Články
27.08.2009 - Tereza Thielová
Blahodárné antioxidanty
Antioxidanty jsou blahodárné látky, které chrání náš organismus před oxidačním stresem. Nebýt antioxidantů, řada lidí by během několika měsíců a let postihli infekce a možná i rakovina.
Lidské tělo si umí antioxidanty vytvořit z jiných látek, ale bohužel v dnešním světě plných aut, továren apod. to bohužel nestačí, a proto je musíme přijímat v potravě. Antioxidanty chrání také organismus před volnými radikály, což jsou látky, které se v těle tvoří při látkové přeměně a při obraně před bakteriemi.
Co jsou to volné radikály?
Volné radikály, jsou agresivní látky, které pohlcují bílkoviny, tuky a buněčné stěny a škodí lidskému organismu. Určité faktory, jako je kouření, stres, znečištěné životní prostředí a ultrafialové záření přispívají ještě k větší tvorbě volných radikálů. Radikály mohou oxidovat, a tím poškozovat DNA a buněčné membrány, otevírají se tak cesty propuknutí řady chorob a různý, druhům rakoviny. Proti účinku volných radikálů můžeme bojovat s antioxidanty, což jsou některé enzymy a další látky v krvi. Antioxidanty neutralizují, vychytávají a zneškodňují volné radikály.
Jaké máme antioxidanty?
K ochranným antioxidačním látkám se řadí např: železo, zinek, měď, mangan, selen, vit. A, C a E, rostlinné látky, beta-karoten a flavonoidy.
Kde je nalezneme:
- Selen: avokádo, ryby, plody moře
- Měď : ořechy, ryby, plody moře
- Zinek: plody moře, ryby, mléko, játra, tmavé maso, vaječné žloutky
- Vitamín A : játra, mléčné výrobky, ve formě beta-karotenu v zelenině a ovoci
- Vitamín C : zelenina, ovoce, brambory (ničí se reakcí s kyslíkem, u varu ke ztrátám nedochází)
- Vitamín E : mandle, pekanové ořechy, avokádo, zrna, špenát, rostlinné oleje
- Karotenoidy: řadí se sem lykopen z rajčat, beta-karoten z ovoce a zeleniny, xanthofyly v listech a v plodech ovocných stromů
- Polyfenoly: do této skupiny se řadí flavonoidy, ligniny a taniny rostlinných surovin
Obsah polyfenolů ve vybraných druzích ovoce a zeleniny
Ovoce/zelenina - obsah polyfenolů (v mg/100 g)
Brokolice 290
Celer 59
Cibule 150
Cuketa 38
Černý rybíz 1540
Grapefruit 425
Zelí bílé 108
Hrozny bílé 95
Hrozny červené 93
Hrušky 115
Jablka 132
Kiwi 273
Kořen petržele 67
Mrkev 156
Nektarinky 57
Pomeranče 217
Rajčata 62
Růžičková kapusta 91
Švestky 200
Polyfenoly se také nacházejí v čajích, rooibosu a honeybushi. 3 hrníčky čaje a k tomu doporučené denní množství ovoce a zeleniny vás spolehlivě ochrání před denními negativními dopady dnešní civilizace.
Dostatečný příjem antioxidantů ve stravě je důležitou prevencí před vznikem srdečních chorob, ukládání škodlivého cholesterolu v tepnách, chrání DNA před napadením volných radikálů a před poškozením, které by mohlo vést ke vzniku rakoviny.
Umělý přísun antioxidantů ve formě potravinových doplňků není příliš doporučován, protože by mohlo v jistých případech dojít i k předávkování a tím poškození organismu.
Proto chcete-li dosáhnout optimálního množství antioxidantů je nejbezečnější jíst denně dostatek zeleniny a ovoce a pít nápoje bohaté na tyto látky.
Hodnocení článku
Hodnotilo 5 čtenářů průměrem 4.8 bodů z pětiČtěte také:
Jak předejít zubnímu kazuKdy ostříhat dlouhé vlasy?
Léto a pitný režim
Oči prozradí o zdraví hodně
Zdraví a alkohol