Články
03.09.2009 - Iva Veselá
Vypěstujte si zázračné aloe
Jistě jste četli mnoho článků o účincích aloe vera, ale co takhle zkusit si ho vypěstovat doma? Nejen že budete mít krásnou rostlinu, ale přímo v květináči budete mít celou domácí lékárnu. A přímo po ruce k okamžitému použití. Na konci článku najdete i recept na 2-měsíční kúru. Už si běžíte koupit jednu domů? :-)
Aloe
Aloe pochází z jižní Afriky, listy má tlusté a dužnaté a kmen je dřevnatý. Dnes už najdeme tuto rostlinu na všech možných místech. Nejen že je to oblíbená pokojová rostlina, ale pro mnohé je nepostradatelným lékem. Její dužnaté listy obsahují přímo zázračný gel, který je plný blahodárných léčivých látek.
Vypěstujte si aloe
Aloe je sice nenáročná na pěstování, ale pozor na mrazíky a časté zalévání. Tímto byste ji přivedli do záhub. Můžete si ji pořídit do bytu a mít ji v květináči nebo na zahradě ve skleníku. Tuto rostlinku běžně seženete v květinářství nebo si můžete vzít od někoho výhonek a ten si zasadit. Jak už bylo řečeno, aloe je velmi nenáročná. Stačí jí pouze dostatek světla, jednou za týden zalít a máte postaráno.
Složení aloe
Listy aloe vera se skládají ze dvou hlavních složek. Slupka listů obsahuje latex, který má palčivou hořkou chuť. Při kontaktu s pokožkou může působit dráždivě a nedoporučuje se ani k běžnému užití vnitřnímu. Dříve se sice aplikoval jako projímadlo, ale protože může způsobovat silné křeče v trávícím traktu, od jeho laického užívání se ustoupilo.
Naopak ta druhá složka listů je důležitější - je to průzračná gelová tekutina, ve které jsou právě ty nejcennější látky. Najdeme v ní množství velmi důležitých aminokyselin, minerálů (hořčík, zinek, vápník, chróm, měď, draslík, sodík), vitaminů (A, C, některé vitaminy skupiny B, kyselinu listovou) a jiné zdraví prospěšné látky.
Zpracování
Při zpracování listu aloe odříznutého přímo z rostliny je bezpečnější vyhnout se slupce kvůli jejím dráždivým účinkům. List nejlépe podélně rozpůlíme a lžičkou z něj seškrábeme gelovou vrstvu. Tento čistý gel pak můžeme aplikovat přímo na postižené místo na naší kůži nebo pro další zpracování k vnějšímu či vnitřnímu použití.
Proč aloe?
- nemá protizánětlivé účinky
- schopnost hydratace
- nepoškozuje nijak vaše zdraví
- urychluje hojení
Vnější použití
Blahodárné účinky aloe vera na naši kůži jsou všeobecně známé. Ucítíte je už během pár vteřin po aplikaci. Můžete ji použít při:
- poranění kůže (škrábnutí, odřeniny, popáleniny, spálení sluncem, bodnutí a kousnutí hmyzem)
- poskytuje úlevy od bolesti, svědění, zarudnutí a příjemně chladí
- kožní nemoci (je protizánětlivé, protiplísňové a má antibiotické účinky)
- akné, ekzémy, opary, lupénka, plísňová onemocnění a záněty
- popáleniny, spálená pokožka, vysušená pokožka
Vnitřní použití
Pozor na období těhotenství, to by se aloe vera používat neměla.
- detoxikuje organismus
- zlepšuje zažívání, léčí trávicí trakt
- zrychlí metabolismus
- léčí kloubní nemoci
- posiluje imunitu a zvyšuje obranyschopnost
- prevence proti nemocem
- zpomaluje stárnutí organismu
Recept na posilující léčivý sirup z aloe pro vnitřní použití:
(upravený recept na základě receptu podle bylináře Pavla Váni)
250 g gelu z listů aloe
500 g medu
500 ml kvalitního červeného vína
100 ml konzumního lihu
Vše důkladně promícháme a na několik dní uložíme v tmavé nádobě do chladu. Užíváme 3x denně 1 čajovou lžičku v době mezi jídly (1-2 hodiny před jídlem). Důležité je dodržet doporučení, že by se tato kúra neměla užívat déle než po dobu 2 měsíců jednou za rok.
Hodnocení článku
Hodnotilo 7 čtenářů průměrem 3.57 bodů z pětiČtěte také:
Ekologická domácnost? Zkuste ProseptikGinkgo biloba, žijící fosílie
Kuchyňské houbičky jsou líhní bakterií
Mini kiwi
Projezirka - biologický čistič jezírek