Čtenářský koutek
05.01.2009 - Iva Veselá
Jak jíst s ohledem na to, v jakém podnebí žijeme?
Od: Hanka Zemanová
Doporučení co jíst, aby jste prospěli svému zdraví, se často hodně rozcházejí. Jedni tvrdí, že je nutné zásobovat tělo velkým množstvím syrového ovoce, šťávami, klíčky a potravinovými doplňky. Jiní vychvalují celozrnné obilniny, luštěniny a vařenou zeleninu, další zase doporučují středomořskou stravu plnou ryb, olivového loleje, semen, ořechů a zeleniny.
Každý člověk i každý národ má svůj typ zdravé stravy i své způsoby léčení, které se ne vždy dají přenášet z jednoho kontinentu na druhý. Každý z nás je jiný. Co je pro jednoho lékem, může být pro jiného jedem. Na jednoho působí maso jako posila, jiného vyčerpává. Totéž platí i pro superzdravé potraviny jako je třeba celozrnná rýže, ovoce nebo sójové výrobky. Obyvatelům tropů prospívá něco úplně jiného než Eskymákům nebo nám Středoevroopanům:v tropech totiž potřebují tělo ochlazovat, na severu zase zahřívat (mnohem větší potřeba tuku a masa).
Klima nás výrazně ovlivňuje a pro zdraví a vnitřní pohodu je nejdůležitější žít co nejvíc v souladu s přírodou. Pro naše praprapředky to nebyl těžký úkol. Přesně znali cyklus přírody. Dnes nám život "usnadňují" ledničky, mrazničky, konzervační přípravky a bohatá nabídky supermarketů. Jenmže když si můžeme celoročně koupit maliny, rajčaty, saláty, jablka nebo okurky, těžko si pak vzpomínáme, kdy vrcholí sezóna salátům a kdy třeba růžičkové kapustě. Tím pádem nevíme, po čem sáhnout a co naše tělo zrovna potřebuje.
Jíst sezónní potraviny českého původu se nám opravdu vyplatí! Nejen ekologicky (přeprava plýtvá energií a znečišťuje životní prostředí), ekonomicky, ale také si víc pochutnáme a hlavně uděláme něco pro své zdraví! Plody, které rostou v horkém klimatu, nabízejí to, co místní lidé potřebují, aby kompenzovali vedro. Když kvůli dostatečnému přísunu vitamínů v zimě denně jíte pomeranče a syrové saláty, logicky to vede k vnitřnímu chladu a k nemocem z prochlazení.
Příroda je dokonalá - tam, kde žijeme, roste přesně to, co v danou chvíli potřebujeme. Neexistuje tvor, jehož zdravý život by byl závislý na nějaké potravině z druhé strany zeměkoule". Takže nemějte strach, že by vám chyběly vitamíny, když vynecháte tropické ovoce. Pokud změníte jídelníček podle sezony, zůstanete v souladu s přírodními cykly a vytvoříte si těsnou vazbu mezi svým tělem a prostředím.
V chladném počasí samozřejmě nosíte jiné oblečení než v letních vedrech - a stejně tak je čas myslet na změnu jídelníčku. Pokud pokračujete v letní stravě plné ovoce, salátů a syrové zeleniny, dopouštíte se stejné chyby, jako kdybyste i v prosinci chodili v sandálech a šortkách. Vaše tělo pak snáší hůř zimu a musí vydat mnohem víc vzácné energie na zahřátí. Pokud si však budete dopřávat tradiční podzimní jídla a vařené pokrmy, budete se i v chladném počasí cítit báječně.
Stačí na to selský rozum - když plánujete co uvaříte, myslete na to, co mohly vařit na podzim a v zimě naše praprababičky. Nemáte teď chuť spíš než na ledový salát, chemicky ošetřený a dovezený přes půl zeměkoule, na hustou polévku s kořenovou zeleninou nebo nas klasický masový či luštěninový "eintopf" s vařenou zeleninou...a co takhle teplá ovesná kaše s medem a sušeným ovocem anebo domácí bramborové placky s kysaným zelím???
Hodnocení článku
Hodnotili 2 čtenáři průměrem 5 bodů z pětiČtěte také:
Čajový kalendářík!Drsné diety u mladistvých zkracují život
Je to o citlivosti
Příčiny rakoviny
Pyramida zdravé výživy