Články
05.03.2009 - Tereza Thielová
Sója - zdravá výživa nebo hrozba zdraví?
Sója je velmi žádaná luštěnina s vysokým obsahem kvalitních bílkovin a nízkým obsahem cholesterolu. Používá se jako potravina, ale také jako krmivo.
Ze sóji se připravuje mnoho zdravých pokrmů a výrobků. Výrobky určené k přímé spotřebě nebo ke krátké kuchyňské úpravě jsou dodávány do obchodů se zdravou výživou. Jejich spotřeba je veliká, ale ne každý si sojový výrobek umí doma správně připravit a tak se může stát, že nevhodnou úpravou při vaření a smažení, zvláště na vysokém množství tuku se značně změní energetický obsah a stravitelnost sóji. A to má pak škodlivý vliv na naše zdraví.
Sója nabízí mnoho kladů:
• vysoký obsah bílkovin
• vhodné složení aminokyselin
• lehká stravitelnost
• nízký obsah cholesterolu (téměř žádný)
• neobsahuje laktózu a lepek
Protože je sója zásadotvorná (vysoký obsah Ca, K, Mg, Fe), je velmi vhodné ji užívat v různých formách při revmatických onemocněních, dně, kazivosti zubů, překyselení, pálení žáhy, ekzémech, vyrážkách apod. Obsah minerálií činí 4,5-5 % a je 7x vyšší než u mléka, 5x vyšší než u masa a vajec, 3x vyšší než u obilné mouky a 2x vyšší než u běžných luštěnin.
Ale také i záporů:
• Přítomnost tzv. anti-nutrientů, které mají nežádoucí vliv na trávení škrobů, cukrů a využití minerálních látek
• Sója si vytáhne ze země až 20% těžkých kovů (arsen, kadmium, olovo, rtuť)
• Ze sóji se uvolňuje genistein, látka podobná ženskému pohlavnímu hormonu, která má sice protirakovinné účinky, ale zároveň snižuje kvalitu spermatu. Stačí jen malé množství genisteinu a oplodnění může být velmi problematické. Tato látka se nachází i v margarínech, čokoládě, pivu i některých druzích chleba.
• Nevhodné pro děti do 6 let (nadměrná konzumace sóji způsobuje poruchy nervového systému, růstu a plodnosti)
• Obsah purinu (kyseliny močové) v sóje může zhoršovat potíže při onemocnění dnou. Nepříjemné, nikoli nebezpečné může být nadýmání u některých lidí při trávení sójových výrobků.
Sója nebyla v Evropě historicky zastoupena, takže obyvatelé starého kontinentu trpí dost často i alergií na její proteiny. Asijská kuchyně předchází problémům tím, že využívá hlavně fermentované sójové výrobky.
Neznáte sojové výrobky?
Tempeh
Nejkvalitnější ze všech sojových produktů je tempeh. Jde o fermentovaný výrobek, jenž se používá jako plnohodnotná náhrada masa. Připravuje se z vařených, rozmačkaných a slisovaných sójových bobů s přídavkem bakteriální kultury. Výsledkem fermentace je pak sójový sýr se šedomodrou ušlechtilou plísní. Cení se pro vysoký obsah lehce stravitelných bílkovin, vápníku, fosforu, železa a vitamínu B12, který vzniká zásluhou vložených bakterií.
Nízký energetický obsah (157 kcal ve 100 g) dovoluje tempeh zařadit i do redukčních jídelníčků. Na trhu se nabízí v přírodní podobě, jež se musí tepelně upravit, či marinovaný, smažený a uzený. Tempeh se hodí na guláš, ke smažení, pečení, do asijských specialit se zeleninou i pomazánek - prostě tam, kde se používá maso.
Tofu
Tofu je dalším důležitým výrobkem ze sóji. Vyrábí se vysrážením sójového mléka. Zatímco v Asii patří k tradičním jídlům, v západních zemích se rozšířila spotřeba až s rostoucím zájmem o zdravou výživu. Využívá se hlavně ve slaných a sladkých jídlech, ale může posloužit také jako náhrada masa. Chuť tofu je jemná a dá se říct až bezvýrazná. Barva je téměř bílá. Tofu můžeme krájet, strouhat, šlehat, péct, vařit , smažit. Dobrou vlastností tofu je také její schopnost do sebe přijímat různé chutě. Proto jí můžeme připravit přidáním vhodného koření a ingrediencí ,jak v slané, sladké tak i kyselé úpravě. Můžeme jej , ale také používat přímo bez jakékoliv tepelné nebo chuťové úpravy.
Při dietě pozor na přípravu
Lehce stravitelnou sóju a sójové produkty mohou do jídelníčku zařadit i lidé s dietou včetně těch, kteří chtějí snížit tělesnou hmotnost. Jídla však musí být správně upravena. Asijská kuchyně je sice plná zeleniny, zrada se ale skrývá v její přípravě. Osmažení na tuku totiž značně změní energetický obsah a stravitelnost, a tedy i využitelnost pro dietní stravování.
Negativní vliv mohou mít i typická ochucovadla, hlavně kvůli obsahu výrazných kořenicích látek.
U šetřící diety se proto lépe daří zvládnout úpravu sóji a sójových produktů, tvoří-li součást pokrmu sladkého nebo slaného v podobě rizota nebo těstovinového salátu.
Méně známé produkty
Okara - drť z výroby sójového mléka
Miso - fermentovaná sójová pasta
Natto - fermentované vařené sójové boby
Koisin - tekuté sladkoslané koření
Sweetened - sladká pasta z červených sójových bobů
Red Bean - sójové oříšky
Edamame - ještě zelené sladké sójové boby
Hodnocení článku
Hodnotilo 14 čtenářů průměrem 4.64 bodů z pětiČtěte také:
Chřest a kapary bez námahyJáhly - loupané proso
Karob jako zdravější alternativa kakaa nebo čokolády
Nebuďte otrávení, dejte si ředkev
Nové šmakulády ze šmakouna
Diskuze
Sója je jednoznačne hrozba pro zdraví. Nejlépe by se neměla konzumovat vůbec. http://vyzivujicitradice.cz/2012/05/03/pozor-soja/#&panel1-6
24.03.2017 22:01