Články
19.08.2010 - Iva Veselá
Schizandra (klanopraška)
Foto: Wolfberry.eu
Schizandra neboli Magnolka čínská a nebo také klanopraška. Pod všemi těmito názvy se skrývá jedna z nejcennějších bylin používaných v tradiční čínské medicíně, která je už po dlouhá staletí ceněna pro své povzbuzující účinky.
Původ
Schizandra pochází z Asie. Je to opadavá liána, která v listnatých lesích šplhá do koruny stromů. Je známa po mnoho staletí hlavně v Číně pro své vlastnosti podobné ženšenu. Schizandra roste především v oblastech severní Číny, Koreji a Japonska. Je to keřovitá pravotočivá liána, dorůstající až 15 metrů. Květy voní po citronu a vyvíjí se v souplodí, které připomíná hrozen červeného rybízu. Z celé rostliny jsou nejcennější právě plody a jejich semena s mnoha významnými látkami, například tzv. lignany. Působí proti stresově, jako antioxidanty, chrání cévní systém, snižují bolest a normalizují hladinu krevních tuků, cukru a cholesterolu.
V případě dotazů ohledně výživy a stravování kontaktujte výživového poradce!
Využití
Podobně jako ženšen není ani schizandra léčivá rostlina. Zařazujeme ji mezi rostliny s povzbuzujícími účinky. Látky obsažené v rostlině působí proti únavě, stresu, zlepšuje dýchání, zlepšuje ostrost zraku a celkově povzbuzuje organizmus. Užívají se plody a listy (popřípadě mladé výhonky). Plody, které se podobají červenému rybízu, dozrávají v polovině srpna. Užívají se buď přímo čerstvé, nebo se suší a přidávají do čajových směsí.
Účinky
Účinky oblíbené schizandry se často přirovnávají k ženšenu. V Číně ji nazývají „tonikem mládí“, zejména pro její příznivý vliv na centrální nervovou soustavu a sexuální apetit. Nejčastěji se používá při chronické únavě, oslabené imunitě, zapomnětlivosti a bolestech hlavy. Dodá vám pocit vitální energie, rozproudí krev v žilách. Pánové možná ocení její nezanedbatelný léčivý efekt při impotenci i předčasném výronu semene. Schizandra sloužila tradičně také k léčbě suchého dráždivého kašle, astmatu nebo chronického průjmu. Moderní výsledky vědeckých výzkumů ovšem odhalily ještě jednu oblast, ve které tato zázračná rostlina vyniká – má velice pozitivní vliv na obnovení poškozené jaterní tkáně. Stala se tak široce používaným podpůrným lékem při infekčním zánětu jater. Byly objeveny účinky podobné kortikoidům fungujících pro ochranu a regeneraci jater. Upravuje proces trávení a působí proti astmatu. V tradiční čínské medicíně je doporučována jako podpůrný prostředek při vyčerpání organismu a to jak fyzickém, tak psychickém. Má povzbuzující schopnosti, takže je doporučována při náročných povoláních, posiluje řidiče při delší jízdě, zvyšuje krevní tlak Dále se užívá na podporu činnosti plic, jater, střev. Z celé rostliny jsou nejcennější právě plody a jejich semena s mnoha významnými látkami, například tzv. lignany. Působí proti stresově, obsahuje antioxidanty (váží na sebe volné radikály v těle), chrání cévní systém, snižují bolest a normalizují hladinu krevních tuků, cukru a cholesterolu. V moderní medicíně je doporučována také na zlepšení zraku při krátkozrakosti. A účinné látky? Ve slupce plodů najdeme prospěšné organické kyseliny, v semenech zejména vysoký obsah beta-karotenu (což je provitamín vitamínu A), vitamín E, vitamín C. Obsahuje řadu vitamínů, antioxidantů a je to klasická adaptogení rostlina. Udává se, že adaptogení rostlinné drogy jsou jedinečné oproti jiným látkám ve své schopnosti udržovat rovnováhu hormonů a imunitního systému. Pomáhají organismu udržovat optimální homeostázu. (Homeostáza je schopnost organismu udržovat stabilní vnitřní prostředí.) Většina lidí snáší sušené plody schizandry i její výtažky dobře, přesto se ale u citlivějších jedinců můžou vyskytnout kožní alergické reakce nebo pálení žáhy. Vyhýbat by se jí měli lidé trpící epilepsií, vysokým krevním tlakem a žaludečními vředy. Vhodná není ani pro těhotné ženy, může totiž vyvolat děložní stahy-
Pro Bio-Life.cz: Wolfberry.eu
Hodnocení článku
Hodnotil 1 čtenář průměrem 1 bodů z pětiČtěte také:
Acidophilus - mléčná bakterieČesneková léčba
Náhradní sladidla - seznámení
Noni plody
Ženšen na křečové žíly a hemoroidy