Články
26.01.2009 - Iva Veselá
Kryoterapie
Ochlazení se jako léčebná metoda používá v medicíně již velmi dlouho, nicméně až technický rozvoj poslední doby přinesl možnost využít k léčbě extrémně nízkých teplot (kolem -130°C). Léčba mrazem, celotělová chladová terapie (kryoterapie) je poměrně novou metodou, která patří k běžným terapeuticým procedurám, zejména při léčbě potíží pohybového ústrojí, revmatických zánětlivých onemocnění.
Co kryoterapie obnáší
Léčebné zařízení, v němž probíhá kryoterapie, se nazývá POLARIUM, představuje sestavu několika uzavřených místností, v nichž tráví klient většinou tři minuty pod pečlivým dohledem odborníků a zakouší teploty blížící se až k -130 °C. Médiem, prostřednictvím něhož vzniká chlad, je stlačený vzduch obohacený o 21 % kyslíku.
Do polária vstupujeme v silných ponožkách a plavkách, příp. ve spodním prádle. Výška podlahy polária se upraví tak, aby hlava byla nad horním okrajem komory. Po uzavření se prostor ochladí až na -160 °C. Hluboký mráz člověku neublíží, protože vzduch v kryokomoře je absolutně zbaven vlhkosti. Pobyt v poláriu trvá 2 až 3 minuty a je velmi příjemný. Po kryoterapii je žádoucí intenzivní pohyb. To je výrazný rozdíl proti sauně, po níž je doporučován klidový režim a odpočinek.
Bezprostředně po opuštění polária zažijete příjemně teplý pocit po celém těle, všechny klouby se budou volněji pohybovat a sníží se vnímání bolestí. V závislosti na počtu procedur může přetrvávat snížená bolestivost několik hodin nebo déle.
Účinky kryoterapie
Jak již bylo zmíněno, pobyt v extrémně nízké teplotě -130 - 160°C v boxu pro 5 osob trvá kolem 3 minut. Během této krátké doby vzniká v těle řada reakcí, které ve výsledku přinášejí překvapivé léčebné výsledky. Teplota jádra těla (měřená např. teplotou v ústech) se nemění, velmi rychle se ochladí pouze povrch těla. Dochází k obrovskému perifernímu překrvení, urychlení metabolismu s výrazným zrychlením hojivých procesů, zvýší se množství hormonů tlumících zánětlivé reakce v těle, svaly s nadměrnou aktivitou se uvolňují, na mnoho hodin dochází k naprostému vymizení bolestí. Kombinace všech těchto efektů v mnoha systémech těla a na mnoha úrovních je zcela jedinečná a přináší velké léčebné výsledky. Další proces léčebného působení po pobytu v polariu je velmi usnadněn a velmi efektivní.
Počet terapií
Počet procedur se řídí charakterem potíží a následným efektem terapie. Na počátku je vhodné provádět proceduru každý den po dobu 14 dní. Čas setrvání v poláriu je výhodné postupně prodlužovat ze dvou na tři minuty, stejně tak je možno snižovat terapeutickou teplotu.
Kryoterapie je vhodná při léčení:
- chronických zánětlivých onemocnění kloubů a páteře (revmatické onemocnění)
- akutní onemocněné srdce a krevního oběhu
- stažených cévách a sraženinách v cévách
- degenerativního onemocnění kloubů a páteře (artrózy)
- extrémní nebo neléčené hypertenzi
- slabé funkci štítné žlázy
- bolesti kloubního, vazivového a svalového aparátu z přetěžování prací, intenzivním tréninkem
- lupénky (postižení kůže, kloubů)
- zánětlivých onemocnění kůže a měkkých tkání
- onkologických onemocněních
- poúrazových a pooperačních postižení svalů, šlach a kloubů
- roztroušené sklerózy
- psychických depresí, úzkosti, stresu, přepracování
- únavového syndromu
- klaustrofobii - strachu z malých prostor
- obezity
- celulitidy
- revitalizuje, regeneruje a omlazuje organismus
- funguje jako prevence proti chřipce, rýmě, posiluje imunitní systém
- urychluje regeneraci a rekonvalescenci po úrazech
Zdroj: www.radiologyinfo.org
Foto: i.dailymail.co.uk
Hodnocení článku
Hodnotili 3 čtenáři průměrem 5 bodů z pětiČtěte také:
Anémie a její příznakyAstma - časté alergeny a jak se vyhnout záchvatu
Cukrovka a výživa
Hemeroidy - nepříjemné sezení
Příčina rakoviny je známá už desítky let - bojujte s tím!