Články
27.03.2014 - Iva Veselá
Červená čočka - rychlovka při vaření luštěnin
Červená čočka, hlavně ta loupaná, se může stát velmi jednoduše skvělou a zdravou součástí jídelníčku celé vaší rodiny. Má všechny přednosti – patří k luštěninám, což jsou zdraví prospěšné potraviny, na které často zapomínáme. Oproti jiným luštěninám se velmi snadno vaření, není ji třeba máčet. Je nejlépe stravitelnou luštěninou, a proto ji můžete dát i dětem.
Nejvíce čočky se jí tradičně v Indii, kde se pěstuje více než 50 druhů nejrůznějších barev a velikostí a vaří se z ní nejčastěji tzv. dahl, tedy kořeněná čočková kaše.
U nás můžete koupit běžně známou hnědou čočku, ale dnes už i drobnou zelenou čočku, která si i po uvaření jako jedna z mála zachová svůj tvar, a je proto skvělá do salátů (nabízí ji Country Life). V biokvalitě nejčastěji narazíte na červenou čočku loupanou nebo neloupanou.
V historii se názory na čočku střídaly, ale podle dnešních znalostí je pravidelná konzumace čočky, stejně jako i ostatních luštěnin, jednoznačně doporučována.
Pro zajímavost – už římský přírodovědec Plinius předepisoval čočkovou polévku na uklidnění. Svatá Hildegarda ji naopak spíše zavrhovala, Ondřej Mattioli také, ale doporučoval ji při léčbě ženských obtíží. Lékaři v 18. století ji předepisovali dětem, které onemocněly spalničkami nebo neštovicemi, a pomocí čočky uvařené ve vodě se vyháněly z těla škrkavky.
V případě dotazů ohledně redukce hmotnosti a správné výživy kontaktujte našeho odborníka na výživu!
Co obsahuje
- Čočka je plná rostlinných bílkovin a vlákniny. Má mnoho vitamínů skupiny B a kyseliny listové.
- Z minerálních látek je v čočce zastoupen draslík, fosfor, hořčík a vápník. Obsahuje i mnoho železa a tím podporuje krvetvorbu.
Co dokáže
- Pomáhá při odtučňovacích kúrách.
- Je vhodná při chudokrevnosti a při problémech se zvýšeným cholesterolem.
- Reguluje funkci střev a je skvělou prevencí proti zácpě.
- Je ideální potravinou pro nemocné cukrovkou, protože snižuje obsah cukru v krvi.
Podle čínské dietetiky
Čočka podporuje krevní oběh a prospívá srdci. Energeticky zvyšuje vitalitu ledvin a podporuje močení.
Kdo by si na ni měl dát pozor
V omezeném množství by čočku měli jíst lidé nemocní dnou a revmatismem a všichni s velmi slabým zažíváním.
Tip výživového poradce
Mnoho lidí nechce trávit čas zdlouhavým vařením luštěnin, proto je zbytečně vynechávají z jídelníčku. Červenou čočku stačí přes noc nebo na 24 h namočit do vody a za 12-15 minut je uvařená.
Dobrá rada
Vitamín C významně zvyšuje využitelnost železa z potravin přijímaných spolu s ním. Proto když na závěr po dovaření čočky přidáte pár kapek citrónu nebo jídlo posypete zelenými bylinkami a natěmi, pak v nich obsažený vitamín C usnadní vstřebávání železa do organismu.
Použití v kuchyni
U nás doma se červená loupaná čočka stala spolu s cizrnou nejpoužívanější luštěninou. Vytváří kašovitou strukturu, takže výborně zahušťuje polévky, skvělá je kořeněná se zeleninou nebo se hodí i na pomazánky. Není nutné ji vůbec předem máčet a je uvařená cca za 15 minut.
Čočku červenou neloupanou je lepší máčet (stačí krátce, cca 2 hodiny), vodu slít a můžete ji použít při vaření obdobně jako hnědou čočku. Hodí se také na nakličování (loupaná by vám nevyklíčila). Je uvařená za cca 15–20 minut.
Zajímavost
V Cunninghamově encyklopedii o magické síle potravin se tvrdí, že čočka pomáhá vnést do života štěstí a pokoj a je skvělým prostředkem proti neurózám, depresím a stresům. Určitě znáte pověry, které spojují čočku v jídle na Velký pátek nebo při štědrovečerní či novoroční tabuli s celoročním přílivem peněz! Není důvod to nevyzkoušet!
Tipy pro nakupování
- U nás můžete koupit běžně známou hnědou čočku, ale dnes už i drobnou zelenou čočku, která si po uvaření jako jedna z mála zachovává svůj tvar, a je proto skvělá do salátů (www.countrylife.cz). V biokvalitě nejčastěji narazíte na červenou čočku loupanou nebo neloupanou.
- Červenou čočku koupíte úplně běžně v bioprodejnách, v Bille, v dm drogeriích. Já ji používám nejčastěji.
- Pokud vyberete čočku v biokvalitě, méně zatížíte tělo cizorodými látkami, protože biočočka nebyla během pěstování ošetřována chemickými postřiky a hnojivy.
- Zkuste také polotovary z čočky: Bulgur s červenou čočkou společnosti Pro-bio (www.bioweb.cz) nebo přírodní polévku z červené čočky a ječných vloček společnosti Hopi www.hopipolevky.cz.
- Ve vybraných prodejnách v Praze a v Brně se dají koupit výborné Čerstvé pomazánky z jáhel, červené čočky a zeleniny (www.laksmanna.cz).
Chci se objedat do výživové poradny Food Life >>
Ponořte se do toho s námi!
Image: dan / FreeDigitalPhotos.net
Zdroj: Ukázka knihy Bioabecedář Hanky Zemanové
Hodnocení článku
Hodnotili 4 čtenáři průměrem 4.5 bodů z pětiČtěte také:
Chléb ASONKvásek a kváskový chléb
Pošmákněte si na Šmakounovi!
Sladidlo panela - ochutnali jste už?
Sojanéza, tofunéza...jsou lepší než majonéza