Články
15.12.2009 - Iva Veselá
Rama s náma ... jedná se jen o chemii?
Článek stručně a precizně vysvětluje, jak nepatrný je rozdíl mezi umělou hmotou a tolik propagovanými margaríny.
Článek o margarínu Rama si stáhněte ZDE
Co si o tom myslíte, můžete napsat do diskusního fóra!
Komentář z výživové poradny
Poslední dobou se mi na mail dostaly zprávy o Rama s náma, které popisují její umělotinu. Abych uvedla informace na pravou míru - margaríny nejsou z umělé hmoty. To, že se molekuly másla liší jen o nepatrnou část od molekuly platu neznamená, že je máslo plast!!! Jako výživový poradce mám povinnost tuto situaci objasnit a uvést na pravou míru.
Transfigurované tuky se v přírodě vyskytují v nevelkém množství v mase a mléčných produktech. Tyto přirozené látky ale nepředstavují žádný problém. Transfigurované tuky z regálů v obchodech s nimi ovšem nemají mnoho společného.
Je sice pravdou, že jsou trans mastné kyseliny součástí tuku v mase a mléčných výrobcích, ale že by se jednalo o přirozené látky, které nepředstavují žádný problém, s tím si dovoluji nesouhlasit. Trans mastné kyseliny vznikají nepřiměřenou tepelnou úpravou (např. přepalováním tuků) nebo technologickou úpravou (např. trans tuky v náplních sušenek či čokoládových polevách). Tyto átky jsou pro náš organismus dle mnoha studií neprospěšné.
Margarín byl původně vyroben jako krmivo, po němž měli rychle přibývat krocani. Ty ale místo toho zabíjel. Ovšem lidé, kteří předtím vložili do výzkumu všechny své peníze, chtěli aby se jim vrátily, a tak dali hlavy dohromady a uvažovali, co udělat, aby je dostali zpět.
Margarín byl původně vyroben na rozkaz císaře Napoleona III., který potřeboval pro svou armádu dostatek energetické hmoty, která je levná a přitom chutná s vyhovující konzistencí. Stejnou funkci plnil margarín i za války, což ví jistě většina z nás. Současné výrobky však nelze s jejich předchůdci starými více než 60 let vůbec srovnávat. Vědecké poznatky nabízejí stále nové možnosti výroby a technologické zpracování je nyní na daleko vyspělejší úrovni, jenž je kontrolováno z důvodu škodlivých účinků na organismus.
Původně to byla bílá hmota bez chuti a zápachu, takže do ni přidali žluté barvivo a umělou příchuť, a začali to lidem prodávat místo másla.
Margarín je žlutý díky přídavkku beta-karotenu, což je barvivo, které se zcela běžně vyskytuje ve žlutých či oranžových druzích ovoce a zeleniny (je to zároveň provitamin vitaminu A a pro tělo je více než příznivý).
Máslo podporuje vstřebání mnoha dalších živin z jiných jídel.
To je opravdu divná věta, ale budiž. Vstřebávání živin není pouze v režii másla samotného, ale všech tuků. Tuky vytváří prostředí, které je ideální pro rozpouštění vitamínů rozpustných tuků (A, D, E, K).
Každopádně dle mého názoru není třeba mít z margarínu strach. Sice netvrdím, že ho ve výživové poradně doporučuji do přední linie potravin, ale nemám nic proti, když je ve snídani s celozrnným pečivem, sýrem a zeleninou obsaženo 5-10g margarínu. Proč ne? :)
Hodnocení článku
Hodnotilo 9 čtenářů průměrem 2 bodů z pětiČtěte také:
Falšované džemy z PolskaGrilování - tuky a jejich rizika
Inspekce zakázala prodej sušených hrušek STILLA
Nadlimitní množství histaminu v sardinkách
Potravinová policie: rozinky, zelenina Wok a mandle