Domácí pekárna

Vyberte si recept!

 

Pečivo            Sladká jídla            Slaná jídla

 

 

Pekárna ano či ne?

Domácí pekárna je nesporně užitečný pomocník při pečení. Také zvažujete, zda si jí koupit? S pekárnou budete jistě spokojeni, protože si můžete doma upéci svůj vlastní, čerstvý chlebík nebo jiné pečivo. Víte, jaké suroviny do něj dáváte, nikdo vám na něj nesahá, volíte si suroviny pouze ty, jaké chcete Vy. Žádné obchodové pečivo plné chemie a konzervantů. Jestliže jste už nyní zkušení domácí pekaři, neváhejte vyzkoušet naše recepty!

 

Až budete péct podle receptu nějaký chléb, nezoufejte, když se vám napoprvé nepodaří. Každý si projde tím, že budete péct podle receptu, který byl skvěle ohodnocen, s příspěvky, jak je výborný a výsledek bude katastrofální. Kolikrát vám při pečení spadl, byl tuhý a za pár dnů byl tvrdý jak beton? :-) Vše záleží především na správném poměru a kvalitě vody a mouky, množství a kvalitě droždí a u pekáren bude hrát roli i program, na který pečení nastavíte. Dále také na přidání surovin, které zlepší vlastnosti těsta. Mléko zajistí vláčnost těsta, vitamín C podpoří kynutí a další suroviny jako je tvaroh, jogurt, cukr, máslo.

 

A co vlastně pekárna umí?

Stručně řečeno stačí do pekárny dát všechny suroviny potřebné k pečení a dále se už o nic nemusíte starat. Sama těsto dokonale prohněte, zahřeje se nechá ho nakynout, sama se předehřeje a chléb upeče. Pak už na vás jen zapípá, že je vše hotové a že můžete jít jíst. Pekárnu můžete také použít jen ke zpracování těsta, když chcete například vyrobit rohlíčky, koláčky, bagety, pizzu apod. Dále si to dopečete na plechu ve vlastní troubě. Ušetří vám mytí několika misek, mixéru a dalšího nádobí, což všichni určitě ocení.

Dnešní pekárny upečou chleba v hmotnosti až 1350 g, což už je hezký bochník.

 

Suroviny pro pečení chleba

1) Tekutiny – voda, mléko, kefír, jogurt, podmáslí

TIP: Příliš mnoho tekutin způsobí spadnutí chleba. Pro zlepšení chuti chleba použijeme místo vody pouze mléko. Chléb tak bude vláčný.

2) Mouka – pšeničná, žitná, celozrnná, celozrnná graham, špaldová (rýžová, sójová, kukuřičná, pohanková)

TIP: Chléb nelze upéct pouze ze žitné mouky. Neobsahuje téměř žádný lepek, takže k ní musíme přidat celozrnnou mouku v poměru 1:4, aby chléb vůbec vykynul.

3) Tuky – slunečnicový olej, olivový olej, máslo
TIP:
Tuky pomohou zjemnit chléb a udržet vlhkost těsta.

4) Ostatní přísady – vejce, rozmačkaná brambora, otruby, koření, vitamín C, ovoce, ořechy, semínka

TIP: Použitím vejce zajistíme delší trvanlivost chleba a ovlivníme tak i jeho barvu. Otruby a pšeničné klíčky nám zvýší nutriční hodnotu těsta, zvýší množství minerálů a ovlivní chuť chleba. Rozmačkaná brambora nám vytvoří stravitelnější chléb. Co se týče koření a čerstvých bylinek, stačí jedna nebo dvě čajové lžičky.

 

Postup při pečení

Asi nejdůležitější je dodržovat postup při přidávání surovin: VODA - SMĚS - DROŽDÍ. Vodu používáme vždy studenou, když máme aktivní droždí. Použijeme-li suché droždí, nalijeme vlažnou vodu. Droždí přidáme úplně nakonec, protože nesmí přijít do styku s vodou, aby těsto neshnilo.

Konzistence těsta bude poněkud lepkavá, ale od toho má pekárna nepřilnavé stěny, takže ho stačí během hnětení seškrábnout.

Při přípravě těsta zbytečně nenecháváme troubu zbytečně otevřenou, protože tak uniká drahocenné teplo, které těsto potřebuje.

 

Nejčastější problémy při pečení

1) Těsto při kynutí přeteče – vznikne tehdy, když použijeme pouze pšeničnou mouku, která obsahuje více lepku než ostatní mouky. Zmenšíme tedy množství ingrediencí a necháme u okrajů rezervu pro nakynutí.

2)  Chléb příliš nakynul – použili jsme mnoho kvasnic, mouky nebo vody. Všechny suroviny musíme pečlivě vážit, protože malá chyba způsobí to, že se těsto nepoved.

3)  Chléb nenakynul – příliš velké množství kvasnic, mouky nebo z nedostatku soli. Může to být způsobeno také špatnou kvalitou mouky.

4)   Chléb se po nakynutí propadl – příliš mnoho kvasnic nebo tekutin. Snížíme podíl vody až o 20 ml nebo vyzkoušejte jiný typ mouky.

5)   Těsto spadne při pečení – buď jsme použili příliš mnoho vody nebo mouka nemá dostatek lepku. Zkuste přidat na 500g mouky 1 lžíci pšeničných otrub.

6)   Chleba chutná po droždí – pokud používáme cukr, snižme jeho množství. Místo vody použijte podmáslí nebo kefír. Dodají chlebu čerstvou chuť. Můžeme zkusit přidat ½ lžíce octa.

7)  Vrchní část chleba je nerovná a drsná – je to způsobeno nedostatkem tekutin nebo nesprávnými kvasnicemi. Přidáme 10 – 20 ml vody nebo zkuste použít příště kvasnice v sáčku.

8)   Chléb není dopečený – příliš mnoho nebo nedostatek tekutin. Dodržujte správné množství přísad.

9)  Na chlebové kůrce se objevuje mouka – během hnětení nebylo těsto dobře zpracováno. Přizpůsobíme množství tekutiny.

10) Chléb je nakloněný – nedostatečné množství tekutin nebo mouky. Přidáme 10 – 20 ml vody. Nepoužívejte k pečení méně než 400 g mouky.


AKCE

      FOOD LIFE

 Výživová poradna

2375Yjk.jpg

 

       ZDARMA!


+ přidat akcivíce akcí


Doporučujeme


  BIOMANA

2632ZTU.jpg

Zdravý obchod  (e-shop >)

 

SALVIAPARADISE

Salvia Paradise Shop - etnobotanika - byliny, kapsle, masti, extrakty, semena a živé rostliny.

Byliny, semena a rostliny