Články
10.01.2011 - Iva Veselá
Detoxikace - očista organismu
Proč se vlastně máme "očišťovat"?
I když to nejspíše nevnímáme, pravidelně zásobujeme tělo látkami, které organismu více či méně škodí - toxiny, odpadní látky a metabolity, kyseliny apod. Do organismu se dostávají z okolí nebo si je tělo tvoří samo vlivem látkové přeměny toho, co sníme a vypijeme. K tomu přičtěme další nečistoty, které nevědomky vdechujeme, stopy zemědělské chemie v potravinách, těžké kovy, dále léky, které užíváme (ať už z nevědomosti, na bázi lékařského předpisu nebo někdy úplně zbytečně), stres, nadměrnou fyzickou zátěž, nedostek spánku apod. Pro organismus je to opravdu velká zátěž a v dlouhodobém hledisku je to již otázka zdraví.
Lidské tělo má svůj "samočistící" systém (zejména lymfatický) a velmi silný pufrační systém, který redukuje výchylky pH organismu. Ovšem pokud přísun cizorodých látek je vysoký, tvorba volných radikálů nadměrná nebo produkce kyselin v organismu neadekvátní tomu, co tělo zvládne, je zapotřebí náš zásah - proto vznikly tzv. očisty neboli detoxikace (detoxifikace) organismu.
Co je TOXIN?
Toxinem může být jakákoliv látka, která má na tělo škodlivé účinky a vede tak k intolerancím, alergiím a všeobecnému pocitu nemoci. Jsme obklopeni potenciálními toxiny - jsou ve vodě, kterou pijeme, v jídle, které jíme i ve vzduchu, který dýcháme. Nejzákeřnější toxiny nelze spatřit, jsou neviditelné a nijak nás neinformují o vysokém riziku, jaké z nich vyplývá. Dobrá zpráva však je, že našemu tělu byla dána schopnost vyloučit toxické látky vcelku pohotově, pokud máme potřebné informace, nástroje a náš plán, jak se jich zbavit.
Pro dotazy k hubnutí, správné výživě či zdravotním potížím kontaktujte výživového poradce.
Čas na očistu!
Důležité je provést očistu zejména na jaře a na podzim, kdy jsou nejvíce aktivní orgány jako játra, žlučník a tlusté střevo. Odlehčené dny je vhodné provádět během celého roku - odstraňují únavu, otoky, překyselení organismu, čistí pleť a mnoho dalšího. Proto dopřejme svému tělu a mysli trochu očisty a regenerace. Uvidíte, že hned bude vaše tělo "fungovat" lépe. Nebudu Vám doporučovat různé očistné kůry, protože na každého z nás platí něco jiného, ale je vhodné vědět něco o potravinách, které organismus pročistit dokáží a je vhodné je do očistných dnů zařadit.
ČTĚTE TAKÉ: STOP překyselenému organismu
Potraviny, které nejlépe čistí organismus
Pokud se chcete pustit do detoxikace, ujistěte se, že všechny níže uvedené potraviny jste schopni jíst (nebo alespoň převahu z nich). Pokud ano, podívejme se, co tyt potraviny mají za účinky:
Acai - ovoce s největší antioxidační schopností na světě
Artyčoky - více než dvojnásobně zvyšují produkci žluči, která mimo jiné "zařizuje" přesun škodlivých látek do střev.
Avokádo - dovede tělo zbavovat volných radikálů
Citron - snižuje kyselost organismu, čistí trávicí trakt
Červená řepa - umí čistit krev a zachycovat jedovaté kovy
Česnek - zařídí, aby byly z našeho těla vyloučeny některé potravinové přísady
Jablka - snižují množství tuku a také cholesterolu v těle
Kiwi - pomáhá odstraňovat volné radikály
Mladá pšenice - detoxikuje organismus, odkyseluje, bohatá na minerální látky
Mořské, sladkovodní řasy - vážou na sebe radioaktivní látky a těžké kovy (Dulse, Wakame, Nori, Spirulina)
Řeřicha - posiluje a čistí ledviny
Švestky - obsahují nejvíce antioxidantů ze všech potravin a navíc podporují činnost střev a brání ukládání tuku.
Zelí, kapusta, květák, špenát - všechna brukvovitá zelenina nám pomáhá velmi účinně odstraňovat z těla mnoho škodlivých látek.
ČTĚTE TAKÉ: Co je acidobazická rovnováha
Acai BIO, Spirulinu BIO a Mladou pšenici BIO zakoupíte také v našem e-shopu!
Nyní se můžete pustit do detoxikace sami, nebo s individuálním výživovým plánem od výživového poradce naší poradny. Jídelníček či program můžete opakovat s obměnami během celého roku.
DETOXIKACE ORGANISMU
Pro více informací o detoxikaci organismu a individuálním jídelníčku, nás kontaktujte nebo navštivte ve výživové poradně. Pro další bližší informace prosím pište na poradna@food-life.cz
Hodnocení článku
Hodnotilo 16 čtenářů průměrem 4.31 bodů z pětiČtěte také:
AftyJak posílit imunitu s beta-glukany
Refluxní nemoc jícnu - zánět
Sekundární osteoporóza
Studené nohy