Články
13.12.2009 - Iva Veselá
Chřest a kapary bez námahy
Vzhledem k tomu, že pěstování běleného i neběleného chřestu (Asparagus) se zdá oproti jiným zeleninám celkem pracné, nabízí se nám v ekozahradě snadněji získatelná pochutina a v podstatě bez práce. Nehledě na to, že některé prameny uvádějí chřest z energetického hlediska jako celkem riskantní záležitost, nevhodný pro těhotné ženy nebo ty, které si přejí otěhotnět...
Bezpracnou pochoutkou na bázi "chřestu" jsou stonky Kostivalu lékařského, můžeme si z nich připravit chutný doplněk k našemu talíři. Mimochodem z Kostivalu je jedlé všechno - po tepelné úpravě i kořen, který je však spíše znám při přípravě mastí.
Recept:
Kostival jako chřest
Mladé výhonky listů odřízneme těsně nad kořenem, omyjeme, svážeme do svazečků a povaříme 15 minut v mírně osolené vodě. Vyjmeme, necháme odkapat. Můžeme podávat např. s majonézou ze sójového sýra tofu (tzv. tofunézou).
Kapary
Mimochodem, pampeliška je celá jedlá i s kořeny. Výborné jsou i její mladá květní poupata, třeba v polévce. Dokonce jdou i naložit například do jablečného octa a používají se jako kaprlata :-). Mohou se přidávat třeba do salátu či být pouze "chuťovkou" na kraji talíře.
Kapara Trnitá (Capparis spinosa), jejíž poupata ve slaném nálevu se prodávají jako kapary neboli kaprlata, je poléhavý nízký keř původně ze Středozemí, i Chřest je původem exotická zelenina. Pampeliška, Lopuch či Kostival jsou oproti tomu v našich krajích hojně se vyskytujícími leč opomíjenými léčivými rostlinami, úplně obyčejnými...
Pro Bio-Life.cz: Květa Svobodová, Přírodní výživa.cz
Hodnocení článku
Hodnotili 3 čtenáři průměrem 4.67 bodů z pětiČtěte také:
Kozí výrobkyMladá pšenice pro detoxikaci
Pár zeleninových tipů
Poněkud zapomínaný špenát
Uzená rostlinná lahůdka v novém obalu