Články
15.10.2009 - Iva Veselá
Výživa při anémii
Název anémie je odvozen od řeckého slova, které vyjadřuje nedostatek krve (chudokrevnost). V základě to znamená pokles počtu červených krvinek nebo nižší hladina potřebného hemoglobinu v krvi. Protože je hemoglobin zodpovědný za transport kyslíku z plic do všech částí těla, tak jeho nižší hladiny mohou znamenat vážné zdravotní důsledky.
Příznaky anémie
Příznaky vyskytující se při anémiích jsou nespecifické a specifické objevující se při jednotlivých typech anémií.
Nespecifické příznaky jsou: únavnost, malátnost, nevýkonnost, slabost, závratě, pískání, hučení v uších, poruchy soustředivosti, poruchy chutě k jídlu, plynatost, úbytek na váze, dušnost při námaze, bolest na hrudi při námaze, palpitace (pocit silného bušení srdce), bledost kůže a sliznic.
Specifické pro jednotlivé typy jsou např. lomivé, rýhované až lžičkovitě vyhloubené nehty, pálení jazyka a ústních koutků (sideropenická anémie), žloutenka (hemolytická anémie) atd.
Typy anémie
Je několik odlišných typů anémie podle příčin:
Anémie z nedostatku železa - je to nejčastější typ, který je zapříčiněn dlouhodobými dietami, vegetariánství, veganstvím, kde chybí dostatečný přísun železa. To vede k poklesu hladiny hemoglobinu.
Aplastická anémie - ta se vyskytuje tehdy, když morková kost přestane vytvářet dostatečné množství červených krvinek.
Srpkovitá anémie - je jedna z vrozených krevních nemocí. Aplastická anémie je anémie charakterizovaná nedostatečnou tvorbou krevních buněk vedoucí k úbytku všech krevních elementů - červených krvinek (erytrocytů), bílých krvinek (leukocytů) i krevních destiček (trombocytů). Toto onemocnění je způsobeno poruchou kmenové (mateřské buňky), která vytváří všechny tři druhy krvinek. Aplastické anémie mohou být vrozené nebo získané.
Perniciózní (zhoubná anémie) - je způsobena nedostatkem vitamínu B, konkrétně kyseliny listové. Existují určité léky na tento typ anémie, ale lidé především dosáhnou úspěchu při léčbě hlavně změnami v jejich stravování, resp. dietě. Konzumace určitých jídel totiž může podpořit hladinu železa:
Řepa: přírodní nehnojená bio řepa se vyznačuje vysokým obsahem železa, stejně jako vitamínů a minerálů.
Kari: toto velmi známé koření je známé pro svůj obsah železa, ovšem jeho množství se bude odvíjet od toho, ja často a jak hodně toto koření budete používat.
Melasa: obsahuje železno stejně tak jako nezbytné vitamíny B, které jsou zvláště potřebné pro úspěšnou léčbu anémie.
Sušené fíky: jsou velmi populární v léčbě anémie. V tomto případě jsou doporučovány pojídat je každý den.
Trpíte někdo anémií? A co pro to děláte? Podělte se s námi! v diskusním fóru nebo přímo vše projednejte s výživovými poradci.
Hodnocení článku
Hodnotilo 11 čtenářů průměrem 4.18 bodů z pětiČtěte také:
Specifická výživa seniorůVeganství a odlišnosti ve stravování
Vegetariánství - životní styl nebo kvůli hubnutí
Výživa při celiakii
Výživa při Crohnově nemoci a ulcerózní kolitidě