Jóga ONLINE
Dýchání se staženými hlasivkami
Udžjájí pránajáma
Toto dýchání praktikujte během cvičení ásan. Slovo udžjájí znamená „vítězný" nebo „rozpínající se". V této pránajámě dech neprostupuje hlouběji do břicha, ale udržuje se spíše v horní části hrudníku. Hrudník je tudíž „rozepnutý" - odtud název techniky.
Další charakteristickou vlastností dýchání se staženými hlasivkami je jemný zvuk vytvářený prouděním vzduchu v krku, a je možné, že výraz udžjájí pochází ze slova udžjápí, což znamená „vyjádřený hlasitě". Tento zvuk vzniká částečným uzavřením hlasivkové štěrbiny, proto je nádech i výdech provázen jemným syčením. Tento zvuk bývá vnímán jako mírné stažení hrdla a pomáhá regulovat proud vzduchu. Při dýchání se staženými hlasivkami jsou stejně jako u většiny ostatních forem pránajámy ústa zavřená a dech proudí výhradně nosem.
Tato pránajáma účinně dodává energii, proto je nejvhodnější provádět ji ve spojení s Břišním uzávěrem a dalšími vnitřními uzávěry. (bandhami). Bandhy zacházejí s energií vyprodukovanou při dýchání se zúženými hlasivkami a v kombinaci s tímto dýcháním dodávají ásanám zcela nový rozměr.
Postup:
1. Zaujměte pohodlnou polohu i v sedu s rovnými zády. Bradu udržujte v rovnoběžné pozici s podložkou, to znamená, že hlava je vyvážená. klání se dopředu ani dozadu. Uvolněte ramena, zavřete oči. Během cvičení se soustřeďte na krk, hrudník, břicho. Nedovolte myšlenkám, aby bloudily v jiných oblastech.
2. Proveďte úplný výdech. Mírně stáhněte svaly hráze. Toto je Dolní uzávěr. Před následným nádechem soustřeďte pozornost k břišní oblasti a aktivujte břišní svaly. Pupek mírně vtáhněte dovnitř směrem k páteři. Toto je Břišní uzávěr
.
3. Zvolna a zhluboka se nadechněte oběma nosními dírkami, přičemž břicho zůstává klidné. Částečně uzavřete hlasivkovou štěrbinu (jako když polykáte) a vydejte slyšitelný syčivý zvuk. Tento zvuk by měl být jemný a dech uvolněný. Dýchání by mělo být kontrolované, nikdy však křečovité. Vzhledem k tomu, že břicho je mírně stažené, nemůže se vysunout kupředu, a vzduch tudíž plní hrudník, který se s nádechem rozpíná. Zvolna naplňujte plíce a dbejte, aby oblast mezi pupkem a stydkou kostí zůstala nehybná. Vhodné je položit si dlaň na břicho a pohyb kontrolovat Pak zvolna vydechněte, přičemž krk zůstává stažený stejným způsobem jako při nádechu a vytváří onen syčivý zvuk. Spodní část břicha je stále nehybná. Toto je jeden cyklus.
4. Vyloudit charakteristický zvuk udžjájí bývá zpočátku obtížné. Praxí se tomu naučíte. Pamatujte, že nedůležitější součástí dechu udžjájí je kontrola břicha a rovnoměrný proud vzduchu.
5. Při nácviku této techniky provádějte vždy jen několik cyklů a v případě potřeby si mezi jednotlivými cykly dělejte přestávky, během nichž budete dýchat normálně. Až si na cvičení zvyknete, postupně zvyšujte počet cyklů na konečných 15.