Články
24.07.2010 - Iva Veselá
Ginkgo biloba, žijící fosílie
Ginkgo biloba, neboli jinan dvoulaločný je strom o kterém mnozí z Vás již v minulosti slyšeli. Co však málokdo ví je fakt, že tento strom přežívá skoro beze změn na naší planetě již po dobu 270 milionů let. Není divu, že ho mnozí nazývají “žijící fosílií”. Je samozřejmé, že tento “dinosaur” mezi stromy si jistě zaslouží své místo na Vaší zahradě či ve Vašem městě.
Většinou je Ginkgo biloba spojován převážně s léky a produkty z něj vyrobených, ačkoliv jeho krása a jedinečnost je málokdy oslavována. Na území České republiky je těchto nádherných stromů nemálo, avšak jen malé procento lidí je schopna strom identifikovat.
Výskyt
Jen na území hlavního města evidují Projekt Ginkgo a partnerský spolek Ginko SPG bezmála 200 stromů. Většina byla zasazena ještě nedávno, ale je možné v celé ČR narazit i na velmi staré a vzácné exempláře. Například v Praze, poblíž Belvederu - letohrádku královny Any návštěvníci narazí na vzrostlý dospělý strom který majestátně dokresluje malebné panorama Pražského hradu.
Ginkgo biloba je strom dvoudommý a paradoxně se přiřazuje k jehličnanům. Jedná se o poslední žijící druh čeledi Ginkgoceae a ješte do roku 1691, kdy byl znovu objeven přírodovědcem Engelbertem Kaempferem, se tento strom považoval v západním světě za vyhynulý. Do té doby byl mezi vědci znám pouze z fosilií.
Jak ginkgo poznáme
V dospělosti je strom převážně kuželovitého tvaru a vyznačuje se charaktistickým tvarem listů, který mnozí přirovnávají k vějíři který je uprostřed rozdělen na dva laloky – tudíž dvoulaločný. Strom dorůstá do výšky cca 20 metrů a roční přírustky činí přibližne 30 cm. Existují však kultivary vhodné například do malých zahrad. Mezi tyto kultivary patří například Ginkgo biloba v. Mariken, v. Troll, v. Pendula a jiné.
Jinan na jaře vypučí velmi brzo a první rok po vysazení se může stát, že pupeny omrznou a strom tak neporoste dle očekávání. Toto však nezpůsobí jakkékoliv trvalé následky a strom se následující rok již bez problémů přizpůsobí. Na podzim se Ginkgo pyšní nádherně žlutými listy. Také je znám tím, že vydrží extrémní mrazy, které mnohé stromy špatně snášejí. V ČR mu tudíž nehrozí skoro žádné nebezpečí. Ginkgo velmi dobře snáší znečištění, období sucha a různé typy půdy. Celkově se tedy jedná a strom, který se Vám v jakémkoliv prostředí odvděčí zdravým vzrůstem a krásným zeleným zabarvením.
Ginkgo přímo doma
Pokuď si přejete obohatit vaší zahradu či park o vzácný a unikátní strom Ginkgo biloba, můžete tento strom zakoupit v mnoha zahradních centrech či obchodech se zahradním oddělením. Pokud by se Vám nepodařilo touto cestou získat strom Ginkgo, je možné se obrátit například na Projekt Ginkgo či Ginkgo SPG. Projekt Ginkgo Vám rád umožní získat malou sazenici Ginkgo biloba a to zcela zdarma. Více o stromu a možnosti získání stromku Ginkgo naleznete na internetové adrese: www.proginkgo.org .
Hodnocení článku
Hodnotili 4 čtenáři průměrem 4 bodů z pětiČtěte také:
Jak na výrobu rostlinného hnojiva?Která místa doma jsou ta nejšpinavější?
Mini kiwi
Vypěstujte si zázračné aloe
Zeleninová finta
Diskuze
u mna sa osvedcil pripravok z tejto stranky,tak isto za rozumnu cenu:) : http://www.prodejbylin.cz/ginko_list/index.html
17.11.2010 11:41jinan
Ginko biloba je známá svou léčivou silou. Působí i na bolení hlavy a závratě. Slyšela jsem dobrou odezvu na gingimax, dela ho farmax a mají ho za slusnou cenu ve svem onlineshopu.
28.08.2010 02:21