Články
20.04.2009 - Iva Veselá
Lesy kvůli oteplování ztrácí schopnost zadržovat uhlík
PRAHA/NEW YORK (Ecomonitor) - Lesní porosty se mohou stát zdrojem emisí skleníkových plynů, namísto toho, aby emise samy pohlcovaly. Ničení lesů je zodpovědné asi za 20 % světových emisí oxidu uhličitého, ale rostoucí lesy pohlcují až 25 % těchto emisí. Jenže to se může kvůli oteplování změnit, píše agentura Reuters.
Když se průměrná teplota planety zvýší o 2,5 °C nebo více, kvůli zvýšenému odpařování vody odumře obrovské množství stromů v tropických oblastech Afriky, jižní Asie a Jižní Ameriky. A plyny z tlejících lesů dále prohloubí klimatické změny, píše agentura Reuters. „Když bude teplota stoupat i nadále stejným tempem, pak se tak stane na konci tohoto století, nebo i dříve," řekl agentuře Reuters Risto Seppala, šéf studie vydané Mezinárodní unií lesního výzkumu (IUFRO), což je nevládní vědecká organizace. (Zde najdete odkaz na studii "Adapatce lesů a lidí na změny klimatu")
Ne všechny lesy ale budou změnou ohroženy stejně. Například borové lesy v severních regionech budou nejdříve na změně klimatu profitovat. V severní Evropě nebo v Kanadě nejdříve porostou lesy rychleji a může z toho těžit i lesnictví a papírenství. Také stromy v mírnějších oblastech světa porostou nejdříve rychleji. „Lidé, kteří žijí v průmyslově vyspělých zemích na severní polokouli z počátku nepocítí žádné velké škody," tvrdí Seppala. Více změny pocítí lidé v rozvojových zemích, kteří jsou na lesním ekosystému více závislí. Lesy jsou pro ně zdrojem potravy, čisté vody a dalších životních nezbytností.
Ale i lesy v chladnějších oblastech světa můžou být ohroženy výskytem dříve zde neznámých škůdců. Ti se mohou šířit na sever právě díky stoupajícím teplotám. Příkladem můžou být škody na lesích v Britské Kolumbii v Kanadě způsobené za poslední desetiletí kůrovcem.
Hodnocení článku
Článek nebyl ještě ohodnocen.Čtěte také:
Co je biodynamické zemědělstvíNakupujte lokální potraviny
Otázky ke třídění odpadu
Přepněte na zelenou ve vaší kanceláři
Víte, kdo a za jakých podmínek vaše tričko vyrobil?