Články
22.08.2012 - Iva Veselá
Modifikované škroby
Naštěstí dnes už většina z nás sleduje složení výrobků (alespoň je to první věc, se kterou své klienty seznamuji). Buďme k výrobcům uřpímní - mnohdy jsou do výrobku schopni přidat látku, která do něj vůbec nepatří - je tedy jen v našem zájmu obaly na potravinách číst.
Všechny tyto látky jsou označeny kódem E a příslušným číslem. Identifikace číslem E znamená, že aditivní látka prošla hodnocením své bezpečnosti. Číslo E je tedy kód, pod kterým je přídatná látka označována v mezinárodním číselném systému, tedy kód, pod kterým je přídatná látka označována úplně stejně na celém světě. Podobný je číselný systém má Evropská unie i INS Codex Alimentarius, který vychází ze systému EU.
Co je to škrob
Škrob je polysacharid, který je tvořen amylasou a amylopektinem. Vyskytuje se ve formě škrobových zrn, které jsou uložené v buňkách některých rostlin. Nejvíce škrobu obsahují brambory, pšenice a kukuřice, ze kterých se také průmyslově získává.
Modifikované škroby
Ptáte se, proč se škroby modifikují? Jako by nebylo úpravených potravin více než dost? Odpověď je vcelku jednoduchá. Rostlinné škroby mají jako zahušťovadla několik slabin (co se týče jejich vlastností při zahušťování), tudíž se škrob začal modifikovat.
Modifikace znamená úprava molekuly škrobu, často chemickou reakcí škrobů s kyselinou (např. fosforečnou) anebo mastnou kyselinou. Struktura modifikovaného škrobu je téměř stejná jako přírodní škrob, změní se pouze 1 z několika tisíc molekul glukózy.
V případě dotazů ohledně správné výživy výběru potravin kontaktujte našeho odborníka na výživu!
Používané škroby
V potravinářství se nejvíce používají tzv. hydrolyzované škroby – mají zvýšenou rozpustnost a sníženou viskozitu mazu a umožňují přípravu homogenních past, substituované škroby - mají v hydroxylové skupině nahrazen vodík alkylem nebo acetylem, nebo nesítěné škroby vznikají reakcí škrobových makromolekul s vícefunkčními činidly.
ČTĚTE TAKÉ: Nevěřte mýtům o jogurtech
Tip výživového poradce
Konzumace výrobků s modifikovanými škroby pro naše zdraví nebezpečná není. Ovšem vzhledem k tomu, že spousta produktů lze vyrobit bez přidání těchto škrobů, zejména u mléčných výrobků, je dobré sledovat jejich složení.
Například přírodní jogurt má být vyrobený z mléka s použitím fermentačních bakterií, tudíž přídavkem zahušťovadel si výrobce leda tak "namaže" kapsu.
Ovšem i zde buďte obezřetní - některé mléčné výrobky s přidaným škrobem jsou i dražší, než ty přírodní! Můžete sami porovnat 2 stejně ochucené jogurty, ale od jiného výrobce.
Selský jogurt jahoda (Hollandia) |
Activia jahoda (Danone) |
|
|
Energie: 375 kJ/90 kcal Bílkoviny: 2,9 g Sacharidy: 12,2 g Tuky: 3,2 g |
Energie: 388 kJ/93 kcal Bílkoviny: 3,5 g Sacharidy: 13,8 g Tuky: 2,6 g |
Složení:
|
Složení:
|
NEPLEŤTE SI! - modifikovaný škrob vs. geneticky modifikované organismy
Jedná se o dvě zcela odlišné úpravy a nemají spolu nic společného. Konzumenty plete zřejmě jen název "modifikovaný".
Hodnocení článku
Hodnotilo 5 čtenářů průměrem 3.8 bodů z pětiČtěte také:
BílkovinyChróm a vlčí hlady
Vitamín K
Vitamíny D a K - ty nám chybí
Ztráty vitamínů v potravinách