Jóga ONLINE
Zvuková meditace
Příčina úspěchu
Zvuk můžete začlenit do meditace prostřednictvím mantry - opakování slova, slovního spojení nebo věty, a to nahlas nebo v duchu. Užívání klíčových slov dodává meditaci na účinnosti, neboť mysl se soustřeďuje a emoce zklidňují.
Jaká slova používat?
Mnozí buddhisté odříkávají mantru „óm mani padmé húm" (doslova „ó ty klenote v lotosu", zatímco v Indii je oblíbenou mantrou „óm nama šivaja", monotónnní prozpěvování oslovující boha Sivu. Mantry bývají vybírány z véd (klasických indických textů), z koránu i bible. Mnohým lidem pomáhá pozitivní ujištění, afirmace, např. „Každým dnem se cítím lépe, lépe, lépe".
Před meditací s mantrou se pohodlně posaďte nebo položte na záda. Dýchejte pomalu a zhluboka, uklidňujte se. Vybavte si mantru nebo afirmaci podle vlastního výběru a v duchu je rytmicky opakujte. Mysl se ale ráda toulá, a proto kdykoli vás vyruší myšlenka, pocit nebo vjem, jemně navraťte pozornost zpět ke zvuku mantry. Až zaznamenáte, že je mysl lépe soustředěná, nechte mantru stále více slábnout, až spočinete v klidu a tichosti.
Další užitečnou duchovní praktikou je monotónní prozpěvování. Experimentujte s různými zvuky (např. vytrvalé bzučení), slovy (např. posvátné slovo aum) nebo jinými slovními spojeními, která pro vás mají zásadní význam. Používáním vlastního hlasu vytváříte zvuky, např. „aaaaaah", „eeeeeeh" a „oooooooh", tzv. tónování, které slouží jako účinný nástroj k soustředění i léčení.