Články
06.05.2013 - Iva Veselá
Ajurvédské kafe
Dát si kafe - to je pro mnohé každodenní rituál, denní nezbytnost, pro někoho je to relax a nebo taky vzpruha při únavě. Kávu si mnozí ráno připravují automaticky.
Jenže když postupně zečnete měnit svůj jídelníček a stravovací návyky, budete nad kávou přemýšlet a možná zjistíte, že vám vlastně ani nijak zvlášť nechutná. Možná přijdete na to, že ji pijete opravdu jen ze zvyku. Spousty lidí takto vyměnilo ranní kávu za šálek dobrého bylinkového nebo zeleného čaje.
Ajurvédské kafe
Tento nápoj je svými účinky opravdu vyjímečný a je velmi lahodný. Obsahuje jemně zpracovaný extrakt z byliny brahmi nebo ašvagandhy (záleží na typu kávy) a z kořene čekanky lékařské. Napomáhá lépe se koncentrovat, rychleji se učit a zapamatovat si. Vyjasňuje mysl. Snižuje podrážděnost, odstrňuje mentální únavu a osvěžuje. Působí proti žaludečním potížím, vyvolaným stresovou zátěží. Je výbornou náhražkou kávy nebo čaje, protože neobsahuje kofein a jako káva nevyvolává nespavost, zvýšený neklid ani překyselení žaludku. Je vhodný pro dlouhodobou každodenní konzumaci.
Na trhu zakoupíte 2 druhy ajurvédské kávy: AŠVAGANDHA a BRAHMI.
Ašvagandha
- regenerační a posilující účinky
- v ajurvédě zaujímá stejné místo jako ženšen v čínské medicíně
- posiluje koncentraci
- zvyšuje odolnost proti stresu
Brahmi
- zlepšuje paměť, pozornost, koncentraci a schopnost učení
- pozitivně ovlivňuje činnost mozku, podporuje schopnost jasně myslet
- zlepšuje trávení
- dodává svěžest, zbavuje únavy a odstrňuje úzkost
V případě dotazů ohledně hubnutí kontaktujte výživového poradce!
Vlastnosti čekanky
Čekanka je součástí obou káv, její účinky jsou následující:
- podporuje tvorbu žluči
- společně s brahmi tonizuje zažívací trakt a játra
- očišťuje tělo od toxinů
- příznivě působí na činnost jater
- protizánětlivé účinky
- podporuje léčbu zánětů
- vhodná potravina pro diabetiky
- podpora léčby ledvinových kamenů
- obsahuje důležitou vlákninu inulin, podporující růst střevních bakterií
Návod k přípravě:
Do šálku dáme 1/4 až 1/2 čajové lžičky ajurvédského kafe a zalijeme horkým či studeným mlékem. Můžeme dosladit dle chuti. Případně můžeme použít vařící vodu a doplnit mlékem v poměru 2:1. Nepoužíváme převařené mléko ani nesypeme ajurvédské kafe do šálku s mlékem či vodou.
Pro zvědavce
V tradiční indické medicíně ajurvédě je bylině ašvagandha připisován omlazující účinek, schopnost dodávat mladistvou sílu a duševní svěžest. Ašvagandha je vysoce ceněna pro svou schopnost regenerovat nervový systém. Napravuje ztrátu paměti způsobenou v důsledku dlouhodobého stresu, nemoci a přepracování.
Bylina obsahuje mnoho alkaloidů a withanolidy, které svými účinky i složením připomínají aktivní složky ženšenu, ginsenosidy. Pro svou podobnost s touto rostlinou bývá nazývána indickým ženšenem.
V Indii se tato bylina používá k léčení již více než 4000 let. Kořen ašvagandhy je považován za posilující prostředek při fyzickém i duševním vyčerpání, zejména u dětí a u starších lidí, při rekonvalescenci nebo při oslabení organizmu. Prameny uvádějí, že podporuje obnovu tkání, stimuluje imunitní systém, má uklidňující a protizánětlivé účinky, zvyšuje množství hemoglobinu a počet červených krvinek,upravuje překyselení žaludku a pomáhá při jeho onemocnění, zejména žaludečními vředy, léčí zánětlivá onemocnění, např. revmatickou artritidu, aj. V ajurvédě se ašvagandha používá i jako afrodiziakum, diuretikum a sedativum. Rovněž se používá při léčení gynekologických potíží, nespavosti, aj. Působí pozitivně na činnost mozku a celého nervového systému a napomáhá při léčení depresí a neuróz.
Vyživuje všechny tkáně (dhatu) včetně kloubů a nervů. Zvyšuje kvalitu a množství „ojas“, takže napomáhá vzájemně harmonizovat tělo a vědomí. Vyrovnává mysl (pranvat), a tak působí proti duševnímu a emočnímu stresu.
Hodnocení článku
Hodnotilo 13 čtenářů průměrem 4.85 bodů z pětiČtěte také:
2. díl - Ptáte se na biopotraviny4. díl - Ptáte se na biopotraviny
BIO potravina neznamená 'bez éček'
Oléanat - produkty k inspiraci
Sasovský lovečák
Diskuze
Já si ajurvédksou kávu kupuju přes internet od Om-ayur. Moc mi chutná a uplne mi nahradilo normální kafe.
09.05.2016 12:03Jo to je moc dobrá káva:), výborná je i studená, našlehaná s mlékem:).
26.05.2009 07:15