Články
02.10.2009 - Tereza Thielová
Ledvinové poruchy
Většina onemocnění ledvin po dlouhou dobu nemá žádné výraznější příznaky. Moč může být po dlouhou dobu normální, i když ledviny fungují jen z poloviny. Ledvinová onemocnění často doprovází cukrovku, hypertenzi, aterosklérozu a další choroby. Zásadní součástí léčby je i správná skladba jídelníčku.
Správná výživa hraje velmi důležitou roli v prevenci a léčbě ledvinových poruch. Neléčené infekce, jako je například zánět močového měchýře, ledviny poškozují a snižují jejich schopnost vylučovat škodlivé odpadní látky z těla ven.
Dostatečným pitným režimem lze úspěšně předejít ledvinovým kamenům. Chcete-li si udržet ledviny zdravé doporučují odborníci pít 2-3 litry tekutin denně.
Co jsou ledvinové kameny?
Ledvinové kameny jsou usazeniny nahromaděných minerálních solí. Nejčastěji se vyskytují vápenné kameny, kameny z kyseliny listové a cystinové kameny.
Příznaky
- slabá bolest na jedné, či druhé straně dolní části zad
- ledvinová kolika-způsobená pohybem kamenů močovodem
- potíže s močením-způsobují kameny v močovém měchýři
- infekce močového měchýře
Léčba
- chirurgické operace
- šťáva z aloe vera
- léky s obsahem sodného fosfátu celulózy
Léčba stravou
- ovoce
- zelenina
- vláknité obiloviny, například otruby
- dostatek tekutin
- potraviny bohaté na vitamín A (vojtěška, meruňky, meloun, mrkev)
- bylinky: odvar z kopřivy, ginko biloby
Omezit byste se měli
- potraviny s vysokým obsahem bílkovin
- nadměrné množství soli
- potraviny s vysokým obsahem šťavelanů (špenát, reveň. Řepa, arašídy, jahody, angrešt, ostružiny)
- káva a alkohol – dehydratují organismus
Pokud to není nutné, neužívejte diuretika, která zvyšují močení. Můžete požádat lékaře, aby vám předepsal diuretika, která nezvyšují hladinu kyseliny močové v krvi.
Máte-li ledvinové kameny, vyhýbejte se mléčné potravě, která je bohatá na vápník, a místo vody z vodovodu pijte raději minerální vodu s nízkým obsahem vápníku.
Podle nejnovějších studií působí na tvorbu ledvinových kamenů také zvýšený stres. Lidé kteří jsou pod větším psychickým tlakem jsou k ledvinovým onemocněním více náchylný.
Proto se nestresujte, zdravě jezte, hodně pijte a budou zdravé nejenom ledviny.
Jak probíhá vyšetření?
U lékaře vás čeká rozbor moče, vyšetření břicha, aby zjistil, zda jsou ledviny zvětšené a bolestivé. Aby zjistil více, může vyšetřit krev, může ledviny vyšetřit pomocí radioizotopů a rentgenem. Moč se vyšetří na přítomnost krve, bílkovin a buněk. Někdy je nezbytné vyšetřit i vzorek ledvinové tkáně.
Poté léčba závisí na druhu onemocnění - ledvinové kameny se mohou rozbít ultrazvukem, infekce se dá rychle zdolat antibiotiky a v nejhorším případě může dojít až na transplantaci ledviny.
Máte problémy s ledvinami? Podělte se s námi! v diskusním fóru nebo přímo vše projednejte s výživovými poradci Biolajfáky.
Hodnocení článku
Hodnotilo 5 čtenářů průměrem 4 bodů z pětiČtěte také:
AlergieAlimentární onemocnění
Citlivý zažívací trakt
Cukrovka - jak to v těle funguje
Hypertenze
Diskuze
Posilte imunitu
mně to zafungovalo na záěnty močových cest, co se mi pořád vracely, bral jsem curenzym, je to doplněk stravy a pomohl mi.
25.05.2010 20:36