Jóga ONLINE
Promývání nosu slanou vodou
Džala néti
Hathajóga pradípika praví, že néti „čistí lebku, ostří pohled a zbavuje nemocí, které sídlí nad rameny". Mimoto odstraňuje prach a zabraňuje městnání hlenu v nosních dutinách. Žijete-li v prašném a znečištěném životním prostředí, vyplatí se provádět toto cvičení každý den.
Při promývání nosu nalijeme vodu do jedné nosní dírky a druhou ji necháme dírkou vytéci. Nepotřebujeme k tomu nic než néti nádobku, kterou lze koupit v obchodech pro vyznavače jógy a v některých prodejnách se zdravou výživou. Néti nádobky jsou opatřeny speciální hubicí, která snadno vklouzne do nosní dírky tak, že do ní můžete nalít vodu a nerozlévat ji kolem. Pokud nemáte zmíněnou nádobku k dispozici, použijte plastový kelímek s hubičkou, např. takový, v jakých se prodávají hořčice nebo dresinky.
Postup:
1. Néti nádobku naplňte teplou slanou vodou. Nakloňte se nad umývadlem a skloňte hlavu k jedné straně. Uvolněte se, dýchejte ústy a opatrně nalévejte slanou vodu do vrchní nosní dírky. Úkon je snazší, než se zprvu zdá. Jde o zcela pasivní činnost a vše potřebné zařídí zemská přitažlivost. Voda proteče kolem nosní přepážky a druhou nosní dírkou vyteče ven. Dýchejte ústy, ne nosem. Až bude nádobka prázdná, profoukněte nos. Pak nádobku znovu naplňte, nakloňte hlavu na druhou stranu a stejný postup zopakujte také u druhé nosní dírky.
2. Až skončíte s promýváním, je nutné nosní dutiny řádně vysušit. Předkloňte se, prsty pravé ruky uzavřete levou nosní dírku a profoukněte nos několika mocnými výdechy, stejně jako v případě zářící lebky. Stejný postup opakujte u druhé nosní dírky a pak profoukněte obě dírky najednou.
Pokyny - Dbejte, aby voda byla přiměřeně slaná -osmotický tlak vody je stejný jako v případě tělesných tekutin. Použijte tedy 1-2 čajové lžičky soli na 1 litr vody. Příliš málo nebo naopak příliš mnoho soli vyvolává nepříjemné pocity a může způsobit slzeni očí nebo krvácení z nosu. Voda by měla mít tělesnou teplotu, ale může být i mírně chladnější.
Účinky: Pročišťuje.