Články
03.01.2012 - Iva Veselá
Plicní arteriální hypertenze
Zhoršené dýchání, vysoký krevní tlak a dušnost mohou mít společného jmenovatele - Plicní arteriální hypertenzi neboli PAH.
O co se jedná
Plicní arteriální hypertenze je vysoký krevní tlak v tepnách. Při diagnóze PAH muže dojít k záměně za jiná onemocnění plic a srce, protože příznaky mohou být často lehké a pro onemocnění až netypické.
Nepodceňujte proto včasné vyšetření plic!
Plicní arteriální hypertenze, často jen hypertenze, hypertonus nebo zvýšený krevní tlak, je onemocnění, při kterém dochází k chronickému zvýšení krevního tlaku v cévním řečišti.
Tip výživového poradce
Při sebemenších příznacích opravdu navštivte lékaře. Zvýšený krevní tlak nebolí, ale akutní fáze přichází velmi rychle, např. infarkt myokardu. V rodinách s genetickým zatížením by každý měl znát svůj krevní tlak a pravidelně jej kontrolovat. Druhou stránkou je nutná úprava stravy.
Následky PAH
Takto zvýšený krevní tlak pak může vést až k rozvoji mrtvice či zapříčinit vznik infarktu myokardu.
Pokud je krevní tlak dlouhodobě (choronicky) zvýšený, vede to postupně k poškození cév a následným nemocem, které mohou postihnout celý organismus (hluboká žilní trombosa, infarkt myokardu, plicní embolie). Krevní tlak se vyjadřuje ve dvou hodnotách.
Krevní tlak se mění v závislosti na věku, což je způsobenu pružností arteriální stěny. Starší jedinci mají zhoršenou elasticitu cévní stěny a ta proto hůře vstřebává sílu tlakové vlny krve, která na ni působí při systole, což se projeví zvýšením systolického tlaku krve. Hodnoty tlaku 140/90 mmHg jsou považovány za hraniční.
V případě dotazů ohledně výživy nebo zdravotních potíží kontaktujte výživového poradce!
Image: Surachai / FreeDigitalPhotos.net
Více na: Zplnychplic.cz
Hodnocení článku
Hodnotil 1 čtenář průměrem 1 bodů z pětiČtěte také:
Bolest kloubůCitlivý zažívací trakt
Kvasinky a acidophilus
Sekundární osteoporóza
Zánět močových cest