Články
29.11.2008 - Iva Veselá
1. díl - Ptáte se na biopotraviny
Jaké jsou rozdíly mezi biopotravinami a běžně nabízenými potravinami (tzv.konvenčními potravinami)?
Základní rozdíly jsou:
● původ, resp. způsob produkce a zpracování
Biopotraviny musí splňovat stejné hygienické normy stanovené pro potraviny obecně. Navíc však mají určitou přidanou hodnotu, která spočívá v tom, že jejich producenti hospodaří způsobem šetrným a příznivým k životnímu prostředí, ke zvířatům a k půdě.
● značení
České biopotraviny jsou na obale označeny jednotným logem BIO - pruhovanou zelenou zebrou, tzv. biozebrou
● místo prodeje
Biopotraviny najdeme zejména ve specializovaných prodejnách, v obchodech se zdravou výživou, v malé míře v některých obchodních řetězcích a jen okrajově v běžných samoobsluhách. Lze je nakupovat i ze dvora, tj. přímo z ekofarmy.
● chuť (viz níže)
● vliv na životní prostředí
Abyste si uvědomili, co vlastně jíte, tak každý rok je na světě vyrobeno a aplikováno na zemědělské rostliny 2,5 milionů tun pesticidů. Od roku 1993 spotřeba jedovatých pesticidů v ČR vzrostla o 40 %! Právě toto konvenční zemědělství přispívá ke znečištění ekosystému, k půdní erozi, k zániku některých rostlinných a živočišných druhů. Zbytky hnojiv a postřiků zůstávají dlouhodobě v půdě a hromadí se v potravinách. Britská ornitologická společnost zjistila, že na ekofarmách se vyskytuje o 40% více ptáků, 2x více motýlů a 5x více planých polních rostlin. (The Biodiversity Benefits of Organic Farming, Soil Association 2000)
● vliv na zdraví (viz 3. díl)
● cena (viz 3. díl)
Mají biopotraviny jinou chuť než běžné potraviny?
Většinou ano. Pokusy bylo prokázáno, že například maso a brambory mají lepší chuť. I bez pokusů lze to samé říci o dalších skupinách biopotravin, zejména ovoci či mléku. Důvodem je vyšší obsah sušiny a menší obsah vody a dusíku. Z krmných a polních pokusů rovněž vyplývá, že potkani i divoká zvěř jasně preferují ekologické produkty. Stejně tak i slepice a králíci na Institutu biologického zemědělství Ludwiga Botzmana v Rakousku potvrdili, že jsou schopni vybrat si mezi bio a nebio a že ve většině případů preferují ekologickou variantu.
Objevila se už někdy v ČR falešná značka BIO?
Falešné nebo neoprávněné použití značky BIO se v ČR již objevilo a může se znovu objevit. Zákon porušili a spotřebitele klamali např. někteří výrobci jogurtů, piva, čaje, nápojů, producenti vajec a dalších potravin. Aktuální seznam přestupků a porušitelů zákona lze najít na webových stránkách kontrolní organizace KEZ, o.p.s - www.kez.cz. Neoprávnění uživatelé značky BIO, musí přestat tuto značku používat a zaplatí pokutu za porušení zákona.
Mohou BIO značku dostat produkty z pole, které leží v blízkosti např. dálnice, jaderné elektrárny, skládky nebo spalovny odpadů?
Prakticky to není možné:
- v případě rizika kontaminace jsou odebrány vzorky a analyzovány v laboratořích
- je-li prokázána kontaminace, nemůže být produkt označována BIO
- ekofarmáři hospodaří a produkují biopotraviny z oblastí se stupněm ochrany přírody
- je to např.: rezervace, přírodní park, chráněná krajinná oblast apod. (místa nezasažená průmyslovou zónou)
- ekozemědělci mají kladný vztah k přírodě a aktivně se podílejí na její ochraně
- jako prevence proti kontaminaci musí být vysazovány živé ploty, zakládány travnaté pásy, vysazovány větrolamy, využívány jsou i polní cesty, silnice a liniová zeleň.
Co znamená značka Fair Trade?
Na některých biopotravinách, například na čokoládě, kakau nebo kávě, může spotřebitel najít značku "Fair Trade", která v překladu znamená spravedlivý obchod. Fair Trade je celosvětové
hnutí, které se do mezinárodního obchodu snaží vrátit základní etická pravidla. Má své přesné standardy a označení. Odstraňuje dětskou práci, dává možnost spravedlivého výdělku, zlepšuje přístup k základnímu vzdělávání, šetří přírodní zdroje. Více informací naleznete na www.fairtrade.cz. Projekt Fair Trade vznikl jako boj proti vykořisťování lidí a přírody v 21. století.
Hodnocení článku
Článek nebyl ještě ohodnocen.Čtěte také:
Ajurvédské kafeBIO dýňová semínka
Nebojte se BIO obchůdků
Nepražené kakaové boby (raw)
Sasovský lovečák