Články
11.10.2010 - Iva Veselá
Máte sklony k přejídání?
Pokusím se vám nyní vysvětlit, proč se lidé přejídají. Snad vám pomůže, budete-li znát fyziologické příčiny přejídání. Kromě psychologických příčin (stres, psychické trauma, pracovní či rodinné problémy vedoucí ke zvýšenému apetitu nebo jakákoliv psychická nerovnováha), existují dva fyziologické důvody, které podporují nadměrné jedení.
Důležité jsou proto, že jsou mnohem snáze korigovatelné, než důvody psychologické. Odstraníte-li fyziologické problémy, jsou potom psychologické problémy snadněji zvládnutelné. Častým důvodem nadměrného jedení bývají tyto skutečnosti:
1
Tělo vůbec nepřijímá dodané výživné látky, které mají být absorbovány v zažívacím traktu. Jsou-li ucpány nebo slepeny střevní klky, které výživné látky nasávají, můžete jíst kolik chcete a tělo není vyživováno. Střevní klky se zpravidla ucpou odpadovými látkami z potravin, které naše tělo neumí správně metabolizovat a využít. Jsou-li klky ucpané, nedostává tělo žádné výživné látky. Proto signalizuje, že by bylo rádo krmeno. A to i tehdy, jste-li zrovna po jídle.
V případě dotazů ohledně výživy a stravování kontaktujte výživového poradce!
2
Druhým důvodem přejídání je absence výživných látek. Často jíme jen továrně vyrobené potraviny, hotové pokrmy a tzv. junk food (nezdravá strava). Naše tělo zvoní na poplach, protože doslova strádá po výživných látkách. Budete-li konzumovat továrně vyrobenou stravu a stravu v rychlém občerstvení, pak vám garantuji, že to je nejlepší způsob, jak vaše tělo špatně živit (dáváte tak průchod nesprávným metabolickým pochodům a následným zdravotním potížím). Nesprávně vyživované tělo volá po potravě i tehdy, je-li člověk najezen.
Jestliže se jedná o konzumaci velkého množství junk food, dostavuje se pozvolný proces vyhladovění. Lze říci, že hlavní důvod, proč velká část našeho obyvatelstva má nadváhu, je třeba vidět v tom, že pomalu spějeme k "podvýživě", zatímco se přejídáme nekvalitní, technologicky upravovanou stravou.
Pokud Vás trápí stejné nebo jiné problémy týkající se výživy či zdravotního stavu, neváhejte kontaktovat Výživovou poradnu Food-Life.cz v Praze!
Hodnocení článku
Hodnotilo 6 čtenářů průměrem 3.83 bodů z pětiČtěte také:
Konzumace klíčků snižuje poškození DNA u leukocytůPotraviny, u kterých platíme za marketing
Probiotické bakterie
Semínka jak je neznáte
Sušení ryb a sushi 2. díl