Výživová poradna
06.04.2009 - Iva Veselá
Skleník a dusičnany
Dobrý den,
prosím o informaci, zda je pravda, že zelenina pěstovaná ve skleníku obsahuje daleko více dusičnanů, než zelenina pěstovaná pod přímým sluncem. Slyšel jsem, že sklo pohlcuje (nebo nepropouští ultrafialové paprsky), které jsou potřebné pro odbourání dusičnanů..Děkuji za odpověď. Jirka
Odpověď:
Dobrý den, pane Jiří,
pěstování ve skleníku je spojeno s rizikem vzniku dusičnanů, ale dá se tomu předejít. Převládající množství dusičnanů je způsobeno při nejmenším přemírou hnojiv. Jestliže zeleninu nemusíte hnojit, tak nehnojte, nebo jen minimálně. Nejlepším hnojivem je určitě kompost. Obsah dusičnanů závisí kromě hnojiva na míře slunečního svitu. Teplo, nedostatek světla a silná koncentrace hnojiv jsou hlavní faktory, které přispívají k tomu, že zelenina pěstovaná ve sklenících obsahuje více dusičnanů než ta, která roste volně na poli.
Nejvíce dusičnanů se skrývá na okrajích zeleniny. Například listový salát vždy zbavte vnějších listů. To samé i se zakoupeným čínským zelím apod.
Obsah dusičnanů se mění také v závislosti na roční době. Salát pěstovaný ve skleníku v pozdních podzimních měsících dle výzkumů obsahuje více dusičnanů než na jaře. Navíc prý hodnoty kolísají dokonce i během dne. Když si v létě uříznete salát ráno, je v něm víc dusičnanů, než když si ho uříznete večer.
Přeji úspěšné pěstování, Iva Veselá
Hodnocení článku
Hodnotilo 5 čtenářů průměrem 5 bodů z pětiČtěte také:
BIO skleničkyOptimální denní příjem
Pigmenty na zubech
Vhodná kombinace doplňků stravy
Země s dovozem nebezpečných potravin