Články

 

23.09.2010 - Iva Veselá

Zázvor proti nachlazení a virózám

1960MzM.jpg

 

V období viróz a nachlazení nezapomeňte koupit čerstvý zázvor. Pomůže posílit imunitu a navíc si do jídelníčku zařadíte chutný nápoj. Pokud se ho naučíte používat a oblíbíte si jej, dobře zvládnete chladné a zimní počasí.

 

Zázvor, proslulý svými schopnostmi uklidnit žaludeční obtíže, pochází z Indie a Číny, z Jamajky a jiných tropických oblastí. Je to trvalka teplého podnebí příbuzná s kurkumou a kardamomem. Kořeny se používají v kuchyni i k lékařským účelům. Jako koření dodává pokrmům palčivou, citrónovou příchuť. Používá se k přípravě masa i sladkého pečiva. Jako lék má zázvor stále značný význam v tradiční medicíně. Obsahuje éterické oleje, zázvorovou silici a štiplavě ostrou látku zvanou gingerol.

 

Co se ze zázvoru používá

Užívanou částí zázvoru je rozvětvený, dužnatý oddenek. Používá se čerstvý jemně nastrouhaný nebo sušený, také se nakládá, kanduje (pak je z něj výborný pamlsek), připravuje se sladký sirup a nebo olej. Oblíbený je také zázvorový čaj (snadno jej připravíte zalitím ½ lžičky mletého zázvoru 1/4 l horké vody). Zázvor vás překvapí příjemnou, kořeněnou chutí s nádechem citronu a květin.

 

Po usušení (sušené kousky nebo prášek) je zázvor ještě štiplavější než čerstvý. Jedna čajová lžička sušeného zázvorového prášku odpovídá zhruba jedné polévkové lžíci jemně nastrouhaného čerstvého zázvoru.

 

V případě dotazů ohledně výživy a stravování kontaktujte výživového poradce!


 

Zázvor a jeho příznivé účinky

  • Zázvor působí především v zažívacím ústrojí, zvyšuje tvorbu trávicích šťáv a neutralizuje kyseliny. Proto je někdy podáván místo léků potlačujících nevolnost. Ženy, které prodělaly laparoskopii nebo větší gynekologickou operaci a byl jim podáván 1 g zázvoru před zákrokem, se výrazně snížila pooperační nevolnost a zvracení, dosti časté vedlejší příznaky podaných anestetik a jiných léků,užívaných při operacích.
  • Pomáhá také při stavech nevolnosti, vyvolaných chemoterapií. Účinek proti nevolnostem všeho druhu zázvor předurčuje ke zklidňování stavů závrati, poměrně častých u starších pacientů.
  • U nemocných revmatickou artritidou (autoimunním onemocněním s těžkými zánětlivými projevy v kloubech), se zmenšuje bolest kloubů i ostatní projevy zánětu.
  • Pro jeho protizánětlivé vlastnosti může pomoci zmírňovat křeče průdušek při nachlazení a chřipce.
  • Při cestování proti kinetóze můžete použít kandovaný zázvor. Bolestivé svaly potírejte několika kapkami zázvorového, oleje smíchaného se lžičkou mandlového oleje (nebo jiného neutrálního oleje).
  • Pálivá chuť zázvoru zahřívá tělo a je antibakteriální.
  • Celkově působí proti nevolnostem, plynatosti a nadýmání. Rozpouští hleny, má protizánětlivé účinky a pozitivně působí na krevní oběh. Snižuje hladinu cholesterolu v krvi, v játrech a zvyšuje produkci žluče.

 

 

 

Zázvorová koupel

Při chřipce a nachlazení pomáhají zázvorové koupele. Silice mírně dráždí, dezinfikuje a prokrvuje pokožku. Pomáhá při bolestech hlavy a stavech napětí. Je také vyhlášeným afrodiziakem!

 

Přijdete promrzlí domů a vypadá to přinejmenším na rýmu nebo kašel, ponořte nohy do horké lázně s přídavkem zázvorové šťávy (případně si koupel připravte stejně jako čaj). Nechte nohy napařit, pak je teple zabalte, chvíli odpočívejte, dejte si zázvorový čaj s medem a nachlazení by se vám mělo vyhnout.

 

TIP

Když vás přesto začne trápit rýma nebo kašel, dopřejte zázvorovou koupel celému tělu a pijte zázvorový čaj. Prohřeje vás, uvolní ucpaný nos a neduhy by měly ustoupit. Pokud rádi pijete jiný bylinkový čaj, přidejte si do něj alespoň zázvorový sirup, prohřeje vás stejně.

 

Zázvorový čaj jako prevence

Zázvor je antiseptický, protihorečnatý a protizánětlivý. Čaj, který připravíte zalitím půl lžičky mletého zázvoru čtvrt litrem vřelé vody, preventivně užíváte proti chřipkám, nachlazení, bolestem hlavy i žaludečním a cestovním nevolnostem. Po 5 minutách čaj přeceďte a po mírném vychladnutí přidejte lžičku medu a čerstvou citrónovou šťávu.

 

Zelený čaj se zázvorem na hubnutí

Půl čajové lžičky nastrouhaného, jemně nasekaného nebo na plátky nakrájeného čerstvého zázvoru a lžičku zeleného čaje zalijte čtvrt litrem vroucí vody, nechte 5 minut louhovat a přeceďte. Ochutit můžete opět medem a citrónovou šťávou, získáte pomocníka při odbourávání nežádoucích tukových polštářků. Dávkování zázvoru si upravte podle vlastní chuti, nikdy by po něm neměla nepříjemně pálit ústa.

 

Domácí zázvorový sirup

Kvalitní zahuštěný sirup připravíte z čerstvého zázvoru, přírodního cukru a vody. Snažte se zachovat základní poměr vody a cukru 1:2, aby cukr sirup konzervoval. "Síla“ sirupu pak bude záležet na množství přidaného zázvoru (na půl litru vody a 1 kg cukru by měl stačit 50 až 100 gramový kousek oddenku). Čerstvý zázvor nakrájejte na tenké plátky, přidejte vodu a cukr a za stálého míchání vařte asi 15 minut. Poté stáhněte z plotny, nechte ještě asi čtvrt hodiny louhovat, pak sirup sceďte a naplňte do lahví. Vyvařený zázvor můžete ještě prosypat cukrem, usušit a užívat podobně jako kandovaný.

 

Zdroj: Ekolide.cz

Image: Michelle Meiklejohn / FreeDigitalPhotos.net


Hodnocení článku

Hodnotilo 12 čtenářů průměrem 4.42 bodů z pěti


Čtěte také:

Akupunktura a baňkování 
Detoxikační čaje Bancha a Kukicha 
Etikoterapie - nemoci ustupují 
Ozdravte své orgány správnými potravinami 
Tajemný a zázračný ŠUNGIT 


Diskuze

Jméno: *
Email: *
WWW:
Nadpis:
Text: *
SPAM: * Kolik je jedna mínus jedna? (slovy)


Položky označené * je nutno vyplnit.


AKCE

      FOOD LIFE

 Výživová poradna

2375Yjk.jpg

 

       ZDARMA!


+ přidat akcivíce akcí


Doporučujeme


  BIOMANA

2632ZTU.jpg

Zdravý obchod  (e-shop >)

 

SALVIAPARADISE

Salvia Paradise Shop - etnobotanika - byliny, kapsle, masti, extrakty, semena a živé rostliny.

Byliny, semena a rostliny