Čtenářský koutek
25.04.2009 - Iva Veselá
Sarkoidóza
Od: Kloa
Možná už jste o ni zaslechli, o známé neznámé. Řeč je o sarkoidóze. Často se o ni zmiňuje i hlavní hrdina seriálu Dr. House při řešení svých netradičních případů.
Sarkoidosa je poměrně vzácné, nevyléčitelné, multisystémové, autoimunní, granulomatózní onemocnění neznámého původu postihující řadu orgánů, nejčastěji plíce a nitrohrudní mízní uzliny, výjimkou není postižení dalších orgánů (oči, kůže, kosti, játra, srdce, ledviny, slinivka, aj.).
Kdy hrozí
Nejčastěji se vyskytuje v dospělosti a je typická kožními a plicními projevy (z 90 %). Vyvolávací příčina je neznámá. Výzkumy ukazují na souvislost s prodělanou bakteriální infekcí (Trichophyton, Candida, Mycobacterium tuberculosis) nebo také jako reakce po očkování.
Sarkoidosa je charakteristická tvorbou granulomů v postižených tkáních, zjednodušeně se v postižených tkáních hromadí zánětlivé buňky. Granulomy jsou modulovány imunoregulačními T buňkami, a jsou konečným stádiem reakce buněčné imunity. Ve svém důsledku může vést až k degeneraci postižené tkáně.
Probíhá buď akutně s horečkami, bolestmi kloubů (polyartritida), kožními (erythema nodosum) a plicními příznaky, nebo chronicky s postupným rozvojem plicního postižení s dušností a omezením plicních funkcí. Častá je také únava, malátnost, slabost. Sarkoidosu potvrzuje odpovídající klinický obraz, histologicky doložené granulomatózní změny na postižených tkáních, přítomnost T-lymfocytopenie a zvýšené počty T buněk CD4 v tekutině z bronchiální laváže.
Na sarkoidosu se začne často pomýšlet až na základě rtg plic. K potvrzení diagnózy je potřeba řada dalších vyšetření - podrobné rozbory krve s důrazem na zánětlivé faktory (CRP) a imunoglobuliny, testování protilátek na tuberkulózu, vyšetření sputa, ekg, spirometrie, bronchoskopie, bronchiální laváž, CT hrudníku, celotělová scintigrafie pomocí galia na klinice nukleární medicíny.
V akutní fázi, kdy jde o ztrátu plicních funkcí, o srdeční nedostatečnost, poškození zraku, centrálního nervstva či dalšího důležitého orgánu, je nutná steroidní léčba pomocí kortikoidů (Prednison, Medrol).
Doporučuji shlédnout krátké vysílání pořadu Prizma na ČT 24. Část věnovaná sarkoidose začíná 5. minutou následujícího videa. Zde klikněte pro shlédnutí vysílání a překlikněte do 5. minuty.
Informace o sarkoidose je možné čerpat také z knihy Sarkoidóza známé a neznámé - Vítězslav Kolek a kolektiv, 240 stran, Grada.
Hodnocení článku
Hodnotilo 8 čtenářů průměrem 4.38 bodů z pětiČtěte také:
Dr. Walker - OmládněteDr. Walker - Zářící zdraví
Koenzym Q10 - který je ten pravý?
Muzikoterapie
Návod na šťastný život