Články
31.05.2013 - Iva Veselá
Víte, jak se používá fenykl?
Někdo zná fenykl jako zeleninu, jiný jako koření. V obchodech je běžně k dostání, ale mnozí z nás se do nákupu příliš nehrnou, protože vlastně ani neví, jak se fenykl v kuchyni používá. Tato vysoko rostoucí rostlina má sladkou až lékořicovou vůni. Jedlá část rostliny je každá - semena, listy, stonek i cibule.
Co s fenyklem?
Stonky mají sladkou chuť, která navíc připomíná celer, a má jemnou chuť anýzu. Fenykl můžete nakrájet jak do polévky, tak do salátu, můžete ho použít na ochucení dušených pokrmů nebo osmahnuté zeleniny. Krásné fenyklové lístky můžete použít jako přízdobu nebo ochucení zeleninových jídel.
Mnohonásobné použití
Plody nebo semena jsou žlutohnědé se zelenkavým nádechem. Rýhovaná semena můžeme použít jak k ochucení jídel, tak pro léčebné účely. Semena lze použít do chleba, do jablečného koláče, rostlinných jídel a omáček, jejichž základem jsou rajčata. Španělé fenykl hojně používají při pečení i vaření.
Ze semen fenyklu lze rovněž připravovat čaj. Je potřeba nechat dvě až tři čajové lžičky rozdrcených semen louhovat deset až patnáct minut v šálku horké vody. Tento osvěžující čaj je známý i svými účinky na osvěžení dechu. Fenyklová semena jsou celkem bohatá na draslík a vápník.
V případě dotazů ohledně redukce hmotnosti a správné výživy kontaktujte výživového poradce!
Fenykl a zdraví
Fenykl patří společně s anýzem, kmínem, celerem, kerblíkem, koriandrem, koprem a petrželí do jednoho rodu rostlin. Tento populární rod kulinárních bylin je znám zvláštními vůněmi, které propůjčuje řadě jídel. Tyto bylinky jsou jedinečné svým obsahem ftalidů, polyacetylenů a kuraminů. Tyto fytolátky chrání konzumenta před rakovinou!
Účinky a použití v tradiční medicíně
Dříve: Účinky fenyklu znali již staří Egypťané, Arabové a Číňané. Byl lékem např. na ledvinová onemocnění, na břišní křeče, na kašel a nachlazení. Pomáhal při hadím uštknutí i při výskytu vnitřních parazitů (tasemnice). Potírání lisovaným olejem bylo používané při zevních parazitech (veš, blecha).
Dnes: Používá se jak vnitřně tak zevně, nejčastěji ve formě čaje (nálevu).
Vnitřně: Podporuje vylučování mateřského mléka, podporuje správnou činnost střev, tlumí bolestivé křeče střev a působí proti nadýmání. Tyto účinky dobře znají a také hojně využívají kojící maminky, které sobě i svým miminkům připravují čaj z plodů fenyklu. Olej z fenyklu je známý pomocný prostředek při akutních i chronických onemocněních horních cest dýchacích.
Zevně: Odvar z fenyklu lze použít k omývání očí při různých očních zánětech. Zde se využívá jeho dezinfekčního účinku proti bakteriím i houbám, které ve formě nejrůznějších onemocnění napadají lidský organismus.
Fenykl se považuje za bezpečný prostředek, když se užívá po krátkou dobu. Neměl by se používat jako lék po dobu delší než dva týdny. Při přetrvávajících trávicích problémech či potížích dýchacího traktu je třeba vyhledat lékaře.
Velmi vzácně se může vyskytnout alergie na fenykl, riziko je větší u osob s alergií na celer. Přípravky obsahující fenyklový olej by se neměly používat u těhotných žen a malých dětí.
Tip výživového poradce
Fenykl je úžasný v rajčatové salátu - jednoduše nakrájejte rajčata, cibuli a fenykl, použijte sůl, pepř, ocet balzamiko, špetku cukru a promíchejte.
Pokud trpíte nadýmáním, silice ve fenyklu Vás problémů jistě brzy zbaví. V našem eshopu také nabízíme směsi silic určené právě k úpravě zažívání, zejména k dlouhodobým pocitům nadýmání.
Simethicon - směs silic proti nadýmání - zakoupíte v našem e-shopu!
Makrela na sladkém fenyklu
Ingredience: 4 ryby, citronová šťáva, 4 karotky, 50 g celeru, 4 hlízy sladkého fenyklu, 1 kedlubna, sůl, bílý pepř, 1 lžička sójové omáčky, 2-3 lžíce oleje.
Postup: Ryby pokapeme citronem, osolíme, opepříme a necháme uležet. Na oleji osmahneme na tenké hranolky nakrájenou zeleninu, osolíme, opepříme, ochutíme sójovou omáčkou. Trochu podlijeme. Ryby položíme na zeleninu, přiklopíme a si 15-20 minut dusíme. Pak ryby opatrně vyjmeme, odstraníme páteřní kost. K zelenině přidáme nať z fenyklu a celeru. Půlky ryb vrátíme a krátce prohřejeme. Podáváme s opékanými brambory.
Tuňák s fenyklem
Ingredience: 120 g tuňák ve vlastní šťávě, ½ cibule, 50 g salátová okurka, 100 g rajčata, 80 g paprik, fenykl, 10 g olivového oleje, koření
Dresink: 2 lžíce jogurtu, vinný ocet, sůl, pepř
Příloha: 80 g celozrnná bageta
Chci se objedat do výživové poradny >>
Ponořte se do toho s námi!
Hodnocení článku
Hodnotilo 14 čtenářů průměrem 4.71 bodů z pětiČtěte také:
10 bylinek, které vás v zimě ochráníFrancouzské kořenící směsi
Skořice jako lék
Tymián - nezbytný pro meditariánskou kuchyni
Yzop - pro okrasu i zdraví