Čtenářský koutek

27.04.2009 - Iva Veselá

Od nemoci až k vývoji lidstva

Od: Dephisto

Nejdříve se zamysleme nad nemocí samotnou.

 

Ať už je to nachlazení, zápal plic nebo třeba ekzém, nikdo asi není rád, že ho má. Jsou nemoci, které trvají delší dobu - ekzém např. a některé které vyležíme a jsou zase pryč - např. chřipka. A teď jaké je jejich nejčastější poselství:

 

Něco není vpořádku.

A to něco může být buď psychického nebo tělesného rázu. Začal bych tělesnou stránkou.

Tělo ovlivňuje hlavně strava, pohyb, drogy.

 

Ačkoliv si to spousta lidí neuvědomuje, na stravě hodně záleží.Tělo je velmi komplikované a potřebuje kromě bílkovin, sacharidů a tuků taktéž vitamíny, minerály, stopové prvky i např. enzymy. Na kompletní výpis celého podrobného seznamu by taktak stačila objemná kniha. Obdivuji tělo jak je chytré, protože se dokáže dlouho vyrovnat s tím, co tělu dáváme. Nicméně trvalý deficit nějakého vitamínu, látek se musí projevit. Protože hold chybí někde v nějakém "vzorci". Určitě jste slyšeli o termínu "zdravá výživa" a tak víte, co si předtím představit. Jen uvede třeba zajímavosti - 100g uzeného masa obsahuje látky jako např. 60 cigaret. Doporučuji si jen tak pro zajímavost přečíst pár věcí z vegetariánství nejen o tom, proč není dobré maso - hlavně kvůli úpravám, ale taky, co způsobuje bílý cukr v těle, o co je ochuzeno bílé pečivo (máte problém se zácpou?), co obsahuje mlíko z obchodu (máte rýmu, alergie?), z čeho se vyrábí salám...atd. Mně nejvíce zaujalo studium lidského zažívacího traktu. A tak se vám zeptám, opravdu jsme všežravci? Asi si většina odpoví ano, tak se zeptám, jaké znaky mají masožravci a jaké býložravci. (Najdete to v každé učebnici pro základní školy..). Tělo nemáte proto abyste ho zničili, ale abyste se o něj starali, a tak pár informací o stravě se vám bude hodit. ;-) Doporučuji vyzkoušet i půst.

 

No možná vás překvapím, ale můj názor je, že pohyb je důležitější než nedokonalost stravy. Podíval jsem se kolem a uviděl jsem, že někteří starší lidé mají lepší zdravotní stav než např. generace před nimi. Proč? Podívejme se na jejich život. Pracovali a pracují fyzicky těžce celý život. (Ale zasahuje zde i z velké části psychika) Mnoho z nich nemá televizi ani počítač. A jak teda využívají čas? Pracují, pracují a pracují - manuálně. Z hlediska těla pohyb např pomáhá při trávení, vylučují se lépe škodlivé látky z těla..atd Z pár knih jsem se dočetl doporučení - každý den se zpotit (hodinová intenzivní aktivita) a nesedět déle než 30 minut. Na druhou stranu se to s pohybem nesmí přehánět a taktéž je důležité protahování.

 

Drogy - čaj, káva, marihuana, alkohol, atd..

 

Většina lidí nepije čaj každý den v několika litrech (měl jsem ho každý den do školy a cítil jsem se velmi unavený..), ale káva je u dospělých běžná. Ale víte, jak káva funguje? A co se týče alkoholu - ničí mozek, marihuana pomáhá při pár nemocech, ale jinak taky spíš ubližije. Já zastávám názor - drogy a kouření ne.

 

A na závěr psychika. Na dospělé jsou v práci kladené větší psychické nároky než za komunismu a pokud se jim to nelíbí, co řekne zaměstnavatel? Papa, my si najdeme jiného, kdo to bude dělat. Lidé se více hádají, zhoršila se i komunikace mezi partnery(obrovská rozvodovost) i kamarády (radši napíšeme sms). Nejhorší je asi dlouhodobý stres, silné nevybité emoce. Většinou se lidé hádají kvůli maličkostem, škoda no. Jednou jsem někde četl, že když jsme nemocní máme někomu odpustit. Já to zatím nemohl vyzkoušet, zkoušel jsem pozitivní myšlení a být naštvaný na někoho neumím, takže jsem několik let byl zdravý a ve škole měl nulovou absenci. (O jedněch prázdninách jsem měl salmonelu, ale nezdála se mi tak hrozná a na doktory jsem se smál :-D). Mám jednu kamarádku a ta možná jí i zdravěji než já, pohybu má asi taky více a přesto je několikrát do roka nemocná. Podle mě to je psychikou. Ne nadarmo se asi říká ve zdravém těle, zdravý duch. I naopak.

Pokud bych to měl shrnout, pokud si chcete zlepšit zdraví - zamyslete se nad sebou, co proto děláte. Jako první se zaměřte na psychiku, pak pohyb a protahování (lepší je když děláte něco co vás baví, než něco do čeho se nutíte a nadávate jaká to je fuška) a nakonec si počtěte o stravě. Nebojte se udělat změnu, neodkládat a začít hned. Pokud vás něco trápí tak s tím začněte něco dělat. Až to přeroste do takového stádia, kdy vám doktor řekne, je to hodně špatné a budete muset dodržovat přísnou dietu.....jak se asi budete cítit..., lepší je prevence ne?

 

Když jsem onemocněl chřipkou nebral jsem to jako utrpení, ale jako impulz hledat, co se změnilo a proč jsem onemocněl. Po nemoci jsem se "vyčistil" a cítil lépe. Aneb co tě nezabije to tě posílí :-D

A teď trošku z jiného soudku.. zamyšlení nad lidstvem.

 

Doba spěje dopředu, ale jdeme dopředu i my?

 

Zkusím naznačit můj směr zamyšlení, technologie jde velmi rychle kupředu - koupíte si nový mobil a za dva roky už jste zase out. Známe ale více sami sebe? Svou duši, své tělo, víme, co potřebují? Dokážeme jim naslouchat? Udělali jsme zde pokrok? Víme o tělu více než naši předkové, kteří se léčili bylinkami ? Proč hledáme pomoc v příbězích bible pro náš každodenní život?

 


Hodnocení článku

Článek nebyl ještě ohodnocen.


Čtěte také:

Anorexie... 
Dietní recepty při onemocnění mononukleózou 
Drsné diety u mladistvých zkracují život 
Jak jíst s ohledem na to, v jakém podnebí žijeme? 
Lekce od divokých hus 


Diskuze

Jméno: *
Email: *
WWW:
Nadpis:
Text: *
SPAM: * Kolik je jedna mínus jedna? (slovy)


Položky označené * je nutno vyplnit.


AKCE

      FOOD LIFE

 Výživová poradna

2375Yjk.jpg

 

       ZDARMA!


+ přidat akcivíce akcí


Doporučujeme


  BIOMANA

2632ZTU.jpg

Zdravý obchod  (e-shop >)

 

SALVIAPARADISE

Salvia Paradise Shop - etnobotanika - byliny, kapsle, masti, extrakty, semena a živé rostliny.

Byliny, semena a rostliny