Články
14.07.2009 - Iva Veselá
Jitrocelovým nálevem proti vředům
Dá se jíst, rozemnuté listy hojí odřená kolena, chrání před kopřivami a můžete si s nimi i malovat po obličeji a hrát si na zelené lesní muže...co je to? Jitrocel kopinatý - je to vytrvalá bylina, rostoucí prakticky všude na světě.
Jitrocel se sbírá po celou vegetační dobu, vždy ale mimo období květu, protože tehdy je v listech málo účinných látek. Listy se musejí sušit velmi pozvolna a ve stínu, neboť snadno hnědnou, a droga se tím znehodnocuje. Je to dáno vysokým obsahem slizu, který je také spolu s kyselinou křemičitou, karotenoidy, tříslovinami a aukubinem hlavní účinnou látkou. Sliz má schopnost chránit zejména sliznice dýchacího a zažívacího traktu, hojí a zklidňuje jejich podráždění.
Už v 11. století byly popsány léčebné účinky této celkem nenápadné byliny. Je účinná proti kašli, rozpouští hleny a napomáhá vykašlávání. Mimo to působí protizánětlivě a brání rozmnožování bakterií.
Kde se jitrocel používá?
Používá se i při žaludečních vředech ve formě nálevů a sirupů. Jitrocelový sirup je možné velmi snadno připravit i v domácích podmínkách z čerstvých listů, čímž se obejde problém s náročným sušením listů a zároveň zvýší jeho účinnost.
K výrobě sirupu je nutné připravit velmi silný extrakt z jitrocele pozvolným vařením listů ve vodě. Lepší je nechat listy ve vodě přes noc macerovat, celý obsah povařit, scedit a následně zahustit dalším vařením.
Jinou možností jak vyrobit jitrocelový sirup je vaření šťávy, která se získá vylisováním jitrocelových listů. K tomuto účelu je ale nutné mít velmi výkonný hřídelový odšťavňovač. Do přirozeně zahoustlého hnědého extraktu se nakonec přidává nejlépe med nebo sladový sirup. Rafinovaný cukr zbytečně zvyšuje kyselinotvorný charakter sirupu.
V případě dotazů ohledně výživy a stravování kontaktujte výživového poradce!
Jak na poranění
Čerstvě rozemnuté jitrocelové listy jsou známým prostředkem první pomoci při poranění ve volné přírodě na čerstvě krvácející rány, spáleniny a omrzliny. Dáme si pozor, kde jitrocel k tomu účelu budeme trhat, čistota trávníků je dnes již málokde zaručena.
Zajímavé je také působení jitrocelové šťávy jako protijedu při popálení kopřivou. Zarudnutí kůže, bolest a pupínky zmizí do několika minut, pokud se na požahané místo přiloží list.
Pro zajímavost:
Lidové názvy - beraní jazýček, celník, jazýček, myší ocas, olověný jazýček, psí jazyk, skorocel, skorocél, špičatý a okrouhlý jitrocel, volský jazyk, král cest (wegerich)
Kdy ho sbíráme - od června do srpna
Účinné látky - slizové látky, glykosid aukubin a catapol, hodně xantofylu, vitamín C, kyselinu křemičitou, loliolid, tyrosol, fenolové kyseliny, enzymy invertin a emulsin, uhlohydrát xylin a látky fytoncidní (rostlinná antibiotika)
Účinky čajového nálevu:
usnadňuje odkašlávání
a uvolňuje hlen (expektorancia),
upravuje stolici,
užívá se při dýchacích nemocech se siným zahleněním,
při chronickém kataru průdušek,
kašli,
černém kašli,
plicním astmatu,
tuberkulóze plic,
při poruchách trávení provázeném zácpou,
zahlenění plic,
zahlenění žaludku,
zahlenění střev,
čistí krev,
čistí plíce,
čistí žaludek,
při zánětu ledvin,
močového měchýře,
při hemoroidech,
chrlení krve,
krvavém močení.
Je nepostradatelný pro lidi, kteří mají špatnou krev,
málo krve,
slabé plíce
ledviny,
bledý vzhled,
kteří dostávají vyrážky a lišeje,
pokašlávají,
chraptí
a jsou celí pohublí.
Máte zkušenosti s jitrocelem? Podělte se s námi! v diskusním fóru!
Hodnocení článku
Hodnotili 3 čtenáři průměrem 5 bodů z pětiČtěte také:
Jak na jaterní očistuJak se zbavit molů
Když klasický tvaroh nechutná
Tipy a rady k domácím pekárnám
Tipy a triky k domácím pekárnám