Čtenářský koutek
20.08.2009 - Iva Veselá
3-denní javorová očista organismu
Od: fittka
Zdravím všechny Biolajfáky,
od pondělí 17.8. jsem se rozhodla držet na 3 dny půst - lépe řečeno javorovou očistu (viz. dále). Jím zdravě, pravidelně cvičím a snažím se co nejlépe vycházet s životními překážkami, abych nebyla ve stresu. Důvod, proč jsem začala s očistou? Každý nemá možnost denodenně nakupovat biopotraviny bez chemikálií, barviv, hormonů, pesticidů...no však to znáte. Nemohu stále dýchat čerstvý horský vzduch a stresovým situacím se člověk nevyhne...tedy většina z nás. Vždy jsem držela maximálně 1-denní očistné dny - buď pila jen vodu a čaje nebo jedla POUZE ovoce nebo POUZE zeleninu. To je sice pěkné, ale chtěla jsem nějakou větší tělesnou očistu.
V neděli jsem už nejedla žádné maso, jen zeleninu, ovoce a celozrnné a mléčné výrobky. Žádná těžká jídla nebo velké porce. V pondělí jsem najela na 3-denní očistný režim, který spočívá v pití převážně javorové šťávy. Může se pít voda nebo mátový čaj, který také prospívá čistícímu efektu. Jakékoliv jídlo, káva, čaje apod. jsou zakázány. Nemusíte používat ani žádné potravinové vitamínové doplňky, jelikož javorový sirup obsahuje vitamíny a minerální látky, které po dobu diety tělu poskytne.
Pro jistotu každou delší hladovku konzultujte s lékařem, pokud se na to necítíte nebo máte zdravotní problémy.
Recept na javorovou limonádu
1l vody
2 PL BIO tmavého javorového sirupu (v nebio variantě kvalitní a nedoslazovaný)
2 PL BIO citrónové šťávy (bez chemického postřiku)
špetka kajenského pepře
Denně se pije 6-12 sklenic této limonády. Kdo trpí nadváhou, může vypít méně. První den byl zcela bez problémů, šla jsem do města a chutě se projevovaly až na večer. Zato druhý a třetí den jsem na jídlo neměla pomyšlení, protože můj žaludek byl už za tak krátkou dobu stáhlý. Po celou dobu jsem pila limonádu na zahnání chutí po jídle a navečer pila mátový čaj. Nejlepší na tom bylo to, že jsem vůbec neměla hlad a zářila jsem energii. Bylo mi moc fajn a cítila jsem se velmi uvolněně.
Druhý den jsem byla doma a třetí den jsem celý procestovala. Přesto, že se to může zdá být náročné, vůbec jsem nepociťovala žádné příznaky jako malátnost, bolesti hlavy, pocity na zvracení, bolesti v krku nebo projevy jiných dříve nevyléčených nemocí.
Během 3. dne se jsem měla na celém povrchu jazyka bílý povlak - to je znamení, že se tělo detoxikuje a odpadní látky a toxiny vyplouvají na povrch a vyplavují se z těla ven. Škoda, že jsem hladovku ukončila po 3 dnech (kvůli dovolené), protože za pár dní by byl jazyk celý růžový a to je znamení, že je tělo čisté. Ale už ráno byl jazyk téměř z poloviny úplně růžovoučký :-)
Dnes je první den po hladovce - rozhodně není vhodné ihned navázat na normální stravu, ale postupně. Takže dnes celý den popíjím 100% bio pomerančový džus, k tomu vitamínové rozpustné tablety, čaje, jablko, grep. Navečer si dám teplou rozmixovanou polévku.
Co nedělat - po dobu hladovění se fyzicky ani psychicky nenamáhejte. Určitě nedoporučuji hned na druhý den sportovní aktivitu jako já - byla jsem hrát tenis a nedopadlo to dobře. I když jsem cítila plno energie a cítila jsem se naprosto skvěle, nedopadlo to nejlépe. Mé vždy silné forhendy jsem pálila do sítě a cítila jsem slabost v rukou a jak si tělo přímo říká o klid. Navíc mi hra na parném slunci způsobila kožní reakci na sluníčko a způsobila po těle takové miniaturní puchýřky.
Přestala jsem hrát a naštěstí po pár minutách zmizely.
Takže jsem si řekla, že do konce týdne je konec sportovních aktivit, maximálně lehká jóga, protahovací a mírné posilovací cviky na podložce. 3 dny bez velkého přísunu vitamínů, minerálů a všech živin se projevilo. Musím nechat tělíčko se zregenerovat a opravdu nemá smysl se přepínat, když několik dnů hladoví.
Zde přikládám informace z portálu Bionebio.cz, kde jsem na tuto očistu narazila:
Čištění organismu
Během kúry je důležité napomáhat organismu v čištění. I když nekonzumujete tuhou stravu, měli byste jít na velkou stranu minimálně dvakrát denně. Tak se tělo nejlépe zbavuje odpadních látek. Čím lepší je eliminace odpadních látek, tím účinnější je hladovka. K tomuto účelu je vhodné pít bylinkový čaj s projímavými účinky. Vyzkoušejte, který čaj vám nejlépe vyhovuje a snažte se vypít jeden hrnek ráno a jeden hrnek večer. První hrnek si dejte večer před zahájením hladovky. Dalším způsobem důkladného pročištění trávicího traktu je slaný nálev. Ten připravíme smícháním 2 zarovnaných lžiček nejodidované mořské soli s litrem vody. Ráno na lačný žaludek vypijte celý litr slaného nálevu. V ideálním případě projde slaný nálev zažívacím traktem a během hodiny byste se měli několikrát vyprázdnit. Pokud slaný nálev nefunguje, zkuste změnit poměr soli a vody. Princip spočívá v tom, že pokud má slaný nálev stejnou specifickou hustotu jako krev, tak nedochází k eliminaci vody v ledvinách a soli do krevního řečiště, a slaná voda prochází trávicím traktem a funguje jako vnitřní klystýr.
Jak se můžete cítit
Během hladovky můžete zažívat nezvyklé a nepříjemné pocity po dobu několika dní. Příznaky starých nevyléčených nemocí se mohou částečně vracet, ale budou postupně odeznívat tak, jak se s nimi tělo vyrovnává. Bolesti kloubů a hlavy, pocit slabosti, závratě, pocit chladu a dokonce zvraení – to vše můžete zakusit. Mohou vám natéct mandle a dostavit se bolest v krku. Pokuste se to vydržet a po dobu hladovky se trochu šetřete.
Jak ukončit hladovku
Správné ukončení javorové kúry je velmi důležité. Nejlepším signálem k tomu, že můžete ukončit hladovku, je váš jazyk. Během diety se na jazyku vytvoří bílý hrubý povlak. Jakmile tento povlak zmizí a jazyk je hladký a růžový, je tělo vyčištěno. První den po ukončení hladovky pijte (pomalu) čerstvě vylisovaný pomerančový džus. Nemáte-li možnost připravit si čerstvý džus z pomerančů, kupte čerstvý džus, který není vyroben z koncentrátu (opět nejlépe v biokvalitě). Druhý den pokračujte v pití džusu a odpoledne si připravte zeleninovou polévku (rozhodně ne z prášku či z konzervy!). Polévku připravte z několika druhů zeleniny, z brambor a jednoho či dvou druhů luštěnin. Můžete použít i hnědou rýži, rozhodně však nepoužívejte maso či masný vývar. Pro zlepšení chuti použijte přírodní koření v rozumné míře. Se solí šetřete. K večeři si dejte hlavně polévkový vývar a trochu zeleniny z polévky. K vývaru si můžete dát pár žitných sucharů. Třetí den dopoledne pokračujte v pití džusu, k obědu si dejte polévku z předchozího dne, k večeři zeleninu či ovoce podle vlastní volby a úpravy. Žádné maso, vejce, chléb, pečivo, mléko, čaj ani kávu. Čtvrtého dne můžete zahájit normální stravování. Nyní je ten správný čas ke změnám jídelníčku k lepšímu. Pokud se po ukončení hladovky dostaví zažívací potíže či plynatost, můžete zkusit ještě několik dní v kůře pokračovat.
Hodnocení článku
Hodnotilo 26 čtenářů průměrem 3.81 bodů z pětiČtěte také:
Doplňky stravy. Léky s nejasným účinkem?Jak jíst s ohledem na to, v jakém podnebí žijeme?
Jak souvisí naše hádky se sebevědomím?
Peníze
Život na koleji