Články
07.09.2011 - Iva Veselá
Příprava domácího sojového tvarohu (tofu)
Pokud ochutnáte tofu v zahraničí, zejména Japonsku, při návratu domů už nebudete chtít jiné. Bohužel obchody zdravé výživy nabízí tofu ne příliš měkké nebo pro někoho chutné. Proč si tedy neudělat doma vlastní?
Něco málo o tofu
Tofu (z čínského: 豆腐 pinyin: dòu fu) je jídlo vyráběné srážením sojového mléka se sádrou (případně jinými prostředky). V některých publikacích se setkáme i s variantami názvu toufu či tou-fu.
Využití tofu
V asijské kuchyni se tofu využívá ve slaných i sladkých jídlech a je ceněno především pro svou schopnost přejmout chuť ostatních použitých přísad. V Evropě a Americe je tofu spojeno především s vegetariánstvím a veganstvím, jelikož jej díky vysokému obsahu bílkovin lze použít jako náhražku masa, sýra a klasického kravského tvarohu. Toto je ovšem velká škoda, jelikož tofu čistí krev. Lidé, především v Evropě, jsou velmi skeptičtí ke konzumaci tofu. Pokud zařadíte tofu do svého jídelníčku, výrazně tím prospěje tělu především v boji s nadváhou. Jelikož je tofu nízkokalorický zdroj bílkovin, je také ideální při snižování cholesterolu v krvi.[zdroj]
Tofu se většinou prodává v těchto podobách:
- „tvrdé tofu“ (木綿豆腐, momendōfu Japonsky, dosl. bavlněné tofu), které vzhledem připomíná sýr
- „měkké tofu“ (絹漉し豆腐, kinugoshi tōfu Japonsky, dosl. hedvábím ceděné tofu), které vzhledem připomíná puding
V případě dotazů ohledně výživy a stravování kontaktujte výživového poradce!
Postup výroby
Výroba tofu není žádná věda, jen je zapotřebí trocha času (jak už to bývá s přípravou čehokoliv "domácího").
1) sojové boby namočíme na 12-24h do vody (100 g sojových bobů na 500 ml vody)
2) nabobtnalé boby chvíli povaříme a odstavíme
3) sojové boby rozmixujeme v mixéru (část vody nasákne do bobů, část zůstane v misce)
4) směs propasírujeme přes sítko, ve kterém zbyde sojová drť, tzv. okara (zbytek okary lze použít do těst, pomazánek, pokrmů sladkých i slaných).
5) propasírované sojové mléko dáme do porcelánové nebo skleněné nádoby, přikryjeme utěrkou a postavíme na teplé místo (nikoliv na slunce)
6) až mléko zkysne (můžeme trošku přisolit) a přelijeme ho do plátěné utěrky a svážeme do uzlíčku
7) mléko necháme okapat podle toho, jestli chceme mít výsledné tofu měkčí nebo tvrdší
Výrobou tofu tedy získáme samotné tofu (sojový tvaroh), okaru (sojová drť) a kyselou syrovátku (vznikne okapápním tofu).
Syrovátka je výborná k pití, lzeji použít i při přípravě ovocných nebo zeleninových nápojů nebo do polévek či omáček. Z tvarohu můžete připravit výbornou pomazánku - k nerozeznání od dříve dělané z klasického tvarohu.
TIP
Připravené bílé tofu lze různými způsoby ochucovat, nakládat, marinovat a přidávat do něj rozmanité přísady, např. zeleninu, mořské řasy či bylinky.
Hodnocení článku
Hodnotilo 12 čtenářů průměrem 4.67 bodů z pětiČtěte také:
Jak na obyčejnou cuketu?Kapary - ještě jste nevyzkoušeli?
Naklíčená semena
Nákupní průvodce - mléčné čokolády
Zdravější verze light nápojů
Diskuze
Web: http://www.eshop.ekokoza.cz
Suroviny na výrobu tofu
Výborné a kvalitní suroviny na výrobu tofu a tempehu kupuji na eshopu ekokoza. http://www.eshop.ekokoza.cz/Vyroba-tofu-a-tempehu/
20.02.2014 18:14