tuk s obsahem nasycený tuků.
Ovesná smetana OATLY a palmovým olejem.
ČTĚTE TAKÉ: Sójová smetana
Přečtěte si více o sójové smetaně.
Rýžová smetana 200 ml BIO (Vejade)
I smetana může být zdravá.
Složení: voda, slunečnicový olej*, přísady získané z rýže* 10 % (rýžový sirup*, rýžový škrob*, rýžová mouka*), emulgátor: arabská guma*;*produkt kontrolovaného ekologického zemědělství
Nutriční složení na 100 g:
Energie: 751kJ
Bílkoviny: 0,3 g
Sacharidy: 9,5 g
Tuky: 14,3 g (z toho nasycené MK 1,7 g)
Sůl: 0,01 g
Cena: 32 Kč
Tip výživového poradce
Jak je na tom smetana ve spreji?
Většina sprejových šlehaček na našem trhu nepochází z čisté smetany, ale jsou kombinací mléčných bílkovin a rostlinných tuků. Pro alergiky je zásadní přítomnost alergenů – a ta je většinou stejná nebo dokonce vyšší. Pravá vysokoprocentní smetana ke šlehání obsahuje jak alergizujících bílkovin, tak laktózy relativně málo. Zato umělé šlehačky jsou jich plné, protože se do nich kromě mléčných bílkovin přidává ještě sušené odstředěné mléko nebo sušené podmáslí.
Čistě rostlinné smetany a šlehačky se také vyrábějí, ale prodávají se většinou jen v prodejnách zdravé výživy. Jejich hlavními složkami jsou většinou sója nebo nějaká obilovina a rostlinný tuk. Některé jsou velice chutné (např. sójové smetany na vaření nebo sójové šlehačky), jiné se svou chutí blíží spíše kašičce z dřevěných pilin.
Mléčný alergik si musí zkontrolovat, jestli výrobek náhodou neobsahuje nějakou mléčnou surovinu – mléčné bílkoviny, syrovátku, podmáslí apod. To, že se výrobek tváří jako rostlinný, opravdu nemusí být výhrou.
Chcete zhubnout nebo vás zajímá zdravé stravování? Kontaktujte odborníka na výživu.
Segedínský guláš s rostlinnou smetanou
Ingredience:
200 g libového masa (plecko, lze i kuřecí nebo krůtí)
(místo masa můžete použít i tofu nebo tempeh)
400 g kysaného zelí
1 PL oleje
150 ml rostlinná smetana
1 velká cibule
1 PL mleté papriky
sůl, pepř
voda nebo vývar
Postup:
Cibuli nakrájíme nadrobno a na lžíci oleje osmažíme, až zesklovatí. Přidáme trochu soli a pepře a nakonec mletou papriku (aby nezhořkla). K cibuli přidáme na kousky nakrájené a osolené maso nebo rostlinnou bílkovinu, chvíli opečeme a podlijeme vodou nebo vývarem. Maso dusíme do měkka (u rostlinného nemusíme vařit příliš dlouho). Ke konci v případě potřeby podlijeme vodou, přidáme zelí, přilijeme smetanu a zaprášíme trochou celozrnné mouky, aby omáčka zhoustla a minutu necháme probublat. Dle chuti dosolíme a guláš podáváme buď s celozrnným houskovým knedlíkem, polentovým knedlíkem nebo jednoduše s celozrnným pečivem.
Hodnocení článku
Hodnotili 4 čtenáři průměrem 3.75 bodů z pětiČtěte také:
Mlsná seznamka: CerelánkyMlsná seznamka: Čočka puy k přímé konzumaci
Mlsná seznamka: Čokoládové nudle
Mlsná seznamka: Chipsy ze zeleného hrachu
Mlsná seznamka: Vinné želé