Výživová poradna
15.06.2009 - Tereza Thielová
Dotaz na dioxiny
Dobrý den slečno Thielová,
jsem kolegyně Vaší sestry Kateřiny a povídala mi o Vaší ,,budoucí" profesi:), a chci se zeptat na jednu věc: Poslední dobou často nacházím články na obsah dioxinů v potravinách a popravdě z toho nejsem moudrá. Můžete mi prosím o nich něco říct? Děkuji, Malásková, přeji Vám příjemné studium k obhájení titulu:)
Odpověď:
Dobrý den paní Malásková, předem děkuji za podporu:),
Dioxiny jsou polychlorované dibenzo-p-dioxiny, patří mezi chlorované uhlovodíky, které vznikají jako nažádoucí složky při průmyslové výrobě, při spalování dřeva a uhlí. Tyto látky nemají praktické využití, vznikají jako vedlejší odpadní produkt, který se šíří vodou, vzduchem a půdou. Ukladají se na rostlinách, jsou přijímany i kořeny rostlin, takže pokud se dioxiny dostanou do půdy, tak trvale ulpí v kořenách rostliny. Toxické účinky některých dioxinů jsou značně vysoké, ve vysoké koncetraci můžou nepříznivě působit na hormonální a imunitní systém člověka, ale také na játra a nervovou soustavu. Podle statistik ze Světové zdravotnické organizace (WHO) přijme člověk denně asi kolem 120 pikogramů dioxinů z potravy a vzduchu. Nejvíce ohroženými potravinami jsou hlavně potraviny živočišného původu (hovězí a drůbeží maso, mléko-včetně mateřského). Co se týče opatření: v EU byla přijata legislativní opatření a věnuje se velká pozornost o zjišťování obsahu těchto látek v potravinách. V EU platí od 1.7.2002 nařízení č. 2375, které stanovuje maximální limity 1-4 pikogramy PCDD na kg některých potravin (maso a masné produkty, játra a výrobky z nich, ryby a rybí výrobky, mléko a mléčné výrobky, vejce a výrobky z nich, oleje a tuky).
Aby jste mohla Váš organismus kontaminovat dioxiny, musela byste denně jíst kilogramy živočišných potravin, a to po dlouhou dobu, takže pokud nejste silný vyznavač tučného masa, nemusíte mít obavy!!! Každopádně vyšší příjem dioxinů stravou lze předpokládat u konzumace výrobků s vysokým obsahem živočišného tuku. Pokud máte strach z velké konzumace dioxinů, snižte příjem konzumace živočišných tuků, v naší populaci je totiž spotřeba tuků mnohem vyšší než je doporučováno. Pijte ovocné a zeleninové šťávy a konzumujte a pijte potraviny bohaté na polyfenoly, což jsou látky, které se vykazují silným antioxidačním učinkem, dodržujte zdravou životosprávu, pijte hodně tekutin a uvidíte že budete zdravá jako rybička a nebute se muset obávat kontaminace dioxiny.
S přáním pěkného dne Tereza Thielová
Hodnocení článku
Hodnotili 3 čtenáři průměrem 5 bodů z pětiČtěte také:
Čaje, mořské řasy...Dávkování
Mléko - pít či nepít?
Očistná jogínská kůra
Proč přestat kouřit?