Články
20.09.2009 - Iva Veselá
Odpadní látky v těle
Všude se píše o detoxikaci a očistných kúrách a mnozí to berou jako prevenci zdraví. Očistné kúry mají navrch v tom, že jsou navíc prevencí proti stárnutí!
Fyzická příčina mnoha nemocí a negativních průvodních jevů procesu stárnutí spočívá v ukládání nežádoucích látek v těle. Odpady v organismu existují, ačkoliv je lékařská věda často popírá. "Z vědeckého hlediska není prý pročištění možné, protože při normální funkci trávení a látkové výměny jsou všechny pro tělo nepotřebné látky vyloučeny. Příčiny nemoci jsou z pochopitelných důvodů odsouvány mimo dosah člověka." (Detoxikace celého těla, O.D Weise)
Proč to tělo dělá?
Tělo se snaží vždy o udržení rovnováhy a vylučuje (eliminuje) odpadní látky z těla ven, jak jen může. Často jsou ale tyto projevy z naší strany nepochopeny a tedy i zastavovány. Ať už se jedná o teploty, rýmy, průjmy, záněty, angíny, vyrážky, chřipky, běžné výtoky, slzení očí, opary či jiné očistné procesy - lidstvo je má spíše za "obtížný hmyz" než za pokus těla uvést nás do harmonie a vyloučit odpad, který jsme mu sami dodali. Místo toho, abychom tomu nechali průchod, nasazují se často drastické "léky" s cílem potlačit tuto očistu. Pokud se to děje opakovaně a navíc se stále do těla dodávají nestravitelné látky, začne množství přebytků přesahovat vylučovací kapacity našeho těla a začíná ukládání odpadních látek. To znamená, že se například začnou tvořit nezhoubné cysty, jaterní a ledvinové kameny, různé fleky, bradavice, celulitida, zanášejí se střeva, cévní a mízní systém, v kloubech se usazují různé toxické látky a kyseliny atd. No prostě nic příjemného...
Odpadní látky
To jsou tedy látky, které tělo nedokáže strávit a obtížně je vylučuje. Jedná se především o:
- Hlen, zčásti ztuhlé hlenovité usazeniny (hlen neboli mucin je složen z bílkovin s pevně vázaným podílem uhlohydrátů). Hlenotvorné potraviny jsou především mléčné výrobky ("Mléko a léčné výrobky"), bílá mouka, živočišné tuky.
- Nestrávené zbytky potravy zadržené ve střevech.
- Kyselina fosforečná, šťavelová, močová a jiné zbytky látkové výměny. Kyselina močová je neurotoxin a je to metabolit především živočišných bílkovin. Více v článku "Maso, maso, maso".
- Bílkoviny uložené v mezibuněčných tkáních a na buněčných membránách (například gluten=lepek, který začíná být čím dál větším problémem. Je to složitá bílkovina, která je součástí šlechtěné pšenice, žita, ovsa a ječmene, které obsahují více gluteninů než staré odrůdy obilnin. Pokud se lepek špatně natráví, zanáší střeva a způsobuje v nich záněty.)
- Toxické látky, anorganické a organické jedy z životního prostoru (olovo, kadmium, benzol…) a zbytky léků. Více viz článek "Těžké kovy, radioaktivní látky a chemie". Toxické látky často vážou nadměrné množství tuku nebo vody v těle.
- Cholesterol a jiné organické sloučeniny
- Vápno, sádra a jiné anorganické materiály
- Opouzdřená infekční ložiska
Strategie ukládání odpadních látek v těle
Buňka
V okamžiku, kdy je znečištění buňky jen malé, může být potlačování příznaků nemoci na první pohled úspěšné. Díky razantním chemickým preparátům se podaří pokus těla o očistu zastavit a potlačit. Nečistoty však zůstávají v buňce a kumulují se. A pak dochází k "nečekanému" objevení se vážné nemoci...
Lidská tkáň
Lidská tkáň se skládá nejen ze specializovaných buněk, např. svalových nebo orgánových, ale také z krevních a mízních cév a pojivových tkání.
Buňky v podstatě plavou ve vodnatém prostředí pojivové tkáně a v ní je realizován transport živin a odpadů mezi buňkou a cévou (vlásečnicí či lymfatickou cévou).
Orgány
Odpadní látky a přebytky mají tendenci ukládat se na periferii našeho těla, často v dutých orgánech (na obrázku tlusté střevo) a především v oblastech, které mají kontakt s vnějškem. Jedná se například o:
- vedlejší nosní dutiny, vnitřní ucho, plíce, prsa, střeva, ledviny, pohlavní orgány.
Tělo moudře vybírá především místa, ze kterých je možno nečistoty opět vyloučit ven.
Pokud se v pojivové tkáni usadí znečištění a odpad, průchody se stále víc ucpávají a je znemožněn transport mezi buňkami a cévami. Dochází k špatné funkci buněk a tkání, bolestem a nemoci.
Řešení
Tak, teď to již víte a nemůžete to před sebou popřít. Zbývá jen zvolit vhodnou strategii očisty. Samozřejmě je nezbytná vhodná přírodní strava neboli kvalitní a vyvážené potraviny a harmonické nápoje. Bez tohoto kroku je každá očistná procedura pouze dočasná záležitost. Je potřeba přestat dodávat zdroj odpadních látek do těla (z 90% je to strava!). Častokrát už jenom tento náš krok tělu stačí, aby postupně a přirozeně vyloučilo to, na co doposud nemělo sílu. Jak prosté! Velmi pomůže nezbytný pravidelný pohyb a cvičení. Například cvičení podle 5 elementů, tanec, běh, kolo, sporty prostě cokoliv, kde se hýbáte a je vám to příjemné. Díky pohybu rozproudíme energii a tok látek v těle. Výživné látky se budou moci snáze dostat na místo určení a odpadní látky zas naopak snáze vyjdou ven.
Účinné očistné techniky
V některých případech je dobré zařadit i speciální metody a očistné techniky, např. kartáčování těla, masáže, reflexní terapie, moxa, duchovní a energetická cvičení, ale i byliny, půsty, očisty střev apod. Nezapomeňte ale, že základ je kvalitní strava.
Očista může být velmi klidná a postupná. Prostě se cítíte lépe a tělo dělá svojí práci bez vaší větší pozornosti. Někdy může být očista znatelnější, neboť u vás dojde k tzv. eliminacím - očistným nemocem - což je dobře a není se čeho bát. Moudrost těla je totiž ohromná.
Čemu dáváte přednost - strava/očisty? Podělte se s námi! v diskusním fóru nebo přímo vše projednejte s výživovými poradci Biolajfáky.
Hodnocení článku
Hodnotilo 6 čtenářů průměrem 4.83 bodů z pětiČtěte také:
100 tahů kartáčem a dostCo dělat, aby pleť v zimě netrpěla?
Domácí kosmetické recepty - 3. díl
Stárnutí kůže a tvorba vrásek
Ženy kuřačky ztrácí 14,5 roku života