Články
31.01.2010 - Iva Veselá
Pobavit i poučit chce Muzeum spotřebičů na pražském letišti
PRAHA (Ekolist) - Pobyt na ruzyňském letišti v Praze zpříjemňuje od úterka expozice Muzea spotřebičů. Interaktivní výstava s devíti panely mapuje vývoj elektrických zařízení od počátku minulého století do současnosti. Stovka historických gramofonů, magnetofonů, rádií, přenosných přehrávačů, telefonů, televizí a počítačů se sešla na základě soutěže pro obecní sběrné dvory 'O nejstarší sebraný elektrospotřebič', vyhlášené firmou Asekol. Expozice v prostorách Terminálu 2 bude k vidění až do 5. dubna 2010.
Chcete si vyzkoušet?
Příchozí si mohou některé spotřebiče sami vyzkoušet. Nabízí se možnost poslechnout si historické rozhlasové záznamy. Například rozcvičku z roku 1933 nebo legendární komentář fotbalového zápasu Sparta – Slavia od Josefa Laufera z roku 1939. Na dobových přístrojích lze sledovat zahájení vysílání Československé televize z roku 1953, záběry z okupace v roce 1968 a Spartakiádu na Strahově z roku 1980. „K dispozici jsou jedny z prvních počítačových her jako Packman, Snake nebo Tetris, které si můžete zahrát a nakonec si zavzpomínat na volání ze staré dřevěné telefonní budky,“ uvedla Hana Ansorgová z pořádající společnosti Asekol, která organizuje sběr a recyklaci elektroodpadu.
Promítačka vyhrála!
Po ukončení soutěže 'O nejstarší sebraný spotřebič' vyhodnotilo Technické muzeum v Brně stáří spotřebičů a zajistilo jejich restauraci. Vůbec nejstarším spotřebičem na výstavě je promítačka z roku 1900. Sešla se krom jiného i rádia ze 30. let či televize z 50. let. Součástí expozice je i socha Šrotozemšťana, která byla v roce 2008 postavena z elektroodpadu na pražském Andělu.
„Záměrem soutěže bylo zachránit historicky hodnotná elektrozařízení, která by jinak skončila v recyklační lince. „Nechtěli jsme je nechat zrecyklovat nebo nechat bez užitku chátrat ve skladu,“ vysvětlila Ansorgová. „Uvědomme si ale, že pokud by se jejich majitelé nezachovali ekologicky a nedonesli je na sběrný dvůr, historické exponáty by skončily na skládce či ve spalovně. Na počátku výstavy tedy stojí zodpovědné chování k přírodě, které podporujeme.“
Prostřednictvím muzea také zamýšlejí pořadatelé veřejnost informovat v oblasti třídění elektrozařízení. V České republice třídí lidé podle zákona elektroodpad od srpna roku 2005. „Každý Čech ročně odevzdá zhruba pět kilogramů elektroodpadu. To je sice nejvíce mezi státy střední Evropy, ale ve srovnání se Západem stále zaostáváme. Například ve Skandinávii od každého průměrně vyberou kolem 16 kg. Muzeem spotřebičů tedy chceme občany motivovat také k odpovědnějšímu chování ke starým přístrojům,“ říká Ansorgová.
Hodnocení článku
Článek nebyl ještě ohodnocen.Čtěte také:
BBC: Proč plaměňáci postávají na jedné noze?ČEZ nabízí svým zákazníkům 1000 Kč „šrotovného“
GMO - naše budoucnost nebo prokletí?
Pozor na mobily, hrozí vám rakovina
Vydra se vrací po šedesáti letech do Nového Mexika