Články
18.02.2009 - Iva Veselá
Nadměrné pocení
Máte potíže s nadměrným pocením a nevíte, co s tím? Nejdříve je dobré něco vědět o tom, jak vůbec takový pot vzniká a proč se potíme. Hlavní poslání potu je zbavovat tělo nadbytečného tepla. Kůže na celém těle obsahuje potní žlázy, z jejichž kanálků se produkuje pot. Aktivitu a množství potu závisí na nervovém systému a hormonech. Jelikož se na pocení podílí i nervový systém, potní žlázy reagují nejen na zvýšené teplo, ale i na nadbytek tekutin, výkyvy nálad, stres nebo jiný psychický shon.
Kde se nejvíce potíme
Nejvíce potu tělo vyprodukuje v oblastech dlaní, podpažní jamky, tříslech a chodidlech.
Víte že...?
Při extrémním pocení (hyperhydróze) je tělo schopno vyloučit až 1,5 l vody za hodinu?
Následky ztráty potu nejsou zanedbatelné. Nejen, že je tělo pocením dehydratováno, ale dochází ke zhoustnutí krve, ztrátě solí (která je nebezpečná) a k poruchám oběhu a metabolismu. V největším ohrožení jsou kojenci, děti a starší lidé.
Léčba a doporučení
Při hyperhydróze je vhodné absolvovat lékařskou prohlídku, jelikož dlouhodobé pocení doprovází plicní onemocnění a zduření lymfatických uzlin.
Při nadměrném pocení snižte konzumaci vodnatých jídel, kaší, ovoce, šťáv, limonád, kečupů, cukru, alkoholu a léků. Všechny jmenované potraviny způsobují únik soli, což má za následek vyšší únavu, zhoršení paměti nebo sníženou schopnost koncentrace.
Vhodnou tekutinou je čaj Antipot, jež je produktem Dr. Popova, čaj z růžového ibišku (studený) nebo čaje, které mají ve složení květy lípy, ibičku, macešky, maliníku, řapíku, třezalky nebo řebíčku. Tyto čaje více pohánějí moč, čímž snižují v těle množství tekutin, které by teoreticky byly vyloučeny kůží. Navíc upravuje činnost jater a ledvin, snižuje přehřívání a v jisté míře je schopen vrátit organismu chybějící minerální látky.
Výživové doplňky
S potem odchází nejen sůl, ale i minerální látky. Proto je nutné je doplňovat pomocí vhodné stravy nebo doplňkků výživy. Nejvíce odchází hořčík - je pro tělo velmi důležitý, jelikož je antistresový a hraje významnou roli při regulaci vnitřní teploty. Užívejte alespoň rok každý den 250 mg hořčíku. Na takové množství jsou potřeba tablety, potravinami hořčík v takovéto míře těžko doplníte.
Pozn.: Největší únik hořčíku způsobují analgetika, sladkosti, tučná jídla a antikoncepce.
Hodnocení článku
Hodnotilo 12 čtenářů průměrem 4.75 bodů z pětiČtěte také:
CelulitidaCholesterol
Léčba alergií a poruchy imunitního systému
Nepříjemné bradavice
Zánět močových cest