Články
06.12.2011 - Iva Veselá
Proč elektřina zdražuje?
Cena elektřiny v roce 2012 naroste. To je již jisté. Opět se hledá viník. Na jedné straně jsou velké elektrárenské společnosti, na druhé zastánci obnovitelných zdrojů. Kdo za zdražení elektřiny může? Je na vině fotovoltaika? Nebo prostě jen podražila silová elektřina?
Scénář se opakuje – cena elektřiny půjde příští rok nahoru. Z velkých dodavatelů zdraží elektřinu nejvíce ČEZ, a to průměrně o 4,9 %. Pražská energetika (PRE) navýší cenu proudu asi o 3,6 % a E.ON v průměru o 0,6 %.
„Příspěvek na obnovitelné zdroje podraží o 13 %, silová elektřina o 6–8 %.“
A opět se hledá viník. Podle Energetického regulačního úřadu (ERÚ) může za zdražení elektřiny jak cenový vývoj na burzách, tak příspěvek na obnovitelné zdroje energie (konkrétně především na fotovoltaiku a biomasu).
Snadno obvinitelné obnovitelné zdroje?
Fotovoltaika byla ze zdražení elektřiny obviněna už minulý rok. V roce 2010 zažily solární elektrárny boom – ceny solárních technologií klesly, výhodné výkupní ceny zůstaly a z fotovoltaiky se stal zlatý byznys bez rizika. Stát zaspal a nestihl včas zareagovat.
A pak už to šlo rychle. Čím více instalovaného výkonu v obnovitelných zdrojích, tím více čisté elektřiny a tím více peněz, které bude potřeba na výkup elektřiny sehnat. Na elektřinu z obnovitelných zdrojů přispívá každý z nás; a bylo tedy logické, že si budeme muset připlatit. V roce 2010 jsme na jednu kilowatthodinu zelené elektřiny přispívali necelými 17 haléři, letos platíme 37 haléřů (s DPH 44 haléřů) a příští rok bychom měli zaplatit asi 42 haléřů (s DPH 50 haléřů). Příspěvek na obnovitelné zdroje tedy podraží asi o 13 %.
Kdyby stát letos obnovitelné zdroje energie nepodpořil téměř 12 miliardami, hrozilo, že bychom na ně dopláceli ještě víc. Také příští rok vláda zadotuje obnovitelné zdroje stejnou částkou. (Jen pro zajímavost, pokud by chtěla příspěvek na obnovitelné zdroje udržet na letošní výši, musela by navíc přidat ještě 4 až 5 miliard.)
Více informací o zdražování elektřiny v roce 2012: www.nazeleno.cz >>
Silová elektřina podraží, distribuce zlevní
Když vezmeme v úvahu, že za 1 kWh letos platíme v průměru asi 4,54 korun, je zřejmé, že poplatek za obnovitelné zdroje je jen jednou částí platby za elektřinu. Cena elektřiny se skládá z řady poplatků – platíme za silovou elektřinu, za její přenos, je nutné připočítat daně atd.
Graf: Z čeho se skládá cena elektřiny?
Zdroj: ERÚ
Je třeba říci, že příspěvek na obnovitelné zdroje není jediný, který letos podraží. Zvednou se také ceny silové elektřiny, jež tvoří něco přes 40 % z celkové ceny. Například společnost ČEZ prodávala letos domácnostem silovou elektřinu za 1,73 Kč / kWh, podle nového ceníku bude v roce 2012 stát 1,88 Kč / kWh. To znamená navýšení ceny o 8,31 %. Naopak poplatky za distribuci elektřiny nepatrně klesnou.
Nechme promluvit čísla. V níže uvedených tabulkách si můžete jednoduše porovnat, kolik za co platíte a jak se cena konkrétního poplatku zvýší, resp. sníží příští rok. Uvažovány jsou ceny pro sazbu D02d, kterou využívá většina domácností.
ČEZ, sazba D02d, tarif Comfort
|
Zdroj: Ceník společnosti ČEZ. Pozn.: Silová elektřina je uvedena včetně daně z elektřiny.
E.ON, sazba D02d, tarif E.ON ElektřinaKlasik
|
Zdroj: Ceník společnosti EON. Pozn.: Silová elektřina je uvedena včetně daně z elektřiny.
PRE, sazba D02d, tarif KOMFORT KLASIK 24
|
Zdroj: Ceník společnosti PRE. Pozn.: Silová elektřina je uvedena včetně daně z elektřiny.
Co zdražuje elektřinu?
Počty jsou to jednoduché. Na zdražení elektřiny se roce 2012 bude podílet jak silová elektřina, tak příspěvek na obnovitelné zdroje. Když zůstaneme u příkladu ČEZ, zjistíme, že v každé kilowatthodině si domácnosti připlatí oproti minulému roku o
- 14,4 haléřů v případě silové elektřiny
- 5,9 haléře v případě příspěvku na obnovitelné zdroje
- 0,24 haléře v případě poplatku OTE
Pokud se podrobně podíváme do výše uvedených tabulek, zjistíme, že celkovou cenu elektřiny ovlivňují různé faktory. Například i to, zda ERÚ sníží nebo zvýší cenu za distribuci. Pro letošní rok ceny za distribuci poklesly, ale každému dodavateli o jinou částku. Nejlevnější distribuci tak má Pražská energetika (domácnosti zaplatí 1,9 Kč / kWh), nejdražší ČEZ (2,27 Kč / kWh).
Image: John Kasawa / FreeDigitalPhotos.net
Pro Bio-Life.cz: Nezeleno.cz
Hodnocení článku
Hodnotil 1 čtenář průměrem 5 bodů z pětiČtěte také:
Bezplatná doprava ve Valašském MeziříčíKupujete dětem školní pomůcky? Vyhněte se ftalátům
Nový americký prezident musí rychle prosadit zákon o ochraně klimatu
Pobavit i poučit chce Muzeum spotřebičů na pražském letišti
Tipy pro ekologickou domácnost