Články
25.08.2009 - Iva Veselá
Těhotenství není legrace - výživová doporučení
Základem většiny výživových doporučení je pestrá strava, ale co je ta ,,pestrost“? Pestrou stravu by měla zajistit složení potravin podle známé potravinové pyramidy:
Základ - v 1. patře pyramidy by měli být obiloviny, rýže, pečivo a těstoviny. Všechny tyto potraviny jsou hlavním zdrojem sacharidů, v menší míře obsahují tzv. neplnohodnotné bílkoviny. Těhotným ženám se doporučuje konzumovat denně 3 – 6 porcí potravin z této skupiny. Jedna porce představuje např. jeden krajíc chleba, 125g rýže nebo těstovin. Přednost by měli mít celozrnné potraviny, müsli apod.
Mezipatro 1 - do 2. patra výživové pyramidy patří ovoce a zelenina, které jsou kvalitním zdrojem vitamínů skupiny C, B a karotenoidů. Významný je i obsah vlákniny a antioxidantů. Denně by se měli konzumovat 2 – 4 porce ovoce a 3 – 5 porcí zeleniny.
Mezipatro 2 - o 3. část pyramidy se dělí skupina mléka a mléčných výrobků se skupinou ryb, drůbeže, vajec, masa a ořechů. Obě skupiny jsou zdrojem kvalitních bílkovin, ale také tuků. Mléčné výrobky jsou navíc zdrojem vitamínů skupiny B a dále vitaminu A, D a jsou bohatým zdrojem vápníku. Doporučuje se konzumovat 2 – 3 porce mléčných výrobků denně. Druhá skupina poskytuje kromě bílkovin také železo, jód, vitamíny nebo vlákninu. Člověk by měl konzumovat 1 – 3 porce denně.
Vrchol - poslední 4. patro výživové pyramidy je zastoupeno malým množstvím tuků, olejů, sladidel a solí. Konzumace potravin z této skupiny by měla být minimální.
Bílkoviny
Hlavními zdroji bílkovin jsou maso, mléko a mléčné výrobky, vejce, luštěniny, obiloviny a zelenina včetně brambor. Kromě přijímaného množství také důležitá jejich biologická hodnota = zastoupení všech 21 aminokyselin + jejich vhodný poměr.
Bílkoviny s nejvyšší biologickou hodnotou jsou obsaženy v mase, rybách, vejcích a mléčných výrobcích. Hodnota rostlinných bílkovin není tak vysoká jako u živočišných, ale zase živočišné obsahují cholesterol. Nejvhodnější je kombinovat rostlinné a živočišné zdroje bílkovin. V případě hrazení bílkovin pouze z rostlinných zdrojů musí být strava pestrá a je nutné jednotlivé zdroje vzájemně kombinovat (pro 3. trimestr je hodnota 90 g, z toho 50 g živočišných a 40 g rostlinných bílkovin).
Dostatečný příjem bílkovin v těhotenství je nezbytný pro zajištění normálního růstu plodu, vývoj placenty, změny dělohy a prsů. U žen s průměrným příjmem bílkovin 45 g a méně byla průměrná porodní hmotnosti 2500 g, se zvětšujícím se příjmem bílkovin až do dávky 85 – 100 g připadalo na každých 10 g bílkoviny navýšení průměrné porodní hmotnosti o 240 g. Pozor na nadměrný příjem, jelikož velké množství zatěžuje játra a ledviny.
Tuky
Tuky dodávají tělu nezbytné živiny, jako jsou mastné kyseliny a vitamíny A, D a E. Ve střevě usnadňují vstřebávání vitamínu rozpustných v tucích. V těhotenství jsou esenciální mastné kyseliny nezbytné pro normální vývoj plodu, dětský růst i pro vývoj mozku, zvláště pro ostrost zraku.
Zdrojem jsou obilná semena, listová zelenina, živočišné tuky, i rostlinné oleje. Zdrojem mastných kyselin z řad omega-3 a omega-6 jsou hlavně tuky mořských a sladkovodních ryb, tuky jiných mořských živočichů. Ryby je vhodné konzumovat alespoň 1 – 2x týdně, protože jsou zároveň důležitým zdrojem jodu, vápníku a hořčíku. Mastné kyseliny řady omega-3 jsou obsaženy i v listové zelenině, salátech a rostlinných olejích. Doporučené denní dávky u těhotných od 12. týdne je 75 g na den z toho 40 g živočišné tuky a 35 g tuky rostlinné.
Sacharidy
Sacharidy jsou důležitou součástí potravy. Představují základní zdroj energie, bez které tělo nemůže fungovat. Nachází se zejména v obilovinách a jejich produktech, bramborách, luštěninách, rýži a zelenině. Neméně důležitý je i příjem vlákniny, která se vyskytuje v zelenině, luštěninách, ovoci, obilovinách. Vlákninu lze také nahradit potravním doplňkem Psyllium.
Při nadbytečném příjmu sacharidů v těhotenství dochází k nadměrnému nárůstu hmotnosti, k rozvoji diabetu a zvýšenému riziku kardiovaskulárních nemocí. Při nedostatečném příjmu se snižuje tělesný i duševní výkon a v extrémních případech se mohou objevit známky hypoglykémie (nízká hladina krevního cukru) se všemi důsledky pro matku i plod.
Doporučená denní dávka sacharidů pro těhotnou ženu v 12 . 27 týdnu těhotenství je 398 g. V potravě by sacharidy měly pokrýt 55 - 60 % potřeby energie. Sacharidy by měly být přijímány hlavně ve formě komplexních sacharidů ve formě obilovin, brambor, rýže, luštěnin, sóji, nikoliv ve formě jednoduchých sacharidů jako jsou sladkosti, med a jiné pamlsky.
Autor: Hana Kolmanová
Image: healingdream / FreeDigitalPhotos.net
Hodnocení článku
Hodnotilo 6 čtenářů průměrem 4.17 bodů z pětiČtěte také:
Dinovy svačinky pro dětiJak naučit děti lépe jíst
Jsou biopotraviny vhodné pro děti?
Nedostatečná výživa
Nové plenky od BabyTime