Články
30.09.2009 - Iva Veselá
Tipy pro ekologickou domácnost
Recyklace (z anglického slova recycling = recirkulace, vrácení zpět do procesu) znamená znovuvyužití, znovuuvedení do cyklu. V původním slova smyslu se recyklací rozumí vrácení do procesu, ve kterém odpad vzniká – tedy pro původní účel a stejný systém. Lze ji považovat za strategii, která opětným využíváním odpadů šetří přírodní zdroje a současně omezuje zatěžování prostředí škodlivinami. Recyklace umožňuje zajištění zásob v případě absolutního nedostatku, snížení nákladů při stoupající cenách surovin a snížení ekologické zátěže prostředí odpady.
Reduce - omezte spotřebu
To opravdu nejlepší, co pro naši planetu Zemi můžeme udělat, je více ji šetřit, využívat méně z jejích zdrojů. Jádrem problému naší ekologické krize je právě naše společnost založená na spotřebě. Předtím, než si něco koupíme, bychom si měli položit otázku: "Opravdu tento výrobek potřebuji, nebo jej potřebuje ten, pro koho jej kupuji? Neexistuje nějaký jiný výrobek stejného druhu, ale šetrnější k životnímu prostředí? Jak dlouho mi vydrží? Vím něco o jeho výrobě, použití, nebo o tom, jak se v přírodě rozkládá? Kde byl tento produkt vyroben a za jakých podmínek? Je možné tento produkt recyklovat a byly suroviny použité k jeho výrobě získány za šetrných podmínek?
Reuse - používejte opakovaně
Bohužel žijeme v době, kdy je skoro vše "na jedno použití" a my jsme neustále nuceni nejen reklamou k nákupu nových a vylepšených výrobků. Přehlížíme přitom fakt, že ty staré výrobky, které už máme, se dají mnohdy snadno opravit. Při nákupu bychom se měli snažit koupit výrobek, který má dlouhou trvanlivost, měli bychom o něj dobře pečovat a v případě poruchy bychom se měli snažit jej opravit. Pokud se budeme řídit těmito radami, pak nás nepřekvapí, že mnoho našich věcí vydrží celou jednu generaci, nebo nás i přežijí. Navíc vám tyto úvahy šetří jak čas, tak i vaši peněženku. V případě výrobků, které jsou vzhledem ke svému původnímu účelu znovu nepoužitelné, zapojte svou vynalézavost a snažte se pro ně najít nové uplatnění. Pokud máte pocit, že už pro ně nenajdete žádné uplatnění, přemýšlejte o tom, jestli by je nepoužil někdo jiný. Neříkáme, abyste byli vetešníky, ale přeci jen vyhazujeme často ještě použitelné věci.
Recycle - recyklujte
Raději než byste nějakou věc vyhodili jenom proto, že už vám ani nikomu jinému nepřináší žádný užitek, pokuste se ji raději recyklovat. Přesto, že recyklace není dokonalá, protože potřebuje energii a proces přeměny z jedné věci na druhou má často za následek výrobu vedlejších zplodin, je recyklování přesto lepší než skladování přebytečného odpadu na odkrytých skládkách nebo jeho pálení. Informujte se o tom, jaké výrobky se ve vaší oblasti recyklují. Ještě před vynesením odpadků k popelnicím vše roztřiďte a očistěte, protože popeláři často odmítnou odvézt smíšený odpad či odpad, který obsahuje nerecyklovatelné věci.
Recyklujete? Podělte se s námi! v diskusním fóru!
Hodnocení článku
Hodnotil 1 čtenář průměrem 5 bodů z pětiČtěte také:
Biopotraviny a mykotoxinyDopad intenzivního zemědělství
EU-USA: Společně proti změnám klimatu
Novinka v české krajině - národní geoparky
Výroba vs. spotřeba: čím zatěžuje automobil více?