Články
10.02.2009 - Iva Veselá
Koutky
Postižení ústního koutku není nic příjemného. Kdyby alespoň jeden, ale v případě obou koutků je bolest ještě horší. Koutky se začínají vytvářet na přechodu sliznice jako malá červená skvrna s prasklinkou uprostřed. Tato skvrna se postupně zvětšuje, rudne, svědí nebo bolí a prasklina se prohlubuje. Nakonec se pokryje žloutou neob červeno-hnědou krustou.
Příčiny
Nejčastější příčinou jsou tzv. staphylokoky, které vyvolávají puchýřovité onemocněí kůže. Toto onemocnění vyvolá následně bakterie, které hnisání způsobují. Tato forma se spíše vyskytuje u dětí, ale nevyhýbá se ani dospělým.
Další častou příčinou jsuo kvalinky. U starších lidí je příčinou špatně sedící protéza nebo sliny v ústních koutcích. Zde mají kvasinky přímo živnou půdu. Navíc se v těchto oblastech často vyskytuje opar. Koutky se objevují u lidí trpící chudokrevností nebo kteří mají zažívací potíže, jelikož je ovlivněna tvorba vitamínů B.
Léčba
Klasicky se na léčbu používají antibiotika, masti nebo antimykotika. V případě ekzémo kortikoidy a k tomu se navíc doporučuje užívání vitamínu B (B komplex).
Z pohledu celostní medicíny je činnost bakterie, plísně nebo alergenu činností druhotnou, jelikož se usadily na oslabeném a citlivém místě. Prvou příčinou vzniku koutků je výsledkem procesů v těle, které trvají dlouhou dobu, než vyjdou na povrch. Jedná se o nesprávné poměry uvnitř těla a následkem toho je nerovnováha.
Jak se koutkům vyhnout
Vznik koutků také způsobuje přetěžování střev, ledvin a jater. Je to následek nesprávných stravovacích návyků - pojídání sladkostí, chemických derivátů, pití Coly, Sprite apod. nebo také opakované užívání antibiotik. Svou roli zde hraje i stres a celkový psychycký stav. U dítěte můžu být příčinou rozrušení denního rytmu, napřílad časným vstáváním do školky. Místo toho, aby se vyprázdnilo ráno, potlačuje stolici přes celý den a vyprázdní se až večer nebo na druhý den.
Léčebné prostředky
Při léčbě koutků věnujte pozornost celému člověku, jeho životnímu stylu, stravování, biologickému rytmu, psychice. Doporučujeme následující:
- probiotickou úpravu střeva (Acidophillus, Chlorella nebo vláknina)
- správné čistění zubů (až 4-5 x denně)
- následná desinfekci dutiny ústní
- konzumace ovoce a zeleniny, popř. doplňků (vitamíny, aminokyseliny, enzymy, stopové prvky)
- sport, procházky, pobyt na horáč nebo u moře
Hodnocení článku
Hodnotilo 7 čtenářů průměrem 3.57 bodů z pětiČtěte také:
Alimentární onemocněníDeprese a jak na ní
Kocovina
Půst - očista těla
Zánět močových cest