Články
15.03.2013 - Iva Veselá
Favorité mezi ´ženskými´ bylinkami
Bylinek není nikdy dost a už vůbec ne těch, které mají velmi příznivé účinky na naše zdraví. Zařaďte si do svého denního repertoáru některé z nich.
Kontryhel aneb přítel žen
Ať už ženu trápí menstruační potíže, nepravidelný cyklus, mykózy, klimakterium nebo neúspěchy otěhotnět, velkou službu může odvést kontryhel obecný. Zdá se to být až zázračná bylina, ale díky jejím účinným látkám je opravdu mocná. Kontryhel je bohatý na taniny, organické kyseliny, kyselinu acetylsalicylovou se svými analgetickými a antitrombotickými účinky, fytosteroly i minerální látky.
Využití je jednoduché – stačí popíjet kontryhelový čaj. Odvar z byliny lze využít také při gynekologických mykózách na výplachy nebo sedací koupele.
Lístky kontryhelu poznáte na první pohled (foto)
Pampeliška neboli smetánka lékařská
Tato rostlina má poměrně všestranné účinky a určitě se vyplatí ji zařadit jako doplnění výživy. Je vhodná při jaterních a žlučníkových potížích, revma nebo ledvinových kamenech. Výtažek pampelišky příznivě ovlivňuje metabolismus a může tak být i prevencí diabetu. Málokdo ví, že skvěle působí při chronické únavě. Tip pro ženy – podobně jako kontryhel působí při ženských potížích, konkrétně to jsou problémy s příchodem menstruace. Pampeliška tedy může i takto pomoci.
Obr.1: Smetánka lékařská roste na každém rohu - proč ji nevyužít ve své kuchyni? (foto)
Obr.2: Firma Sonnetor nabízí list smetánky lékařské.
Lichořeřišnice - protizánětlivý pomocník
Možná to bude vypadat, že propaguji spíše „ženské“ bylinky, ale o této se musím také zmínit. Účinky této rostliny jsou více než pozoruhodné a určitě stojí za to se o ní zmínit. Mnozí z nás ji mají na zahradě jako okrasnou rostlinu, ale netuší, že se v ní skrývá silné antibiotikum. Lichořeřišnice působí proti většině druhům bakterií z kmene Staphylococcus pyogenes aureus, které jsou průvodci vzniku zánětu ledvin a močových cest. Je také velmi účinná při vypadávání vlasů, tvorbě lupů a někdy jí můžeme najít jako součást přípravku proti těmto potížím. Užití lichořeřišnice je pestré – lze konzumovat přímo list, květ i semeno v čerstvém stavu. Proto vše můžete přidávat do salátů, pomazánek nebo na posypání namazaného chleba.
Častější využití bývá ve formě kapek a tinktur lichořeřišnice nebo čajů. Ceněné jsou zejména její protizánětlivé účinky při gynekologických obtížích.
Lichořeřišnice patří mezi velmi krásné rostliny. (foto)
Hodnocení článku
Hodnotili 3 čtenáři průměrem 5 bodů z pětiČtěte také:
Jak vyléčit ischiasKouzla a čáry třezalky
Přírodní pomoc při Crohnově nemoci
Skořice jako lék
Yzop - pro okrasu i zdraví