Články
15.02.2011 - Iva Veselá
Ztráty vitamínů v potravinách
Vitamíny jsou nestabilní látky, které můžeme při kuchyňské přípravě, ale i skladováním velmi lehce zničit. Proto se musíme k potravinám chovat co nejšetrněji.
Co má na vitamíny vliv
Vitamíny můžeme lehce zneškodnit, ale také dobře využít jejich sílu např. použitím olejů. Co má tedy na ně vliv?
1) v první řadě, v jakém pásmu jsou pěstovány - pokud si často kupujeme tropické ovoce, které se kvůli převozu musí trhat zelené, nestačí se vytvořit antioxidanty a další vitamíny, které by v ovoci za standardních podmínek být měly. Proto vybírejte potraviny, které jsou pěstovány u nás.
2) kvalita skladování - na stabilitu vitamínů má vliv teplota prostředí, přítomnost kyslíku, světla, styk s těžkými kovy apod.
3) světlo - pozor na světlo, například pokud necháte stát mléko 30 minut na světle, ztratí se tak polovina vitamínů B. Nejvíce tedy vitamín B2, B12 a kyselina listová, tedy vitamín B9.
V případě dotazů ohledně výživy nebo zdravotních potíží kontaktujte našeho výživového poradce.
4) kyslík - vitamíny mají tendenci oxidovat, takže pozor na uskladnění. Používejte potravinové fólie nebo plastové krabičky, ze kterých lze odsát vzduch
5) luhování - dávejte si pozor na máčení ovoce a zeleniny ve vodě, lehce se tak do ní dostane spousta vitamínu
6) použití oleje - existují 4 vitamíny, které jsou rozpustné pouze v oleji, a to vitamín A, D, E, K. Proto při přípravě salátů používejte kvalitní olej a nechte chvíli "odstát", aby se vitamíny do oleje uvolnily. Bez použití oleje nebudou vitamíny v organismu využity, což by byla škoda.
7) tepelné úpravy - vysokými teplotami lehce můžete zlikvidovat vitamín C, vitamín B5 a B9. Ztráty dosahují až 70%, při smažení jsou zhruba poloviční. Tímto vás určitě nenabádám ke smažení, jelikož při vysokých teplotách dochází u tuků k vyšší oxidaci nenasycených mastných kyselin, které se mění na zdraví škodlivou konfiguraci -TRANS.
Naopak je tomu u potravin s obsahem karotenoidů, u kterých je vhodnější tepelnou úpravou rozrušit jejich buněčnou strukturu, aby se vitamíny lépe uvolnily. Bylo prokázáno, že se takto zvýšila jejich antioxidační schopnost. Takže mrkvičku hezky podusit a přidat trošku oleje nebo kvalitního másla.
8) mražení - ztráty vitamínů u zmražených potravin jsou určitě nižší, ale neměly by být v mrazáku déle než 6 měsíců. Po této době už dochází k výraznějšímu úbytku.
Víte, že...?
Ideální způsob úpravy mražené zeleniny je přímo z mrazáku. Nenechávejte zeleninu rozmrazit, tím se mnoho vitamínů zničí (dojde k potrhání buněčných stěn) a další část se vyplaví do vody při rozmrzávání, kterou pak většinou vylijeme. Takto zničíte i řadu mienrálních látek, takže buď nerozmražujte anebo velmi rychlým způsobem :)
9) dlouhodobé skladování načaté potraviny - souvisí to s přísunem kyslíku, takže je vždy nejlepší potravinu otevřít a ihned zkonzumovat.
Jak lze zvýšit obsah vitamínů?
Technologickou úpravou jako je fermentace mléka nebo při mléčném kvašení (zelí, okurky, rychlokvašky) lze navýšit obsah vitamínů v potravině. Musím uvést v této souvislosti i zvýšený obsah vitamínů skupiny B u piva (kvasnice jsou jejich nejbohatším zdrojem).
Srovnání vitamínů
Porovnáme-li jednotlivé skupiny vitamínů z hlediska stability, za relativně stabilní lze považovat vitamín D, E, biotin, niacin (B3), vitamin B6 a B2. Naopak labilní vitamíny jsou B9 (kyselina listová), B5 (kyselina pantotenová), vitamín C (proto nedávejte citron do velmi horkých čajů), B12, B1 (thiamin) a vitamín A.
Hodnocení článku
Hodnotilo 5 čtenářů průměrem 4.8 bodů z pětiČtěte také:
Bílkoviny v naší potravěKřemík pro kosti, vlasy, kůži a nehty
Kyselina fytinová - strašák celozrných výrobků?
Nízkoenergetická sladidla
Toxiny v potravinách