Články
06.10.2010 - Iva Veselá
Vitamín F (esenciální mastné kyseliny)
Dnes si něco povíme o mastných kyselinách. Ve článku Tuky ano, tuky ne...jak to tedy s nimi je? bylo vysvětleno, že rozlišujeme nenasycené mastné kyseliny (zdravé tuky jako jsou rostlinné oleje) které jsou pro nás vysoce prospěšné a nasycené mastné kyseliny, které jsou obsaženy v živočišných tucích, ztužených tucích ve sladkostech nebo čokoládových polevách atd. (ze zdravotního hlediska nevhodné).
Nenasycené mastné kyselin (MK)
Nenasycené tuky dělíme na polynenasycené a mononenasycené. Ovšem i když jsou na první pohled oba druhy zdravé, ve skutečnosti jsou mezi nimi jak ty nejlepší tuky, na ty nejhorší.
Nejdůležitějšími tuky pro člověka jsou polynenasycené tuky (omega-3 a omega-6). Ve skupině omega-3 se nachází životně nezbytné masné kyseliny EPA a DHA, které se nacházejí v hojném množství v rybách jako je losos, makrela, tuňák, částečně i v oříšcích a lněném semínku jsou látky, které se mění na DHA a EPA, i když méně efektivně.
Pokud vybíráte doplněk stravy s rybím olejem, poměr kyselin EPA a DHA by měl být 3:2.
V případě dotazů ohledně výživy a stravování kontaktujte výživového poradce!
K čemu potřebujeme omega-3 mastné kyseliny?
Jejich funkce jsou rozsáhlé a především nezbytné pro každou buňku. Nejvíce těchto kyselin je však v hlavě, resp. našem mozku, který se skládá z bílkovin a tuku, kde v rámci tuku převažuje mastná kyselina DHA. To je také jeden z důvodů, proč se vědci domnívají, že evoulce člověka byla podmíněna konzumací ryb a tedy akumulací DHA v mozku.
Omega-6
Další důležitou kyselinou je omega-6, která je součástí důležitých tkání a procesů v těle. Zatímco omega-3 mastné kyseliny dodáváme tělu v nedostatečném množství, omega-6 jjíme dnes zpravidla ve velkých kvantech - nachází se v libových masech, oříšcích i obilninách. Lidské tělo však požaduje rovnováhu mezi těmito kyselinami. Pokud vznikne nerovnováha, tedy chybí výrazně omega-3 MK nebo výrazně převažují omega-6 MK, vede to k tvorbě prozánětlivých, prosrážlivých látkám a nepříznivých minihormonů - ikosanoidů.
Funkce omega-3 MK
- chrání proti vzniku onemocnění srdce
- posiluje imunitu
- snižuje únavu
- prevence rakoviny
- prevence migrén
- snížení cholesterolu v krvi
- zmírňuje lupénku a další kožní onemocnění
- pomáhá v léčbě alergií, atopického ekzému, jaterních poruch
V ČR není stahovena denní doporučená dávka, ale odhaduje se potřeba na 2 g u lidí, kteří jedí hodně ryb (3-4x týdně). Pokud lidé nejedí ryby, je potřeba vyšší. Zdroje omega-3 MK jsou tedy v rybím tuku a lněném oleji, který je v tomto případě vhodnější než celé lněné semínko.
Trans-mastné kyseliny
Těmto kyselinám se zcela vyhněte - jedná se o nejhorší formu tuků. Vznikají při vysokých teplotách z polynenasycených kyselin, tudíž se vyvarujte konzumaci veškerých forem nenasycených tuků, které byly hydrogenovány (teplota nad 200 °C) či jinak těžce poškozeny vysokoku teplotou, dlouhým skaldováním na světle a za přístupu vzduchu.
Zdroji trans MK jsou všechny výrobky připravené na levných olejích, např. v restauracích rychlého občerstvení jako hranolky apod. Vhodnými oleji jsou pouze takové, které mají označení "za studena lisované" či "panenské" - to jsou oleje, které neprošly dvousetstupňovým žárem. Lze je použít do salátů, nikoliv na smažení - tam je kromě trošky másla či sádla nejvhodnější olivový olej. Ten je jako jedna z mála výjimek stabilní i při vysokých teplotách, protože obsahuje převážně mononenasycené MK.
Image: graur razvan ionut / FreeDigitalPhotos.net
Zdroj: Jak jsít a udržet si zdraví, Jaromír Astl, Eliška Astlová
Hodnocení článku
Hodnotili 3 čtenáři průměrem 4 bodů z pětiČtěte také:
Inositol - méně známý vitamínKřemík pro kosti, vlasy, kůži a nehty
Omlazení s vitamínem E
Vitamín P - flavonoidy
Vitamíny A, D, F, K - krátký přehled