Články
30.01.2014 - Iva Veselá
Ozdravte své orgány správnými potravinami
Léčba stravou je známý pojem. Už staří Číňané věděli, jaké potraviny působí na stav jednotlivých orgánů. Bohužel postupem času se tyto tradice vytratili a lidé spoléhají na západní medicínu plnou léků. Mezi oběma medicínami existují 2 velké rozdíly.
Západní medicína – chápe stravování jako dietu a účelem snížení hmotnosti, strava je brána z hlediska množství kalorií a podílu různých živin.
Čínská medicína – stravování slouží za účelem léčby uzdravení, zlepšení kvality života a jeho prodloužení.
Čínská dietetika
Rozlišujeme 5 chutí (sladká, hořká, kyselá, slaná, palčivá), 4 charaktery potravin z hlediska energie (studená, horká, teplá, chladná, neutrální), 4 směry pohybu (ven, dovnitř, nahoru, dolů) a všeobecné účinky na organismus (např. když je zima, použiji skořici a zázvor).
Působení potravin na orgány
Účinky potravin se vztahují ke konkrétním orgánům, na které působí. Může mít vliv na jeden orgán i na více orgánů najednou. Například celer má vliv na játra a žaludek, mrkev na plíce a slezinu, pšenice na srdce, slezinu a ledviny.
Plíce
Mrkev, koriandr, kachna, česnek, zázvor, med, arašídy, vlašské ořechy, hrušky, máta, hroznové víno, ředkvičky, víno.
Tlusté střevo
Tofu, žluté sójové boby, fíky, čínské zelí, okurky, lilek, med, hlávkový salát, špenát, muškátový oříšek, černý pepř, Jidášovo ucho, rýžové otruby a sůl.
Žaludek
Ječmen, tofu, fazole mungo, hovězí maso, kuře, mušle, krabí maso, Jidášovo ucho, houba Shiitake, černý pepř, čínské zelí, kukuřice, okurka, lilek, fenykl, česnek, zázvor, hlávkový salát, ředkvičky, celer, datle, mandarinky, hnědý cukr, vinný ocet.
Slezina
Ječmen, tofu, hovězí maso, černé sójové boby, hnědý cukr, karas obecný, mrkev, kuře, skořice, hřebíček, koriandr, okurka, datle, kopr, úhoř, fíky, česnek, zázvor, hroznové víno, med, liči, skopové maso, arašídy, muškátový oříšek, rýže, fazol obecný, fazolové lusky.
Srdce
Slepičí bílek, skořice, jablka, zelený pepř, kravské mléko, fazole mungo, červená fazole, fazole adzuki, šafrán, pšenice, víno.
Zajímá vás, jak posílit stav vnitřích orgánů celkovým jídelníčkem? Kontaktujte odborníka na výživu! Zabýváme se i stravováním z pohledu tradiční čínské medicíny.
(foto)
Hodnocení článku
Hodnotili 4 čtenáři průměrem 4.5 bodů z pětiČtěte také:
Diagnostika z jazykaJóga
Jogínské čištění střev
Konopí ničí rakovinné buňky
Lotosový kořen léčí dýchací potíže