Články
13.05.2013 - Iva Veselá
Serotonin dokáže zmírnit deprese
Serotonin je tkáňový hormon, který se vytváří z aminokyseliny tryptofanu v buňkách sliznice žaludku a střeva a také v centrálním nervovém systému. Nejznámější důsledky nedostatku serotoninu se projevují depresemi.
Funkce serotoninu
Serotonin je tzv. neurotransmiter - to je chemická látka, která přenáší nervové vrzuchy mezi nervovými buňkami (neurony) v těle. Tomuto propojení mezi buňkami říkáme také synapse.
Jak serotonin účinkuje
Účinkuje v situacích jako například:
- při záchvatech počínající úzkosti, dušnosti, při zblednutí nebo zrudnutí obličeje
- srážení krve
- ovlivňuje hladkou svalovinu cév
- řídí střevní peristaltiku
- hraje roli přiexcitačních přenosech v nervové tkáni v CNS
- důležitý pro regulaci rytmu spánek–bdění
- pomáhá při migrénách, depresích a apatii
Máte potíže se spánkem, trápí Vás stres, deprese a migrény? Jste to, co jíte a vše jde odstranit individuální výživou. Kontaktujte výživového poradce!
Serotonin v potravinách
Drůbež, tuňák, losos, vejce, celozrnné pečivo, švestky, rajčata, ořechy, luštěniny a zelená listová zelenina, čokoláda, banány!, čedar, parmezán, celozrnné obiloviny a výrobky z nich (nikoliv pečivo z pšeničné mouky, bílá rýže, pšeničné těstoviny apod.). Produkci serotoninu také zvyšuje používání kuzu a pití šťávy z plodů noni.
Tryptofan v potravinách
Jak je výše uvedeno, hormon serotonin se vytváří z aminokyseliny tryptofan. Tuto látku můžeme najít zejména v zelených potravinách jako je mladá pšenice, spirulina nebo chlorella (prášek nebo tablety z mořských řas), zelená zelenina a celozrnné výrobky.
Tip výživového poradce
Dále konzumujte výše obilné výrobky (bez odstranění klíčků a otrub), které obsahují vitamíny skupiny B - velmi účinné pro odstranění únavy, podrážděnosti, nervozity apod. Nezapomínejte užívat pravidelně omega-3 MK, které se také velkou mírou podílejí na stavu nervové soustavy.
Pozor na nezdravé způsoby
Nikotin a alkohol
Obě tyto drogy podporují uvolňování serotoninu na nervových synapsích. Způsobují tak, že člověk má zlepšenou náladu, uvolní se a na chvíli zmizí starosti i úzkost. Pokud však “nepřikrmujeme“ tento stav a nedráždíme serotoninové receptory znovu a znovu tím, že dál a dál pijeme a kouříme, což má samozřejmě plno vedlejších negativních účinků na zdraví organismu, pak dochází k nedostatku serotoninu a vzniku deprese. Mnohem vhodnější je proto podporovat tvorbu serotoninu potravou, popřípadě výše zmíněnými potravinovými doplňky, které nacházejí uplatnění právě při zmírňování abstinenčních příznaků při odvykání od alkoholu a kouření (zdroj).
Čokoláda
I čokoláda může vytvářet závislost, protože obsahuje kromě serotoninu a tryptofanu i plno dalších látek, které mají stimulační účinek na nervový systém.
Víte, že...?
Dalším důležitým hormonem je melatonin, který se vyplavuje v noci a je pro člověka zásadní při řízení cirkadiánních rytmů, působí proimunitně a antioxidačně. Tento hormon vzniká ze serotoninu. Nedostatek serotoninu tedy blokuje produkci důležitého melatoninu!
Image courtesy of [image creator name] / FreeDigitalPhotos.net
Hodnocení článku
Hodnotilo 9 čtenářů průměrem 4 bodů z pětiČtěte také:
Bílkoviny v naší potravěNízkoenergetická sladidla
Omlazení s vitamínem E
Sacharidy
Vitamíny rozpustné v tucích