Články
14.10.2009 - Tereza Thielová
Rdesno, hadí kořen
Hadí kořen je kvetoucí vysoká rostlina. Pochází ze severní a střední Evropy, z hor jižní Evropy a Malé a střední Asie. Roste ve vlhkých půdách, ve stínu i na slunci. Má světle růžové květy podobné kartáčkům. Tlustý a dužnatý oddenek hadího kořene je bohatý na škrob, třísloviny, bílkoviny, sliz, pektiny a minerály.
Sběr a sušení
Oddenky starších rostlin se nejčastěji sbírají v září nebo v říjnu. Oddenky se dobře očistí, opláchnou ve vodě, zbaví zbytků nadzemních částí a kořenů, silnější se případně podélně rozřežou a suší ve slabé vrstvě buď na slunci nebo nejlépe umělým teplem při teplotách do 60 °C. Dobře usušený oddenek je bez pachu, má silně svíravou a trpkou chuť, na povrchu je tmavohnědý, na zrnitém lomu hnědočervený. Kvalitu byliny snižují oddenky zčernalé a se zbytky kořenů.
Použití
Odvar z oddenku se používá nejčastěji při průjmu, úplavici, žloutence, zánětu kloubů, kašli, bolestech v krku a jako mírné sedativum. Mast z lodyhy se může použít na ekzémy, vředy a lupénku.
Co dalšího hadí kořen dokáže?
Snižuje krvácení - sušený drcený oddenek se využívá zevně a přímo na rány. Dojde ke snížení propustnosti cévních stěn. Sušený oddenek zastaví i krvácení z nosu.
S natí opatrně
Nať hadího kořene je dobrým zdrojem křemičitanů dobře rozpustných ve vodě. Tyto křemičitany při dlouhodobém užívání chrání vazivo před poškozením. Nať se ale nesbírá, protože obsahuje mnoho škodlivých tříslovin, které zahušťují krev, zpomaluje postup natráveniny střevem a nepříznivě ovlivňuje činnosti jater a ledvin. I přesto, při krátkodobém užívání, jeden až dva týdny, s kombinací dalších bylin, například zlatobýl, přeslička nebo blešník, truskavec, bříza nebo brusinka zmírňuje zánětlivé prokrvení ledvin a krvácivost do moči. Kombinace hadího kořene s přesličkou je výborná jako tonikum pro osvěžení pleti s mírně stahujícím účinkem.
Výborný protijed
Tato bylinka se nejmenuje Hadí kořen jen tak, je totiž výborným léčivým prostředkem na hadí uštknutí. Jedna až dvě lžičky sušeného oddenku se rozmíchá v červeném víně a pije se jako léčivý nápoj. Odvar z hadího kořene se smíchá s čistým lihem a na několik hodin se přikládá na vysátou ránu. Porce léčivého vína snižuje stres a povzbuzuje ledviny k vyšší výkonnosti, tím se zlepší detoxikační proces. Lihový obklad dezinfikuje ránu a stahuje jí. Tento obklad lze použít na jakékoliv hmyzí kousnutí, či štípnutí.
Vedlejší účinky
Hadí kořen je neškodný a při běžných dávkách ho lze používat i delší dobu. Pouze u citlivých osob může vysoký obsah tříslovin vyvolávat nutkání k dávení.
Slyšeli jste někdy už o této rostlince?
Hodnocení článku
Hodnotilo 5 čtenářů průměrem 4.6 bodů z pětiČtěte také:
Bylinky pro láskuMedvědí česnek
Podceňovat konopí? Určitě ne
Šalvěj lékařská
Vilcacora - 'svatá rostlina'