Články
30.03.2009 - Iva Veselá
Jak vybírat potravinové doplňky
Na českém trhu se již vyskytuje spousta druhů vitaminových, minerálních a bylinných doplňků. Jak si vybrat ten nejúčinnější za nejvýhodnější cenu? Nevnímaým paradoxem je, že právě ty nejlevnější potravinové doplňky častp mohou vyjít nejdráže. Jak to? Vždy je totiž potřeba cenu přepočítat k obsaženému množství účinných látek.
Než se rozhodnete ke koupi jakéhokoliv doplňku výživy, zvažte si, na základě kterých vyberete ten nejkvalitnější a zároveň nejlevnější doplněk výživy. Jedná o vaše zdraví a vaši peněženku, tak chtějte to nejlepší!
Co si musíte ověřit před koupí?
1. Kolik daný výrobek obsahuje kapslí nebo tablet + jaké množství účinných látek je obsaženo v jedné kapsli či tabletě? Při takovémto porovnání můžete zjistit, že dražší preparáty ve skutečnosti jsou levnější než se zdá. Je to jen cenový klam.
2. Spočítejte si, kolik mg přídavných látek preparát obsahuje. Proč dávat do těla další zbytečná barviva, konzervanty, cukr či alergizující látky?
3. Zajímejte se i o to, zda je výrobek vyroben na přírodní bázi nebo chemicky. Přírodní látky totiž obsahují bioenergetické látky, které v chemických přípravcích nejsou. Tím se tlumí účinky vitamínů a ostatních účinných látek.
Např. umělý vitamin C je jen kyselina askorbová a nic víc. Přírodní vitamin C obsahuje celý C vitaminový komplex s bioflavonoidy, které zvyšují jeho účinek.
Nebo přírodní vitamin E obsahuje nejenom alfa- ale i všechny tokoferoly a jeho účinek je tak vyšší než jeho chemická kopie.
V případě dotazů ohledně výživy a stravování kontaktujte výživového poradce!
4. Nejlépe vstřebatelné minerálové přípravky mají největší vstřebatelnost, což při výběru hraje velkou roli.
Nejlepší vstřebatelnost mají koloidní minerály v tekutém stavu. Sice bývají nejdražší, ale vstřebatelnost dosahuje až 98%.
Nejlevnější a nejhůře vstřebatelné bývají anorganické minerály, kdy jsou prvky vázány v oxidech, síranech, fosfátech, chloridech či uhličitanech.
5. Kvalitní vitamínové preparáty jsou vyrobeny technologií postupného uvolňování.
Vitamíny rozpustné ve vodě (vit. C, B) bychom měli brát každé 3 hodiny, protože po uplynutí 3 hodin z nich v organismu nic nezůstane.
Nejmodernější přírodní přípravky jsou vyrobeny technologií postupného uvolňování, což znamená, že je stačí brát 1-2 krát denně a pro náš organizmus bude k dispozici vždy optimální množství těchto vitaminů.
* Např. šumivý vitamin C musíte tedy brát nejpozději každé tři hodiny, jinak nezabezpečíte dostatek tohoto vitaminu v průběhu celého dne. A to i v noci.
Příklad na vybraných doplňcích
CaliVita Protect4life Walmark Ginkgo Prim Nature's Bounty Harmony Line
90ks, 50mg v tabletě 30ks, 30mg v tabletě 30ks, 30mg v tabletě 30ks, 30mg v tabletě
Cena: 275,- Cena: 159,- Cena: 123,- Cena: 101,-
V hlavě si rychle spočítejte, co vás vyjde cenově nejlépe vzhledem k množství účinných látek v jedné tabletě.
Výsledky hodnocení:
CaliVita Protect4life 90ks 50mg v tabletě |
Walmark Ginkgo Prim 30ks 30mg v tabletě |
Nature's Bounty Ginkgo Biloba 30ks 30mg v tabletě |
Harmony Line Ginkgo Biloba 30ks 30mg v tabletě |
90ksx50mg=4500mg |
30ksx30mg=900mg |
30ksx30mg=900mg | 30ksx30mg=900mg |
Tato tabulka znázorňuje vyhodnocení množství účinných látek v jednom balení. Vidíte, vítěze? Je sice nejdražší, ale je to pouze cenový klam. I kdyby jste si koupili 2 jiné výrobky Gingko biloby, cenově ani účinností vám to zdaleka nenahradí první výrobek, Calivita Protect4life.
Hodnocení článku
Hodnotilo 6 čtenářů průměrem 5 bodů z pětiČtěte také:
Funguje L-carnitin?Lecitin i na hubnutí
Noni plody
Nopalin napomáhá látkové přeměně
Pangamin neboli pivovarské kvasnice