Čtenářský koutek
19.02.2009 - Iva Veselá
Návod na šťastný život
I. Úvod.
Předpokládám, že tento návod si čte člověk, který chce změnit svůj život k lepšímu.
Máte před sebou materiál, který Vám může změnit váš život, pokud to budete opravdu chtít.
Pomůže dokonce změnit život lidem kolem vás, protože vy sami se změníte. Vždy k sobě budete přitahovat lidi, kteří vám budou podobní. Lidi, kteří budou vaším „zrcadlem". Znáte to přísloví: „vrána k vráně sedá"? Když se nad těmito slovy zamyslíte, může to znamenat, že i dnes máte kolem sebe lidi, kteří jsou vaším zrcadlem. Pokud se zamyslíte, jací jsou to lidé, pak si nutně položíte otázky typu: mám kolem sebe ty správné lidi? Jsou to lidé, které kolem sebe chci mít? Jsou to lidé, kteří mi mají co dát a já jim? Jsem těm lidem v něčem podobný? Líbí se mi ta podobnost, nebo chci být jiný? Jsou to lidé, kteří vědí, co chtějí? Jsou to lidé pozitivní, tvůrčí? Cítím se v jejich společnosti dobře? Proč?
Víte, PROBLÉM VĚTŠINY LIDÍ JE TEN, ŽE NEVÍ, CO V ŽIVOTE CHTĚJÍ A NEBO NEVĚDÍ, CO BY MOHLI CHTÍT!!!
Mohu vás ubezpečit, že po práci na vás samotných, se budete na všechno kolem sebe dívat jinak. Zpravidla se okruh vašich známých a přátel vymění. ZAČNETE PŘESNĚ VĚDĚT, CO OD ŽIVOTA CHCETE a budete k sobě přitahovat opět podobné lidi.
Cílem tohoto návodu je změnit vaše myšleni. Změnit přístup k životu. Podívat se něj z jiné stránky. Z té lepší. Ukázat vám, že život nemusí být utrpením, ale že to může být krásná hra na školu života. Že se můžeme učit zábavnou formou. Že můžeme prožít plný život. Ukázat vám co, proč a hlavně jak můžete udělat, abyste našli cestu ke své spokojenosti, ke svému štěstí.
Poté, co jste si položili otázky jaký jste člověk a jaké lidi kolem sebe máte, začnou následovat otázky typu: jsem spokojený se svým životem? Co bych chtěl na svém životě změnit? Je vůbec něco, co bych chtěl ve svém životě změnit? VŽDY MÁME MOŽNOST VOLBY. Pokud se rozhodneme změnit život k negaci, budeme také negativně působit na své okolí (např. moje nervozita způsobuje nervozitu ostatních kolem mne, můj hněv vyvolává hněv u jiných, moje lenost způsobuje nespokojenost moji i nespokojenost mých blízkých apod.) a negace se nám bude vracet. Budeme si „rozumět" s negativními lidmi.
Pokud se rozhodneme změnit život k pozitivnímu, budeme pozitivně ovlivňovat své okolí (např. můj klid působí dobře na druhé, moje radost způsobuje zlepšení nálady také u ostatních, moje přiměřená aktivita bude uspokojovat mne i mé blízké apod.), bude se nám vracet „pozitivno" a budeme mít kolem sebe pozitivní lidi. Obvykle máme kolem sebe takové lidi, jací jsme sami. Můžete teď namítnout, že ne vždy, když jste k lidem pozitivní, se vám pozitivno vrací. Věřte, že čím více se zabýváte tím, abyste pozitivní byli, bude ubývat lidí, kteří k vám budou negativní. Ano, vždy se nějací najdou, ale v celkovém procentu bude přibývat lidí, kteří k vám také budou pozitivní. A navíc, když jste pozitivní a máte svůj postoj, který vyjadřuje, co chcete, budete umět to, že si negativní lidi tzv. nepřipustíte k tělu a budete s nimi umět jednat, aniž by vás to vnitřně zraňovalo.
Změníme-li svůj život tím, že začneme jinak přemýšlet, jinak se chovat, jinak konat, zjistíme, že lidé kolem nás si této změny všimnou, a to velmi rychle. Osobním příkladem jim ukážeme, že jde změnit ve svém životě cokoli. Že je to jen o našem rozhodnutí, co změnit a jak to udělat.
Pak se stane několik věcí. Někteří se budou divit, co s námi je a začnou se ptát, co se stalo, proč jsme jiní. Někteří naši změnu uvítají, jiní spíše naopak. Najednou zjistíme, že někteří dosavadní přátelé, známí, kamarádi nám fandí a přidají se k nám, někteří se od nás odvrátí. Ale vždy máme příležitost potkat nové, kvalitnější přátele. Začneme potkávat lidi, kteří vědí, co v životě chtějí. Lidé, kteří se aktivně podílejí na tom, aby byli v životě spokojení nebo přímo šťastní. Lidi, kteří chápou, že štěstí je o aktivním přístupu ke svému životu, o odpovědnosti za svůj život. Lidi, kteří ví, že jejich život za ně nikdo jiný neodžije, a proto ho žijí tak, aby byl krásný a ne jen samé utrpení. Všichni se můžeme vždy rozhodnout. Chceme žít život šťastný nebo nešťastný? Volba je na každém z nás. Pokud se však podíváme kolem sebe, můžeme konstatovat, že většina lidí si vybrala ten horší život. Proč? Proč se rozhodli žít těžký život? Proč se lidé rozhodli trpět? Je to proto, že nám někdy někdo ublížil? Nebo proto, že nám „dal" málo lásky? Na tyto otázky není jednoduchá odpověď. Naše životy ovlivňuje již od počátku mnoho faktorů. Například rodiče.
Rodiče se nás snažili vychovat, jak nejlépe uměli. Bohužel nám ale také kromě lásky předali další věci ze sebe a to jsou různé bolesti, křivdy, strachy, smutky, které do nich kdysi byly vloženy zase jejich rodiči. Nás potom tyto strachy, křivdy, smutky ovlivňují celý život ve všem, co děláme. Říkejme tomu třeba emoční jed.
Tento emoční jed nám pak působí spoustu problémů a my mnohdy ani nevíme, proč se chováme tak, jak se chováme. Proč se cítíme špatně, proč děláme věci, které dělat nechceme.
A nejvíce se to projevuje právě v partnerských vztazích a ve vztazích rodičů k dětem jako řetězová reakce. Dokud nepřijdeme na to, v čem to vězí, trpíme. Když na to přijdeme, pochopíme to a již v ten moment se nám velmi uleví a jsme na cestě k uzdravení.
Otázka zní: je třeba rodiče vinit? Myslím, že ne. Prostě jen neměli možnost získat tyto informace od svých rodičů a ti zase od jejich rodičů. Zkrátka byla taková doba. Prosím, nedávejme jim to za vinu. Pojďme si raději společně tyto věci uvědomit a napravit je. Pojďme své rodiče a všechny lidi, kteří způsobili naše utrpení (např.školský systém, celá společnost, kdokoli...), pochopit, vzít si z toho to, co do svého života potřebujeme a jít dál jako šťastní lidé.
Máme konečně šanci své děti vychovávat již s těmito znalostmi, zkušenostmi a naučit je žít bez tohoto utrpení. Zkusme je připravit na jejich život tak, aby ho prožili radostně a tvůrčím způsobem.
Hodnocení článku
Hodnotili 4 čtenáři průměrem 4 bodů z pětiČtěte také:
Čtyři dohody - 4. dohodaDr. Walker - Tlusté střevo bez zácpy
Kineziologie
Přelomový rok 2012!
Trochu jinak o chřipce - MUDr. Jan Šula