Články
04.05.2011 - Iva Veselá
Závadné belgické vepřové
Než belgické dozorové orgány zjistily 8. 3. a potvrdily 12. 4. nadlimitní obsah sulfadiazinu ve vepřovém mase, již směřovalo na trh, a to i do ČR. Tuto informaci belgické orgány zveřejnily Systémem rychlého varování – RASFF až dne 18. 4., a to byl signál pro naši Státní veterinární správu. Ze dvou zásilek ve výši 34 000 kg bylo dosud pozastaveno 26 000 kg, což znamená zákaz uvedení do oběhu.
Podle Milana Maleny, šéfa SVS ČR, je „škoda“, že varování z Belgie systémem RASFF je až z 18. 4., když nadlimitní množství reziduí léčiva sulfadiazinu ve vepřovém mase zjistili již dne 8. 3. Přesto se podařilo většinu ze zásilek pozastavit.
Limit obsahu zbytků léčiv v mase určeného pro lidskou spotřebu je u sulfadiazinu 100 mikrogramů na kilogram a v tomto případě belgického vepřového chlazeného a vepřového chlazeného s kostí byl limit překročen více než dvakrát – 279 mikrogramů na kilogram. Toto množství samozřejmě přímo člověka po jednorázové konzumaci nikterak neohrozí, ale je to opět další kapka, která může přispívat k „posílení odolnosti“ mikroorganismů proti antibiotikům. Proto jsou stanovené limity pro rezidua a proto se také léčiva musí vysadit určitou dobu před porážkou hospodářských zvířat a proto se také obsah těchto reziduí monitoruje.
Podle Milana Maleny, šéfa Státní veterinární správy je na belgickém případě však patrné, že varování systémem RASFF, aby bylo opravdu účinné, nesmí zaznamenat prodlevu, která v tomto případě byla 10 dní.
Ivan Fuksa, ministr zemědělství ČR konstatuje: „Veterinární léčiva musejí být bezpečná nejen pro zvířata, ale v dalším kroku i pro konzumenty živočišných produktů. Dávkování veterinárních léčiv a jejich správné použití je tedy pod přísnou kontrolou. Případné pozůstatky v potravinách představují potenciální zdravotní riziko a kontrolovat průniky veterinárních léčiv a jejich pozůstatků do potravinového řetězce je tedy nezbytné. Celoevropský systém rychlého varování RASFF a zejména naše veterinární kontroly opět prokázaly, že jsou nastaveny dobře a svou prací chrání spotřebitele i na jednotném unijním trhu bez hranic a s velkou frekvencí denně převážených zvířat i potravin.“
Image: Keattikorn / FreeDigitalPhotos.net
Pro Bio-Life.cz: Svet-potravin.cz
Hodnocení článku
Hodnotil 1 čtenář průměrem 5 bodů z pětiČtěte také:
Hypermarketové rajčeJinové a jangové nemoci
Listerie v Gothaji a plesnivé pečivo
Pečivo ano, ale s mírou
Polotovary z rychlého občerstvení