Články
13.01.2011 - Iva Veselá
Kde koupit nejlevnější biopotraviny
(Zdroj)
Při koupi biopotravin musí zákazníci o poznání hlouběji sáhnout do peněženky. I přesto ale obliba biopotravin roste. Na biopotravinách oceňujeme především to, že jsou bez chemických přísad a nabízejí vyšší kvalitu. Patříte také mezi příznivce biopotravin, ale nemůžete si dovolit platit za ně vysokou cenu? Podívejte se, kde biopotraviny nakoupit levně!
„Biopotraviny v supermarketech jsou o 18 % levnější než ve specializovaných prodejnách.“
Nejvíce zákazníků biopotraviny nakupuje v supermarketech a v prodejnách zdravé výživy. Ceny biopotraviny v supermarketech porovnala studie společnosti PRO-BIO LIGA, která zkoumala 100 položek biopotravin v 59 prodejnách v pěti městech České republiky. „Průměrně biopotraviny pořídíte v obchodních řetězcích o 18 % levněji než ve specializovaných obchodech,“ uvedl Jan Valeška z PRO-BIO LIGY. Supermarkety nabízejí v bio kvalitě například mléčné výrobky, maso, luštěniny, vína a jiné nápoje. Některé obchodní řetězce mají i své vlastní značky biopotravin.
Kdo chce pořídit levnější biopotraviny, měl by tedy místo do prodejny zdravé výživy vyrazit do supermarketu. Nakupování biopotravin v supermarketech má ovšem jednu nevýhodu, a to užší sortiment než v bioprodejnách. „Při srovnání nabídky jsme zjistili, že řetězce průměrně nabízely 31 položek biopotravin, zatímco specializované obchody jich měly 36,“ vysvětlil Valeška.
V případě dotazů ohledně výživy nebo zdravotních potíží, kontaktujte výživového poradce.
Biopotraviny: Největší nabídka je v Praze
Výzkum, který zkoumal 100 sledovaných biopotravin, srovnal také rozsah sortimentu v jednotlivých městech. „Nabídka biopotravin v obchodních řetězcích je v jednotlivých městech poměrně stabilní, s rozptylem od 26 v Českých Budějovicích po 33 položek v Brně. Ale nabídka bioobchodů se v jednotlivých městech poměrně významně liší. Nejvyšší počet položek (v průměru 66) nabízely pražské bioobchody, nejméně naopak plzeňské (v průměru 12 položek),“ uvedl Valeška.
Nakupování biopotravin v supermarketech má ještě jednu výhodu i nevýhodu současně. „Koupíte v nich čerstvé biopotraviny i v zimě, ale budou dovážené,“ vysvětlil Tom Václavík z agentury Green Marketing. Dovoz biopotravin zvyšuje jejich ekologickou zátěž, protože při dopravě unikají do ovzduší škodlivé látky a navíc se spotřebuje větší množství energie. Koho tedy k nákupu biopotravin motivují i ekologické důvody, měl by si pořizovat jen české výrobky, případně ještě zboží ze sousedních států. Při větší vzdálenosti je totiž ekologičtější koupit konvenční český výrobek.
Nejlevnější biopotraviny? Na farmě
Zájemcům o biopotraviny se nabízejí ještě další možnosti, kde je opatřit, a to o poznání levněji než v obchodech. Nejméně peněz zákazník utratí, když nakoupí biopotraviny přímo u zdroje. „Pokud jde o čerstvé biopotraviny, nejlevnější budou přímo na farmě,“ potvrdil Tom Václavík. Biopotravina nakoupená přímo u výrobce může přitom vyjít až o polovinu levněji. Na farmách lze nakoupit především maso, ale také mléko a mléčné výrobky, brambory, mrkev, cibuli, vejce apod.
„Nejlevnější biopotraviny koupíte přímo na farmě, případně na trzích nebo v bedýnkách, zejména pokud je spravuje přímo farmář,“ uvedl Nicholas Orsillo z Hnutí Duha. Právě bedýnky představují novou možnost, aby se i lidé z města dostali k čerstvým biopotravinám, aniž by si museli dojet na farmu.
Zdaleka ne všechny farmy ale biopotraviny prodávají. Prodej ze dvora podle šetření ministerstva zemědělství umožňuje jen 15 % ekofarem. Jejich seznam včetně popisu nabídky najdete například v adresáři Hnutí Duha. Tento adresář obsahuje také kontakty na bioprodejny, družstva a e-shopy.
Bio bedýnky: Čerstvá zelenina až domů
Bedýnky představují systém, kdy zemědělec pravidelně zásobuje svoje zákazníky bedýnkou či taškou, ve které je směs čerstvé zeleniny a ovoce, mléčné výrobky, vajíčka apod. Sortiment se liší podle roční doby. Zákazníci si většinou bedýnky vyzvedávají v určený čas na daném místě, v některých případech je farmář vozí až do domu.
Bedýnky organizují samotní zemědělci, prodejny zdravé výživy anebo nadšení dobrovolníci, kteří mají zájem o místní biopotraviny. Důležitým aspektem bedýnkového systému je osobní kontakt se zemědělcem, od kterého zákazník zboží kupuje. V České republice funguje již několik desítek bedýnkových družstev. Zájemci se po nejbližším takovém spolku ve svém okolí. A pokud žádné družstvo poblíž zatím neexistuje, mohou ho sami založit.
Další weby, kde si můžete objednat svou bedýnku:
www.bedynky.cz
www.dobrykos.cz
www.freshbedynky.cz
www.bio-bedynky.cz
anebo zde přikládám odkaz na dokukment "Kam pro bedýnky" aktualizovaný ke dni 1.9.2010
Pro Bio-Life.cz: Nazeleno.cz
Hodnocení článku
Článek nebyl ještě ohodnocen.Čtěte také:
Amalaki - 100 g lepší než 15 kg jablek!Bravo, šéfe!
Letní konzultace jen za 250 Kč - 30.8. končí!
Se sushi ke zdraví
SPAR Veggie - nová značka bezmasých pokrmů